- 3 téma
- 2 gyűjtemény
abszcizinsav
Magasabb rendű növények növekedést gátló hormonja. Szerepet játszik a téli nyugalomban és csírázást és növekedést gátló hatása is van..
állandó testhőmérséklet
Azok az állatok, amelyek testhőmérséklete nem változik a külső hőmérséklettel. Ilyenek a madarak és az emlősök.
állandó vízállapotú növények
Az állandó vízállapotú növények testét bőrszövet védi a kiszáradástól. Párologtatásuk szabályozottan, a gázcserenyílásokon keresztül történik.
állatok
Állatoknak nevezzük azokat az állatok országába tartozó, többsejtű, heterotróf, eukarióta élőlényeket, melyek egyedfejlődésük során átmennek a bélcsíra állapoton. Többségük rendelkezik az aktív hely- vagy helyzetváltoztatás képességével. Ivarsejtjeik haploidok, melyek meiotikus osztódással keletkeznek. Sejtjeik kollagént termelnek. Nem képesek a lizin aminosav előállítására. A szivacsok kivételével az állatok idegrendszerrel rendelkeznek.
amőba
A gyökérlábúak csoportjába tartozó eukarióta egysejtűek, melyek lehetnek édesvíziek, tengeriek vagy paraziták. Ostoruk nincs, állábakkal mozognak. Méretük igen változó, 10 mikrométertől a 3 mm-ig terjed. Táplálkozásukra a szerves törmelékek és egyéb egysejtűek, baktériumok fogyasztása jellemző. Az amőbák ismert képviselői az óriás amőba és a vérhas amőba.
átalakulás
Az állatok egyedfejlődésének az a formája, amikor az embrionális fejlődés során a zigótából lárva jön létre, amely nem hasonlít a kifejlett példányokra, hanem a posztembrionális fejlődés során alakul át. Átalakulással fejlődnek például a rovarok és a kétéltűek.
átváltozás
A rovarokra, azokon belül is pl. a szitakötőkre jellemző egyedfejlődési folyamat. A petéből kikelő, az imágótól eltérő alakú és felépítésű lárva báb állapot nélkül alakul át kifejlett állattá.
bakteriofág
Baktériumok vírusa, "baktériumfaló".
bakteriofágok
A bakteriofágok baktériumokat fertőző vírusok. Külső fehérjeburokból és benne DNS vagy RNS örökítőanyagból állnak. A bakteriofág megtapad a baktérium sejtfalán és bejuttatja örökítőanyagát. Ezután a baktérium megkezdi a vírus örökítőanyagának megsokszorozását, és a fehérjeburok előállítását, végül összeállnak az elkészült új vírusok. A baktériumsejt elpusztul és a keletkezett bakteriofágok kiszabadulnak.
barnamoszatok törzse
A barnamoszatokat sokáig önálló törzsként tartották számon, manapság a sárgásmoszatok törzsének (Chlorophyceae) egyik osztályát alkotják. Nem tartoznak a valódi növények közé, bár autotróf életmódjuk és hajtás-, illetve gyökérszerű képzőzményeik miatt sokáig növényeknek tekintették őket. Fotoszintetizálnak, klorofillt, fukozánt és fukoxantint tartalmazó színtestjeik vannak, ez utóbbiak adják barnás színüket. Fonalas, lemezes vagy teleptestűek, telepük mérete 300-400 méter is lehet. Többségük tengeri faj. Hidegebb tengerekben óriási víz tetején úszó, vagy aljzathoz rögzült barnamoszaterdők alakulhatnak ki.
bazidium
A gombák egyik osztályának nevét adó jellegzetes szaporító szerve. A gombafonal végén négy ivartalan szaporítósejt, un. bazidiospóra jelenik meg, amit rendszerint a szél terjeszt.
bazídiumos gombák osztálya
A bazídiumos gombák a valódi gombák országának (Fungi) egyik törzsét alkotják. Nevüket különleges spóratartóikról kapták, a bazídiumokról, amelyek a gombafonalak (hifák) végén kialakuló megvastagodások. A hifák általában a föld alatt alkotnak szövedéket, amelyekből a föld feletti termőtest kialakul, rajta helyezkednek el a bazídiumok. A bazídiumos gombák közé tartoznak a legismertebb gombafajok, többségük termőteste tönkre és kalapra különül, de lehet másfajta is pl. zárt, gömb alakú termőtest (pöfetegek).
belátásos tanulás
Az állatok tanult magatartásformájának legbonyolultabb módja. Ebben a probléma megoldásához a korábban elsajátított viselkedési elemeket a feladat megoldásához szükséges sorrendben használja fel.
bioszféra
A bioszféra a földi élet színtere: a szárazföldek, a levegő, a vizek, vagyis minden olyan terület, ahol élőlények találhatók.
bogár
(Coleoptera) Az ízeltlábúak törzsébe, a rovarok osztályába tartozó rend. Mintegy 400 ezer fajuk van világszerte. Jellemzőjük, hogy két pár szárnyuk közül az első pár kemény szárnyfedővé módosult, a második pár hártyás, rágó szájszervük van, teljes átalakulással fejlődnek.
bőrizomtömlő
A bőrizomtömlő a testfal külső rétege egyes gerinctelen állatokban, a férgekben és a puhatestűekben. Hám- és izomrétegekből áll. Mozgásszerv.
bőrlégzés
Kültakarón - bőrön- át történő gázcsere. Jellemzője a férgek, egyes halfajok valamint a kétéltűek légzésmódjának.
bőrszövet
A szövetes növények testét felépítő állandósult szövet, amely a hajtás felszínét borítja. Szerepe elsősorban a növény védelme a környezeti hatásoktól, és elhatárolása a külvilágtól. Sejtjei szorosan záródnak, kloroplasztiszt nem tartalmaznak (kivéve a gázcserenyílásokat). Különböző függelékei alakulhatnak ki, mint pl. növényi szőrök (fedőszőrök, serteszőrök, mirigyszőrök), tüskék, gázcserenyílások, viaszos kutikula.
Buffon, Georges Luis Leclere
Francia természettudós, a biogeográfia megalapítója. Elsőként ismerte fel a fosszíliák jelentőségét, felvetette az élőlények közös őstől származásának gondolatát, bár ez ellentétben állt vallásos meggyőződésével. Tudományos szintre emelte a leíró természetrajzot. Linnével szemben nem a tulajdonságaik, hanem az élőhelyeik alapján csoportosította az élőlényeket. Fő műve a 36 kötetes Histoire naturelle générale et particuliére, mely a Föld keletkezéséről szóló elméletet, valamint az ember, a négylábú állatok, madarak és ásványok természetrajzát tartalmazzák.
cetek
Az emlősös osztályába tartozó rend. Képviselőik testalkata a vízi életmódhoz alkalmazkodott, az alaki hasonlóságuk miatt kapták a félrevezető cethal nevet.
család
(Familia) A rendszertani besorolásban használt egyik kategória a család. A nemzetségnél magasabb, de a rendnél alacsonyabb kategória. A család neve magyarul általában "-félék"-re végződik, latinul "-idae" végződésű az állatok, "-aceae" végződésű a növények esetében.
csalánsejt
A csalánozók törzsébe tartozó állatok névadó sejttípusa. Érintés hatására belőle csalánfonal vágódik ki és ebből maró - mérgező anyagok jutnak az eltalált állat - ember testébe.
csigák osztálya
A puhatestűek törzsébe tartozik a csigák osztálya. Részleges aszimmetria jellemzi őket. Testtájaik: fejre, lábra, zsigerzacskóra oszlik. Jellemzőjük a kitines állkapocs és a radula. Többségük növényevő, de akadnak köztük ragadozó fajok is. Vázuk az állattal növő meszes képződmény. Lehetnek váltivarúak és hímnősek.
csilló
A sejt mozgásszerve. A sejthártyán belüli alapi testecskéből ered, a sejthártyán kívüli plazmanyúlványában összehúzódásra képes és rugalmas fehérjefonalainak rendszere teszi lehetővé a csapkodó mozgását. Előfordul a baktériumokban, állati egysejtűekben, a csillós hengerhám sejtjeiben stb.
csillós hám
A hámszövet egyik tipusa. Egyrétegű vagy több magsoros, sejtjeinek külső felszínén csillók találhatók. Előfordul örvényférgek kültakarójában, a ember felső légutaiban stb.
csírázás
A virágos - magvas növények egyedfejlődésének egyik szakasza. Megfelelő külső és belső feltételek teljesülése esetén a mag tartaléktápanyagai lebontódnak és a felhasználásukkal megindul a csíra fejlődése.
csőidegrendszer
Az előgerinchúrosak, a fejgerinchúrosak és a gerincesek idegrendszerének típusa. Nevét az egyedfejlődésének módjáról kapta: a bélcsíra háti oldalán kialakuló idegsejtek számának növekedésével egyre mélyülő velőbarázda képződik, majd az tovább süllyedve csővé zárul és a kültakaró alá kerül.
csőr
A madarak jellegzetes szájszerve, amely a szájnyílást veszi körül. A csőr váza állkapocscsontból áll, könnyű szarutok borítja. A csőr folyamatos növésben van. A madarak csőre a táplálkozásuknak megfelelő alakú és méretű.
denevér
A gerincesek törzsébe tartozó kisméretű emlős a denevérek rendje. Jellegzetességük, hogy ujjaik meghosszabbodtak és közöttük bőrhártya feszül, melynek segítségével képesek a repülésre. Többnyire éjszakai élőlények, lehetnek ragadozók, gyümölcsevők. Mivel látásuk gyenge, ultrahang kibocsájtásával tájékozódnak.
diffúz légzés
Az állati egysejtűek, a szivacsok, a csalánozók és a férgek légzésmódja. Légzőszerv nélkül, az egész testfelületen át történik az oxigén felvétele és a szén-dioxid leadása.
edénynyaláb
A hajtásos növények szállítószövetének elrendeződési formája. Rendszerint háncs és fa elemeket tartalmaz, de pl. a gyökérben csak fanyalábból áll.
egylaki
Az a növény, amelynek egyivarú – porzós és termős – virágai ugyanazon az egyeden nyílnak.
egyszikű
A zárvatermők törzsének második osztálya. Névadó tulajdonsága, hogy magja egy sziklevéllel csírázik.
előgerinchúrosok törzse
Az újszájú állatok közé tartozó gerinchúrosok (Chordata) egyik csoportja. Zsákállatoknak is nevezik őket. Fontosabb csoportjaik a szalpák, az aszcídiák, és a farkos zsákállatok. Lárvaállapotban testük farki részében rugalmas belső váz (gerinchúr) található, ez a kifejlettekben a farkos zsákállatok kivételével visszafejlődik. Testüket kívülről átlátszó, cellulózszerű anyagból álló váz (tunica) borítja. Vannak magányosak és telepesek is, egyeseknél nemzedékváltakozás során követik egymást a telepes és magányos alakok. Szűrögetéssel táplálkoznak, a helytülők szervezete erősen leegyszerűsödött. Légzőszervük kopoltyúbél. Velőcsőből kialakuló csőidegrendszerük van, nyílt keringési rendszerük központja a szív.
élősködő (parazita)
Az élősködő a gazdaszervezetből táplálkozik, vagy abban szaporodik, így a gazdaszervezetet károsítja. A parazitizmus nem feltétlenül jár a gazdaszervezet elpusztulásával, ugyanis az estek többségében a gazdaszervezet és a parazita között egy egyensúlyi állapot alakul ki. A parazita gombák az élő szervezetben vagy szervezeten élnek. Legfőképp a növényeket, de az állatok és az ember szervezetét is károsíthatják.
emésztőüregecske
A ostoros moszatok és az állati egysejtűek sejtalkotója. A sejtszáj, sejtgaraton át felvett tápagyag ebben bontódik le. Benne a kémhatás savasból lúgossá válik az emésztés során.
emlősök osztálya
A gerincesek közé, az emlősök osztályába tartozó állatok, állandó testhőmérsékletűek, kevés kivétellel elevenszülők, utódaikat tejmirigyeik illetve emlőik váladékával, tejjel táplálják. Testüket szőr borítja, ez másodlagosan hiányozhat (pl. a cetek esetében), gyökeres fogaik vannak, keringésük két vérkörös, idegrendszerük fejlett, váltivarúak. A legkülönbözőbb élettereket is benépesítik, földön, vízben, levegőben egyaránt előfordulnak.
endocitózis
Endocitózis Az aktív transzport egyik formája. A sejt olyan anyagfelvétele, amiben sejthártya egy részletébe
csomagolva jut be a citoplazmába a sejten kívüli térből az anyag.
eukarióta egysejtűek
Azok az élőlények, amelyek sejtjeiben valódi, a sejtplazmától maghártyával elhatárolt sejtmag van. A sejtmagon kívül sejtplazmájukban még sokféle sejtalkotó (pl. színtest) található. Az élőlények nagy része ebbe a csoportba tartozik (egysejtű eukarióták, növények, állatok, gombák)
farost
A növények szállítószövetének farészében (xilém) előforduló elfásodott, vastag falú elhalt sejtek. Alakjuk hosszúkás, végük kihegyesedő, feladatuk a szilárdítás.
fedőszárny
A rovarok első szárnypárja, ami kemény és a repülésben nem vesz részt.
fejlábúak osztálya
(Lábasfejűek) A puhatestűek törzsébe tartozik a fejlábúak osztálya. Ide tartoznak a nautiluszok, kalmárok, tintahalak (más néven szépiák), és a polipok. Kétoldali szimmetria jellemzi őket, testük fejlábra és zsigerzacskóra tagolódik. Valamennyi fajuk tengeri ragadozó. Váltivarúak, külső vázuk csak a nautiluszféléknek van. Egyes fajaiknak belső meszes váza lehet, ami többnyire csökevényes, ez az úgynevezett szépiacsont.
fejtor
A rákok és a pókok testének egyik alkotója /a másik a potroh/. A fej és a tor szelvényeinek összeolvadásával jött létre.
fonalférgek törzse
Az ősszájúak közé tartozó állattörzs, ahová élősködő és szabadon élő fajok egyaránt tartoznak. A szabadon élők lehetnek ragadozók, szerves törmelékkel, gombákkal, baktériumokkal táplálkozók. Testük hosszúkás, hengeres alakú. Kültakarójuk bőrizomtömlő. Háromszakaszos bélcsatornájuk van. Keringési és légzőszervrendszerük nincs. Ismert parazita fajaik: hegyesfarkú bélgiliszta, trichinella.
fotoszintézis
A fotoszintézis olyan anyagcsere-folyamat, melynek során a napfény energiájának felhasználásával szén-dioxidból, vízből és ásványi anyagokból szerves anyagok és oxigén képződik.
futómadarak
A madarak osztályába tartozik a lapos szegycsontúak alosztálya ( futómadaraknak is szokás nevezni ezt az alosztályt). A futómadarak alosztályába tartoznak a következő rendek: strucc-alkatúak, nandu-alkatúak, kazuár-alkatúak. Jellemzőjük a repülésre alkalmatlan csökevényes szárny, izmos erős, hosszú láb mellyel gyorsan képesek futni, és a lapos szegycsont.
gazdasejt
A szervezet valamely sejtje, amely a kórokozók (elsősorban vírusok) szaporodásának helye, és számukra életfeltételeket biztosít. Vírusok a gazdasejten kívül nem mutatnak életjelenségeket. A vírus a fertőzés során arra készteti a gazdasejtet, hogy saját anyagaiból új vírusokat állítson elő, amelyek kiszabadulva további sejteket fertőznek meg.
gibberrellinek
Növényi hormonok, amelyek serkentik a sejtek megnyúlását, a sejtosztódását, stb.
gombafonal (hifa)
Hífa. A többsejtű gombákat felépítő csőszerű sejtfonalak. Faluk leggyakrabban kitin, ritkábban cellulóz.
gombák
Az élővilág evolúciójának önálló fejlődési útján fejlődő élőlények. Egysejtűek vagy gombafonalas felépítésűek. Kivétel nélkül heterotróf táplálkozásúak: szaprofitonok vagy paraziták.
gyöktörzs
Pikkelyszerű allevelekkel borított, függőleges vagy vízszintes futású raktározó és szaporító föld alatti hajtás. Megtalálható pl. a gyermekláncfű, a nősziromfélék, a gyöngyvirág, a tarackbúza stb. testében.
háncsrész
A hajtásos növények edénynyalábjának az a része, ami a levelek által termelt szerves vegyületeket szállítja. Legfontosabb sejtjei a rostacsősejtek és a kisérősejtek.
háncsrost
A fejlettebb, szövetes növények szállítószövetének háncsrészét (floém) felépítő sejtek egyike, vastag falú szilárdító sejt.
hidra alak
A csalánozók törzsének kétféle megjelenési formája van: a hidra és medúza alak. A hidrák a szilárd felszínhez tapadnak (helytülők) és karjaikat mozgatják, vagy a felszínen lassan araszolva haladnak. Sugaras szimmetria jellemzi őket.
hosszúnappalos növény
Olyan növények, amelyek virágzásának megkezdéséhez 14 - 16 órás megvilágításra van szükség. Ilyenek pl. a sárgarépa, a saláta, a spenót, az útifű, a beléndek stb.
hüllők osztálya
A hüllők a négylábú gerincesek (szárazföldi gerincesek) közé tartozó magzatburkos állatok. Főbb csoportjaik a teknősök, a pikkelyes hüllők (gyíkok, kígyók), a felemásgyíkok és a krokodilok. Teljesen alkalmazkodtak a szárazföldi életmódhoz, szaporodásuk is független a víztől. Kültakarójuk erősen elszarusodó, pikkelyekkel, pajzsokkal fedett. Tüdejük fejlett, szívük két pitvarból és egy kamrából áll, de nincs lényeges keveredés a vénás és az artériás vér között. A krokodilok szíve négyüregű. Tojásaik lágy héjúak, kivéve a krokodilok meszes héjú tojásait. Belső megtermékenyítésűek. Testhőmérsékletük változó, bár egyeseknél kezdetleges hőszabályozás is kialakult. Az ősi emlősszerű hüllőkből alakultak ki az emlősök, más hüllőcsoportokból a madarak.
ikerszelvényesek
Az ízeltlábúak törzsébe, a soklábúak (Myriapoda) altörzsébe tartozó osztály. Hosszú, hengeres, szelvényezett testük van. A mintegy 10.000 ide tartozó faj mérete néhány mm-től 30 cm-ig változik. Testszelvényeik száma akár 180 is lehet, ezek párosával összenőttek, így szelvényenként 2 pár lábuk van. A Föld szinte minden területén előforduló szárazföldi élőlények, főleg talajlakók. Veszély esetén spirál alakban összetekerednek, így külső kitinpáncéljuk védelmet biztosít számukra. Méregmirigyeik is lehetnek, ami védekezésüket szolgálja. Belső megtermékenyítésűek. Korhadékevők, elhalt növényi anyagokkal, avarral, gombákkal, fatörmelékkel táplálkoznak, fontos szerepük van a talajok anyagforgalmában.
imágó
A rovarok teljesen kifejlődött, szaporodóképes alakja.
ivaros szaporodás
Az a szaporodási forma, amikor az utód a hím ivarsejt és a petesejt egyesülésével kialakuló zigótából fejlődik. Az ivaros szaporodással létrejött utód két szülő tulajdonságait egyesíti magában.
ivartalan szaporodás
Egyetlen szülő szervezetéből közvetlen osztódással, vagy vegetatív sejtekből, szervekből jönnek létre utódok, ivarsejt és megtermékenyítés nincs. Az utódok génállománya megegyezik a szülőével. Az élővilágában általános, csak a magasabbrendű állatokra nem jellemző. Történhet egyszerű kettéhasadással, a többsejtűeknél pl. növényeknél spórákkal, sarjadzással, indákkal, a vegetatív test feldarabolódásával, szivacsoknál bimbózással stb. Előnye, hogy egy szülő elegendő, sok utód létrehozható, ezért állandó környezeti feltételek között gyorsabb szaporodási mód, mint az ivaros szaporodás. Hátránya, hogy nincs rekombináció, így a populáció alkalmazkodása a változó környezethez korlátozottan lehetséges.
ízeltlábúak törzse
Az állatok legnagyobb fajszámú törzse. Az ősszájúak közé tartozó gerinctelenek. Testük szelvényezett, kültakarójuk kitines külső váz, ehhez belülről izmok csatlakoznak. Egyedfejlődésük vedlésekkel történik. Kiválasztószerveik Malpighi-edények, légzőszervük légcsőrendszer (trachearendszer). Szájszerveik változatosak. Fejlett dúcidegrendszerük van. Érzékszerveik is többnyire fejlettek, csápjaik, tapogatóik, pontszemeik vagy összetett szemeik vannak.
kagylók osztálya
A puhatestűek törzsébe tartozó osztály. A kagylók kétoldali szimmetriájú állatok, külső vázuk kettős héjból álló teknő. Tengeri és édesvízi fajok is vannak köztük. Lassú mozgásúak, gyakran helyhez kötött életmódot folytatnak. Fejük és érzékszerveik csökevényesek, lábuk fejsze alakú, köpenyszegélyük gyakran összenő. Szűrögető életmódot folytatnak, táplálékukat a beszívott vízből szűrik ki kopoltyúik segítségével.
kalapos gombák
A bazídiumos gombák közé tartozó gombák, melyek termőtestének részei a tönk és a kalap. Spórákkal szaporodnak. Vannak köztük ehetők, mérgezők és fogyasztásra alkalmatlanok is. Termőtestük fontos táplálékforrás nemcsak az emberek, de egyes állatok számára is.
kérődző
A kérődzők az emlősök osztályából a párosujjú patások rendjébe tartozó alrend. Nevét táplálkozási módjukról kapták. A táplálkozás során a során az állatok a tápanyagok elfogyasztása után az élelmet visszaöklendezik (visszakérődzik), majd újra elfogyasztják. Gyomruk is ehhez a táplálkozási módhoz alkalmazkodott: legalább három, de általában négy részből áll, ezt nevezzük összetett gyomornak. Bendőből, recésgyomorból, a leveles- vagy százrétűgyomorból és az oltóból áll. Az első a nyelőcsővel, az utolsó a béllel áll összeköttetésben.
kétszikű
A zárvatermők törzsének első osztálya. Névadó tulajdonsága, hogy magja két sziklevéllel csírázik.
kifejlés
Az ízeltlábúakra jellemző egyedfejlődési folyamat. A petéből kibújó fiatal egyed hasonlít a felnőtt példányokra.
klorofill
Magnézium középatomot tartalmazó porfirinvázas vegyület. A zöld növények legfontosabb fényenergiát megkötő vegyülete.
korallok
A csalánozók törzsébe tartozó mészvázas, telepalkotó tengeri állatok.
krokodilok rendje
A hüllők egyik rendje, amely négy családot foglal magába: aligátorok, krokodilok, gaviálok és kajmánok. A legfejlettebb hüllőknek tekinthetők. Szívük négy üregű, két pitvarból és két kamrából áll. Tojásaik meszes héjúak. Kültakarójuk szarulemezekből és szarupajzsokból áll. Ragadozók, fogazatuk fejlett, koponyájuk megnyúlt, orrnyílásaik zárhatóak.
kulcsinger
Öröklött magatartásformát, cselekvéssort elindító környezeti hatás. Ilyen pl. a kotló madarak tojásra ülése, ha meglátja a tojást stb.
kulláncs
A pókszabásúak közé tartozó külső paraziták, vérszívó élősködők. Általában melegvérű állatot (emlőst vagy madarat) használnak gazdatestként, de lárvaállaporban gyakran hüllők vérével táplálkoznak. Gyakran vírusos vagy bakteriális megbetegedéseket terjesztenek, így okozhatnak pl. Lyme-kórt, agyvelő-, vagy agyhártyagyulladást.
kutikula
Vízhatlan, viaszos réteg a hajtás bőrszövetének külvilággal érintkező felszínén. A szárazföldi növényekre jellemző, különösen fejlett a szárazságtűrő fajokban. Védi a növényt a kiszáradástól.
lágy szár
Nem elfásodó szártípus. Két fő típusa a dudvaszár és a szalmaszár. Az egyszikűek szinte mindegyike lágyszárú, a kétszikűek közül általában az egy- és kétéves növényekre jellemző.
laposférgek törzse
Az ősszájú állatok egyik törzse. Testük lapított, felületét kutikula borítja. Kitüremkedő garatuk az egynyílású bélcsatorna része, egyes fajaik a táplálékot teljes testfelszínükön veszik fel. Dúcidegrendszerük van, hímnős állatok. Ebbe a törzsbe tartoznak az örvényférgek, a galandférgek és a különböző mételyek.
légrés
A növényi bőrszövetek gázcserenyílásainak a két zárósejt közötti terét légrésnek nevezzük. A zárósejtek víztartalmának növelésével a növény nyitni tudja a légrést, a nyitott légrésen keresztül az anyagcserefolyamatokban keletkezett vízgőz távozhat.
légzsák
A madarak légzőrendszerének részét képezik a légzsákok. Rendszerint 9 db légzsák van: 4 páros és 1 páratlan. A madarak kettős légzésének során a ki-, és belégzésnél is történik gázcsere. A repülés megkönnyítését is szolgálják, mert könnyítk a madarak testét.
lüktetőüregecske
Állati egysejtűekben /pl. papucsállatka/ előforduló, központi hólyagból és sugárcsatornákból álló sejtszervecske. Elsődleges funkciója az ozmózisos nyomás szabályozása, azaz a fölöslegben a plazmába beáramló víz kipumpálása, ezzel együtt az anyagcsere-végtermékek kiválasztása.
mag
Mag Az agy belsejében található idegsejtcsoport (szürkeállomány).
magház
A termő része, benne fejlődik a magkezdemény.
megszokás (habituáció)
Megszokás 1.) Az a jelenség, hogy valamely pszichoaktív anyag ugyanazon hatásának eléréséhez egyre nagyobb adag bevétele szükséges. 2.) az etológiában: ismétlődő közömbös inger agy idő után nem vált ki válaszreaciót.
méhlepényes emlősök
Az elevenszülő emlősök nagyobb fajszámú csoportja. A magzat táplálását a kialakuló méhlepény látja el a köldökzsinóron keresztül érkező anyai tápanyagokkal. Ide tartoznak többek között a cetek, páros-, és páratlanujjú patások, rágcsálók, ragadozók, valamint a főemlősök, és így az ember is.
monília
Egy virág- illetve sebfertőző kórokozó, amely főként a csonthéjas gyümölcsöt termő fákat támadja. Gombás megbetegedés. Termésrothadással és ág-, illetve virágpusztulással jár. Főként nedves időben fertőz. Megjelenése gyümölcsrothadás esetén jellegzetes.
moszatok (algák)
(Algák) Nem rendszertani csoport, hanem gyűjtőneve egyes fotoszintézisre képes, egysejtű vagy többsejtű, fonalas, lemezes, esetenként teleptestű élőlényeknek. Főbb csoportjaik a baktériumok közé tartozó kékalgák, a növények közé sorolt zöldmoszatok és vörösmoszatok, valamint a sárgásmoszatok, ostoros moszatok stb.
nemzetség
Az élőlények rendszerezésénél használt egyik rendszertani kategória. Növényeknél a család és a faj közötti szintet jelöli, állatoknál a család és a nem közt helyezkedik el.
növényi szőr
Egy vagy többsejtű bőrszöveti képződménye növényeknek. Ilyen pl. a gyökérszőr, fedőszőr, csalánszőr, mirigyszőr, stb.
oldalvonal
A halak vízmozgást érzékelő mechanoreceptora. Nevét az elhelyezkedéséről kapta.
osztály
Az élőlények rendszertanában alkalmazott kategória. Sorrendben a törzs és a rend között helyezkedik el. Rendezőelve szintén valamilyen közös vonás, azonban egy osztályon belül nagy különbségek lehetnek, így például az emlősök egy osztályt alkotnak, ezen belül tagozódnak rendekbe.
osztódó szövet
(Merisztéma) Egymáshoz szorosan illeszkedő, sokszögletű, osztódásra képes sejtek által alkotott növényi szövet. Az osztódószövet feladata a hosszanti növekedés biztosítása, a bőrszövet, a szállítószövetek kialakítása. A másodlagos osztódószövetet osztódóképességüket visszanyert differenciált sejtek alkotják, ezek alakítják ki pl. a sebszövetet.
összetett szem
A rovarok jellemző látószerve. Több tucat - h
ötujjú végtag
A gerincesek végtagjának alapszerkezete az ötujjú végtag. Ez később módosulhat sokféle módon, de egyes csoportok pl. a főemlősök megőrizték ezt az ősi, specializálatlan végtagfelépítést.
papucsállatka
Heterotróf eukarióta egysejtűek, méretük 50-350 mikrométer, fénymikroszkóppal láthatók. A sejtet csillók veszik körül, melyek egyrészt szinkronban mozogva biztosítják a mozgást, másrészt a táplálékot a szájnyílás felé irányítják. Más egysejtűekkel táplálkozik, ő maga pedig sokféle állat tápláléka. Jelegzetes szervecskéje a két darab, egymással ellentétes fázisban összehúzódó lüktetőűröcske.
páratlanujjú patások
A méhlepényes emlősök egyik rendje. Három családja a lófélék, a tapírfélék és az orrszarvúfélék. Növényevők, közepes vagy nagy termetűek, gyomruk egyszerű gyomor, epehólyagjuk és szemfoguk gyakran hiányzik.
párosujjú patások
A méhlepényes emlősök egyik rendje. Általában két ujjuk van. Életmódjuk többnyire növényevő, szaglásuk kiváló, két nagy csoportjuk a kérődzőek és a nem kérődzőek. Ide tartoznak például a disznófélék, vízilófélék, zsiráffélék, tevefélék, szarvasfélék és a tülkösszarvúak.
penészgombák
Többségében a járomspórás gombák törzsébe, a fejespenészek közé sorolt valódi gombák. Lebontó (szaprobionta) vagy esetenként parazita gombák. Sokféle enzimet termelnek, melyek egy részét a gyógyszeripar használja fel, így pl a penicillint, amely fontos antibiotikum.
peronoszpóra
A moszatgombák közé tartozó kórokozó, az általa okozott fertőző megbetegedés általában haszon-, vagy konyhakerti növényeket károsít. A meleg és csapadékos idő elősegíti a fertőzés kialakulását. Megjelenése kör alakú sárga foltokkal jár a termésen és a levélzeten. Leggyakoribb megtámadott növénye a szőlő.
poloskák
(Heteroptera) A rovarok osztályába tartozó félfedelesszárnyú (Hemiptera) ízeltlábúak. Életmódjuk szerint lehetnek vízi és szárazföldi poloskák. Megjelenésüknek jellegzetes eleme az első pár szárny pajzsszerű módosulása, ami miatt bogárhoz hasonló külsejük van. Jellemző szevük a tor részét képező bűzmirigy, amely védekező reakciókban vesz részt.
porcos halak
A gerinchúrosok törzsébe tartozó osztály. Jellemzőjük a porcos váz, koponyájuk is porcokból épül fel. Szaporodásukra általában belső megtermékenyítés jellemző. Testfelépítésük a rájákat kivéve hengeres, nyújtott. Emésztő szervrendszerük háromszakaszos, kültakarójuk tüskés, úgynevezett fogas pikkelyekkel borított. Ebbe az osztályba tartoznak a cápák és a ráják.
potroh
Az ízeltlábúak testének leghátsó testtája. A potroh leggyakrabban szelvényezett (pl. rovarok, rákok), vagy ritkán összenőtt szelvényekből álló pl. a pókok esetében (náluk a potroh neve utótest). Egyes esetekben, pl. felsőbbrendű rákoknál a potroh viselhet ízelt lábakat is függelékként.
prokarióták (sejtmag nélküli egysejtűek)
Ősibb sejtipus. Nem tartalmaz maghártyával határolt maganyagot, belső hártyarendszert, sem sejtszervecskéket. Prokarióták közé tartoznak a baktériumok.
rája
A porcos halak közé tartozó, cápákkal rokon csoport (öregrend), amely több, mint 400 fajt foglal magába. Háti-hasi irányú lapítottság jellemzi a testfelépítésüket. Életterük általában a tengervizekben van, életmódjuk ragadozó. Főbb csoportjaik az elektromos ráják, fűrészesráják, valódi ráják .
rend
Az élőlények osztályozása során alkalmazott egyik rendszertani kategória. A rend alatti kategóriák pl. család, nemzetség, faj. A rend felettiek pl. az osztály, törzs. Már a Carl Linné-féle rendszertani csoportosítás alapvető kategóriái között is szerepelt.
reszelőnyelv
A csigák szájüregében lé
rovarok osztálya
Az ízeltlábúak egyik törzse. Egymilliónál is több fajának közös jellemzője a három pár ízelt láb, a kitines kültakaró, az összetett szemek, a három testtáj megjelenése (fej, tor, potroh). Sok esetben két pár hártyás szárnyuk van, amelyből az első kemény szárnyfedővé módosulhat. Feji érzékszerveik (csáp, tapogató) általában fejlettek. Szájszervük sokféle lehet pl. rágó, szúró-szívó szájszerv, pödörnyelv.
sejttársulás
A sejttársulás egyszerű többsejtű szerveződés. A sejtek között nincs számottevő működésmegosztás, a sejtek alakja és felépítése alig különbözik egymástól. A legegyszerűbb növényekre jellemző testszerveződési forma.
szájszerv
a fajtársnak, mint táplálkozási vagy párosodási konkurensek elleni támadás, ill. a vadászterület meghódításában a vetélytárs kiszorítására stb. irányuló magatartás.
szállítószövet
A növényi szervezetek egyik fő állandósult szövetrendszere. Feladata a víz és oldott szervetlen anyagok (a farész elemei által), valamint az előállított asszociátumok szállítása (a háncsrész elemei által). Sejtjei a szállítás irányában megnyúltak.
szárny
A repülés céljára kialakult vagy módosult testrész. A gerincesek körében három különböző csoport tett szert egymástól függetlenül az aktív repülés képességére: a már kihalt Pteroszauruszok (őshüllők), valamint a madarak és a denevérek. Szárnyaik minden esetben a mellső végtag módosulásai, de egymástól eltérő módon alakultak ki. (Konvergens fejlődés.)
szivacsok törzse
Az állatok országának egyik törzse, álszövetes testszerveződésű, rögzült életmódú, gyakran telepes élőlények. Szerveik, szöveteik nincsenek. Tengerekben és édesvizekben egyaránt megtalálhatók. Táplálékukat a testükön átáramló vízből szűrik ki, jellegzetes galléros-ostoros sejtjeik segítségével. Váztűik anyaga alapján kovaszivacsokat, üvegszivacsokat, és kova-szaruszivacsokat különítünk el.
szúró-szívó szájszerv
Folyékony táplálék (növényi nedvek, vér) szövetekből felszívására módosult szájszerv a rovarok egyes csoportjaiban. A poloskák és a szúnyogok jellemző szájszerve.
takarólevél
a hajtásos növények bőrszövetében a gázcsere nyílások két sejtje. a közöttük lévő légrés nagysága határozza meg a növény gázcseréjét és a párologtatását.
tanulás
Bevésés, megtartás és felidézés szakaszokat tartalmazó állati és emberi tevékenység.
tarajos szegycsontúak
(Újmadárszabásúak) A mararak többségét magába foglaló csoport. Szervezetük a repüléshez alkalmazkodott, jellegzetes szegycsonti tarajuk a repülőizmok tapadási felszínéül szolgál.
teknősök rendje
A hüllők osztályának egyik rendje. A teknősök mintegy 300 faja a tengerekben, édesvizeken és a szárazföldön egyaránt elterjedt. A vízi teknősök általában ragadozók, a szárazföldiek növényevők. Fogazatuk nincs, szájukban erős szarukáva van helyette. Teknőjük összenőtt a csontvázrendszerrel.
telepes szerveződés
Többsejtű növény vagy gomba, szövetei nincsenek, de sejtjei között időleges munkamegosztás lehet..
telepes testszerveződés
Jellemző azokra az élőlényekre (növényekre, gombákra), amelyek testében a különböző alakú és működésű sejtek nem alkotnak csoportokat, szöveteket. (Az állatok esetében az álszövetes jelzőt használják.)
teljes átalakulás
Számos rovarra, például a lepkékre, bogarakra, legyekre, darazsakra stb. jellemző egyedfejlődési folyamat. A petéből kikelő lárva, amikor eléri a megfelelő testméretet, bebábozódik. A kifejlett egyed a bábban alakul át kifejlett egyeddé.
termő
A virág bibe, bibeszál és magházból álló ivarlevele.
termőtest
Gombák jellemző alakú, gombafonalakból felépülő spóratermő teste.
tojás
A hüllők és a madarak szaporodását biztosító test.
toll
A madarak kültakarójának jellegzetes bőrfüggeléke. A tollak összessége a tollazat. Fontos szerepe van a repülésben, hőszigetelő és a védelemi funkciója is van. A tollak két fő típusa: pehelytollak (hőszigetelés), és a fedőtollak (szerepük a védelem, a fajra jellemző mintázat kialakítása). Speciális fedőtollak az evezőtollak (repülés), és a dísztollak (párválasztásnál, udvarlásnál van szerepük).
tömlősgombák osztálya
A valódi gombák közé tartozó bazídiumos gombák legnagyobb csoportja, amely az összes gombafaj mintegy 30%-át tartalmazza. Változatos megjelenésűek, ide tartoznak az élesztőgombák, penészgombák, liszharmatgombák, valamint sok fejlettebb gomba pl. a kucsmagombák, szarvasgombák is. Egyes fajaik zuzmóalkotók. Termőtestet képeznek, rajta elszórtan vagy egységes termőréteget (himéniumot) alkotva helyezkednek el spóratermő tömlőik, melyekről nevüket kapták. A tömlőkben (más néven aszkuszokban) meiózissal, majd azt követő mitózissal 8 darab haploid spóra alakul ki.
törzs
A törzs a nagyobb rendszertani kategóriák egyike, az egy törzsbe sorolt élőlényeket tovább oszthatjuk osztályokba, rendekbe, családokba, nemzetségekbe. A törzseket országokba sorolhatjuk.
törzsfejlődéstani rendszer
A leszármazási sorok alapján felállított rendszer.
tüskésbőrűek törzse
Az újszájúak közé tartozó törzs, álsugaras szimmetriájú tengeri gerinctelenek. Jellemző osztályaik a tengeri sünök, tengeri liliomok, tengeri csillagok, kígyókarú csillagok és a tengeri uborkák. Testük kívülről látszólag sugaras szimmetriájú, de belső szerveik elhelyezkedése nem szimmetrikus. Fejük nincs, szokásos testtájaik is hiányoznak. Kültakarójuk mészlemezeket tartalmaz, tüskék kapcsolódhatnak hozzá, erről kapták nevüket. Jellegzetes szervük a vízedényrendszer.
virág
A nyitvatermők és a zárvatermők módosult levelekből álló, rövid szártagú, korlátolt növekedésű szaporító hajtása.
virágpor
Pollen, a nyitvatermők és a zárvatermők megtermékenyítését végző többsejtű testecske.
vírusok
Fehérjeburokból és örökítőanyagból álló kórokozók, melyek csak élő szervezetben mutatnak életjelenséget, élő szervezeten kívül kikristályosíthatók.
vörösmoszatok törzse
A növények egyik törzse, fajainak többsége melegebb tengerekben él. Klorofill mellett vörös színű fotoszintetikus pigmentet is tartalmaznak, ez adja vörös színüket. A mélyebb vizekben is képesek fotoszintézisre. Többségük teleptestű, csak kevés egysejtű van közöttük. Jelentőségük a gyógyszerészetben, laboratóriumokban, a kozmetikai iparban és az élelmiszeriparban van. Karragént és agar-agart vonnak ki belőlük, az előbbi fontos élelmiszeripari adalékanyag, az utóbbi laboratóriumokban alkalmazott táptalaj.
zárósejtek
A hajtásos növények bőrszövetében a gázcsere nyílások két sejtje. A közöttük lévő légrés nagysága határozza meg a növény gázcseréjét és a párologtatását.
zárvatermők törzse
A zárvatermők törzsébe tartoznak a legfejlettebb virágos növények, amelyeknél a magkezdemény a termőlevelekből kialakuló zárt magházban fejlődik. A magházból fejlődik a termés, amely csak a zárvatermőkre jellemző szerv. Két típusuk az egyszikűek és a kétszikűek, amelyeket a hagyományos rendszertanban osztály szinten különítenek el.
zöld színtest
nyirokerek a nyirok továbbítására szolgáló, vékony falú, sok billentyűt
tartalmazó erek.
zúzógyomor
A zúzógyomor a krokodilokra és a madarakra jellemző, rendkívül izmos falú emésztőszervi rész, amelynek funkciója a táplálék mechanikai aprítása, őrlése. Hétköznapi neve zúza, de izmos gyomornak is nevezik. Különösen a magevő madarakban fejlett. Belső felületén vastag, kemény keratinredők segítik a táplálék feldarabolását. Általában tartalmaz ún. zúzóköveket is, ezek kisebb-nagyobb kavicsok, amelyeket az állat lenyel, hogy ezzel is fokozza az őrlés hatékonyságát. Kapcsolatban áll a mirigyes gyomorral, ahol a lebontás elsősorban emésztőenzimek segítségével zajlik.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)