Állatok országa
Az állatok országába soksejtű, eukarióta élőlények tartoznak. Sejtjeiket csak sejthártya határolja, sejtfaluk nincs. Sejtjeik nem egyformák, mert az életműködéseket megosztják egymást közt. Az eltérő működésű sejteknek a felépítése is különböző. Kivétel nélkül heterotróf élőlények, vagyis a táplálékkal felvett szerves anyagok felhasználásával építik fel testüket, illetve a sejtlégzés során ezek lassú égésével fedezik energiaszükségletüket. Az életközösségekben az állatok döntő többsége a fogyasztók közé tartozik, vannak köztük növényevők, húsevők és mindenevők. Az állatok országának képviselőit számos törzsbe sorolják a kutatók. Az állatok legegyszerűbb képviselői álszövetesszerveződésűek, de többségük testében a sejtekszöveteket, a szövetekszerveket, a szervekszervrendszereket építenek fel.
Szivacsok törzse
A szivacsok a legegyszerűbb többsejtű állatok közé tartoznak. Valamennyien vízben élnek. Helyváltoztatásra képtelenek, az aljzathoz rögzülnek. Méretük néhány centiméter körüli. Többnyire nem egyenként fordulnak elő, hanem az egymás mellett tapadó egyedek kisebb-nagyobb telepeket alkotnak.
A szivacsoktestfala egy belső üreget, az űrbelet veszi körül. A testfalat apró nyílások, pórusok törik át, ezeken keresztül víz áramlik kívülről az űrbélbe, és egy nagyobb kivezető nyíláson át távozik.
A szivacsoktestében nincsenek valódi szövetek és szervek. Többféle, különböző felépítésű és működésű sejtjük van, de ezek nem csoportosulnak egységes szövetekké, ezért a szivacsokatálszövetes állatoknak nevezzük. A testet kívülről a fedősejtek borítják. A test tartását biztosító váz anyagát a vázképző sejtek hozzák létre. Az űrbelet bélelő galléros-ostoros sejtekostoruk csapkodásával áramoltatják a vizet. A besodort törmelékszemcséket a galléros-ostoros sejtekendocitózissal fölveszik, és emésztő üregecskéikben (lizoszómáikban)megemésztik. A testfalalapállományábanállábakkal mozgó vándorsejtek találhatóak, amelyek a megemésztett anyagokat szállítják a többi sejthez.
A szivacsokdiffúz légzésűek, a légzési gázcsere a külső testfelületen és az űrbél felszínén keresztül zajlik.
A mosdószivacsrugalmas vázátszaru építi fel. Üregrendszerének nagy felülete miatt jó nedvszívó. Már az ókorban is használták mosakodásra, tisztításra. Kiegyenlített hőmérsékletű tengerekben gyakori.
A balatoni szivacsvázakovából és szaruból áll. Édesvízi faj, a Balatonban él.