lakás beosztása
A lakás helyiségeinek elrendezése úgy, hogy lehetőleg a kényelmi szempontok is érvényesüljenek.
komfort
Kényelmi fokozat. Megítélése szubjektív, egyénenként változik, mert mások az elvárások, tapasztalatok, helyzetek; például mások az elvárások egy boltban és egy könyvtárban vagy egy lakásban. A lakáskomfort szempontjait mégis törvény határozza meg. Ezek a szempontok a közművesítettség, melegvíz-ellátottság, fűtési mód, helységek. Ezek alapján a következő fokozatokat különböztetjük meg: összkomfortos, komfortos, félkomfortos, komfort nélküli lakás.
napház
A lakóházak egyik típusa, jellemző tulajdonsága, hogy többnyire napenergia felhasználására szolgáló napkollektorokkal felszerelt egységekkel rendelkezik. A napház emiatt környezetkímélő, energiafogyasztását részben vagy kizárólag megújuló energia felhasználásával igyekszik fedezni. A technológiai háttere már ismert, egyelőre viszont nagy költségek árán építhető ilyen ház.
mgeújuló energia
Az energiahordozók egyik nagy csoportja a megújuló energiaforrások. Ezek azok az energiahordozók, amelyek korlátlan mennyiségben állnak rendelkezésünkre, például a napfény energiája, a szél, vagy a víz ereje. A megújuló energiaforrások használata ma még korlátozott, de a fenntartható fejlődés kulcsfontosságú eleme ezek minél szélesebb körben való elterjesztése.
hulladékkezelés
Hulladékkezelésnek nevezzük azt a tevékenységet, amit annak érdekében végeznek, hogy az ember által termelt szemét lehetőleg minél kevésbé károsítsa a környezetet. Egyik formája az újrahasznosítás, mely a leginkább támogatandó, de ide tartozik a szeméttelepek, hulladékégetők működtetése is. Tágabb értelemben a hulladékkezelés része a hulladékok összegyűjtése és elszállítása is.
hőérzet
A hőérzet az ember szervezete által érzékelt hőmérsékletet jelenti, meghatározza közérzetünket is. Összefüggésben áll a mérhető hőmérséklettel, de nem feltétlenül egyezik meg vele. A hőérzet függ a tényleges hőmérséklettől, a levegő páratartalmától, a szél erősségétől, egészségi állapotunktól, életkorunktól, nemünktől, valamint a minket körülvevő berendezési tárgyaktól, valamint egyéb testektől is.
szociális lakás
Az arra rászorulóknak megítélt, kedvező feltételekkel igénybe vehető lakhatási lehetőség. Általában a helyi önkormányzatok által fenntartott lakások, melyeket szociálisan rászorulók, például sokgyermekes, kiskeresetű családok kaphatnak. Speciális feltételek mellett kerülnek kiadásra, például kötelező megtakarítás az ottlakás ideje alatt, illetve általában a lakásért nem, csak a fogyasztásért kell fizetni.
tónus
A színek erősségét a tónus jelzi. Ezen kívül vonatkozhat hallható hangszínre, hangmagasságra is.
környezet
Az élő szervezeteket és az élettelen dolgokat körülvevő tér, amiben az élő szervezet képes működni. A környezet maga a föld, a víz, a levegő, az élőlények, a környezeti erőforrások és mindezek kölcsönös kapcsolatai.
meghittség
A régi korokban is, de mai világunkban különösen fontos az otthon nyugalmas hangulatának kialakítása, ahol a külvilágtól védve szívesen tartózkodunk. A rideg télben a különböző fények, lámpák, meleg színű /bordó, sárga/ lakástextilek alkalmazásával, gömbök, színes virágok, tűz jelenlétével /gyertya, kandalló/ mind a melegség, meghittség érzete kelthető.
bútor
Azoknak a helyiségeknek a része, ahol az emberek tartózkodni szoktak (lakás, iroda). A bútorok ezeknek a helyeknek a mozgatható részei, amelyek ülésre, fekvésre vagy a tárgyak tárolására alkalmasak. Ide tartoznak az ágyak, a székek, asztalok és a szekrények különböző típusai. Általában fából készülnek, de előállíthatóak fémből, műanyagból vagy fonott anyagokból.
térhatás
Térhatásnak nevezzük azt a jelenséget, melynek során egy síkban ábrázolt objektum a térbeliség illúzióját kelti a szemlélőben. Ez elérhető például megfelelő árnyékolással. Szintén térhatásnak nevezhető az az optikai csalódás előidézésén alapuló technikai, amely például megfelelő színek, nagy nyílászárók alkalmazásával látszólag nagyobbítja a rendelkezésre álló teret.
testápolás
A tisztálkodás, a bőr egészségének megóvása és a különböző bőrfüggelékek (haj, köröm) tisztántartásának összefoglaló elnevezése. A civilizált embernek elemi igénye van a testápolásra, amelynek kötelező eleme a napi minimum egyszeri tisztálkodás, a haj típusának megfelelő gyakoriságú hajmosás, a körmök, fogak ápolása, a bőr hidratáltságának megőrzése, stb.
gyerekszoba
A lakásban a gyermekek tartózkodására kialakított helyiség. Bútorai, felszerelése, biztonsága a gyermekek életkorának és igényeinek megfelelő. Az EU-ban szigorú szabályok vonatkoznak a gyermek szobabútoraira, amelyek főképp a biztonságot szolgálják.
fürdőszoba
A lakás azon helyisége, amelyben a lakók a napi higiéniás szükségleteiket, tisztálkodási műveleteiket elvégzik. Jellemző felszerelései közé tartozik a mosdókagyló, törülköző, tükör, fürdőkád vagy zuhanykabin, illetve a tisztálkodószerek (tusfürdő, szappan, fogmosás kellékei), és egyéb, a higiéniás, kulturált megjelenéshez szükséges használati tárgyak és kellékek, például fésű, körömvágó készlet.
bútor
Azoknak a helyiségeknek a része, ahol az emberek tartózkodni szoktak (lakás, iroda). A bútorok ezeknek a helyeknek a mozgatható részei, amelyek ülésre, fekvésre vagy a tárgyak tárolására alkalmasak. Ide tartoznak az ágyak, a székek, asztalok és a szekrények különböző típusai. Általában fából készülnek, de előállíthatóak fémből, műanyagból vagy fonott anyagokból.
ergonómia
A ésszerű munkaszervezés, az ésszerű erőkifejtés és az egészséges munkavégzés tudománya.
illemhely (WC)
Vannak bizonyos szükségleteink, melyeket lehetőség szerint fedett, zárt térben tudunk elvégezni. Erre a célra ma már sokféle megoldás létezik. A kültéri fából, kőből készült kis építmények mellett megjelentek a beltérben kialakított helyiségek. /angol WC/ Szabadtéren időnként szükséges mobil illemhelyek felállítása is. Találunk ilyen helyiségeket a vonatokon, sőt a távolsági buszokon is. A vegyipar különféle készítményekkel segíti ezen helyiségek kulturált állapotban tartását.
teríték
a hallucinogének vagy serkentők, illetve ezek keverékei hatásának lezajlása után több órával, esetleg néhány nappal, az anyag beadása nélkül ismét kialakul a szer szedéséhez mindenben hasonlító állapot, amely még erősségében sem különbözik az „eredetitől”.
étkező
A lakás azon helyisége, amelyben a lakók a fő étkezéseiket bonyolítják, általában az egész család közösen. Berendezése általában étkezőasztalból és hozzá tartozó székekből, valamint tálalószekrényből áll, mely sok esetben szintén az étkező része, és az étkészlet és evőeszközkészlet, továbbá a tálaláshoz szükséges edények és eszközök tárolására szolgál.
egészség
A közértelmezésben az egészséget a betegség vagy fogyatékosság hiányaként definiálják, azonban az egészségnek több területe van. Egészségünket külső és belső tényezők határozzák meg. Külső tényezők például a lakóhelyünkön minket érő zajártalom, fényszennyezés, elektromágneses sugárzás stb. Belső tényezők a szervezetünk és ezzel együtt lelkünk állapota. Egészségünket kiegyensúlyozott, változatos táplálkozással illetve a stressz lehetőségeinkhez képest minél nagyobb arányban való elkerülésével őrizhetjük meg.
balkonkert
A balkon az erkélyek egyik típusa, ilyenek találhatóak a különböző társasházakban. Amikor a családok nem rendelkeznek saját udvarral vagy kerttel, azonban szeretnének zöldségeket, virágokat esetleg fűszernövényeket termeszteni, ilyen esetekben az erkélyeken különböző balkonládákban gondozhatnak növényeket, ezeket nevezzük balkonkerteknek.
biokert
Azon kerteket nevezzük így, melyekben nem használnak vegyi, szintetikus anyagokat. A kártevők és betegségek kiküszöbölésére természetes anyagokat, akár növényeket alkalmaznak. Napjainkra nagyon elterjedt lett, hiszen sok megbetegedés okozója a rengeteg méregbevitel az emberi szervezetbe.
pihenőkert
A lakóházkhoz tartozó megművelt földterület, melynek kialakítása az ember kikapcsolódását szolgálja. Ez azt jelenti, hogy nem ültetnek mezőgazdasági haszonnövényeket erre a földterületre, azonban különböző cserjékkel, árnyékot adó fákkal, virágokkal népesítik. Különböző berendezési tárgyakkal, mint székek, padok, asztalok, színesebbé tehetők.
kiskert
A házhoz kapcsolódó telken kialakított kis alapterületű kert. Itt általában dísznövényeket, kis mennyiségű haszonnövényt termesztenek. Régebben minden falusi háznál, manapság ritkábban arra használták/használják, hogy a gyerekeknek megtanítsák a növénytermesztés fogásait. A gyerekek kiválasztottak egy-két növényt, amit nekik kellett ültetniük és kizárólag az ő felelősségük volt a gondozásuk.
detergens
Olyan anyag, amelynek molekulái nagyméretű apoláris és kisebb, erősen poláris molekularészletet tartalmaznak. Az ilyen szerkezetű anyagok lehetővé teszik, hogy az (apoláris) zsírok, olajok a (poláris) vizes közegben apró cseppek formájában tartósan szétoszlatva maradjanak. Detergenseket tartalmaznak a mosó- és mosogatószerek.
- 8 tesztfeladatsor
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)