televízió
Széles körben használt telekommunikációs eszköz. Mozgóképek közvetítésére alkalmas, fekete-fehér vagy színes formában. Működése különböző technológiai megoldásokon alapul (pl. katódsugárcső, plazma, LED, LCD, projektor, stb.). 1926-ban valósította meg a nagy távolságra történő képközvetítést John Logie Baird, de a magyar Tihanyi Kálmán is hozzájárult fejlődéséhez.
népsűrűség
Viszonylagos népsűrűség alatt a népességnek a területhez való viszonyítása folytán keletkező arányszámot értjük. Egy-egy km2 területre átlag hány fő jut.
fényszennyezés
A fényszennyezés, vagyis a mértéktelen kivilágítás káros hatásaira a csillagászok figyeltek fel elsőként. Nem véletlenül, hiszen a csillagászati kutatásokat helyenként már teljesen lehetetlenné tették a földi fényforrásokból származó, a természetes háttérfényesség sokszorosát kitevő zavaró fények.Amerikában 1986-tól léteznek fényszennyezéssel foglalkozó rendeletek, mára több mint ötven. Szövetségi szintű jogforrás még nem született, a jelenség fontosságát még csak most kezdik érzékelni. A közvilágítás fényszabályozásával az Európai Unió EUREKA programja foglalkozik. A magyar jogrendszerben ismeretlen kifejezés a fényszennyezés fogalma. Hazánkban eddig egyetlen település, a Komárom - Esztergom megyei Dág község helyi rendelete (1998) szabályozza a világítást, illetve fogalmaz meg szabályokat a fényszennyezés elleni védelemről.
szmogriadó
Mikor az autók kipufogógázainak, gyárak füstjének koncentrációja a normál érték fölé emelkedik, szmogriadót rendelnek el. Ilyenkor tanácsos minimális időt tölteni a szennyezett levegőn. A gépjármű közlekedést ebben az esetben próbálják csökkenteni.
gyökérzónás szennyvíztisztítás
A vizek biológiai tisztításának egyik modern, környezetbarát módszere, amely arra épül, hogy a növények felveszik a számukra szükséges anyagokat a szennyvízből. Ez a módszer ugyan csak bizonyos típusú szennyvizek kezelésére alkalmas, de a költségei minimálisak, így valószínűleg a jövőben gyorsan el fog terjedni.
fotokémiai szmog (nyári szmog, Los Angeles típusú szmog)
Ez a típus forgalmas nagyvárosokra jellemző, fő okozói az ózon, a kipufogó gázokból származó nitrogénoxidok (NO, NO2), valamint szénhidrogének keveréke (alkének, alkánok, aromás szénhidrogének). A nappali UV-sugárzás hatására előbb ózon, majd a fenti vegyületekből reaktív szerves gyökök, végül peroxi-alkil-nitrátok keletkezhetnek. A fotokémiai szmog erősen izgatja a nyálkahártyát, az ózon pedig károsítja a növények leveleit. A fotokémiai szmog 25-35 °C hőmérséklet, alacsony páratartalom és 2 m/s alatti szélsebesség esetén jöhet létre. Ilyen típusú szmogot először 1985-ben észleltek Magyarországon.
P+R parkoló
az agyvelőnek a gerincvelő folytatásába eső, legalsó része. az agytörzsbe tartozik.
csápos kút
A csápos kút az aknás kút továbbfejlesztett változata, amellyel nagyobb vízhozamot lehet elérni. A csápos kútnál az akna falát a vízszűrő réteg magasságában megfúrják és a furaton keresztül hidraulikusan egy megfelelően kihegyezett acélcsövet sajtolnak kifelé. Ha a sajtoló elérte az akna falát, akkor további csöveket hegesztenek a meglévőre, és a sajtolás folytatódik tovább. Így a csáp akár a 70 m hosszúságot is elérheti. A legvégén a csápot körbe szigetelik. Ilyen csápból különböző irányban többet is el lehet készíteni. Nagy hozama miatt a csápos kutat az ipari víztermelésben alkalmazzák.
komfortfokozat
A komfortfokozat a lakóépületek alapvető felszereltségére utal. Ilyen például a villany, víz bevezetettsége, szennyvízelvezetés, belső WC, stb. Megkülönböztetünk félkomfortos, komfortos, összkomfortos, dupla összkomfortos és luxus ingatlant.
információ
Adat, amely ismeret hiányt csökkentő hírt, tájékoztatást közöl. Általában értéket képvisel, melynek nagysága változó. Mennyisége az idő előrehaladtával egyre nő. Informatikai értelmezésben adathalmazt jelent, legkisebb mértékegysége a bit.
eleveniszapos szennyvíztisztítás
Az eleveniszap baktériumokban gazdag, pehelyképző baktériumokat tartalmaz, amelyet szennyvíztisztításra alkalmaznak. Az ülepített szennyvízhez eleveniszapot adnak, amely ennek a víznek a további lebegő anyagait átalakítja, és az ülepítéssel rendszerben maradt szennyező anyagokat ki lehet szűrni. A baktériumok a szerves szennyeződéseket is elbontják, és a víz tisztítása megvalósul.
háztartási hulladék
Háztartási hulladéknak minősül: a lakásokban és egyéb ilyen célt szolgáló helyiségekben, valamint a társas-, lakóházak közös használatára szolgáló helyiségekben, a kerti és egyéb gazdasági, valamint kisipari és kereskedelmi tevékenység következtében keletkezett hulladék. Nem minősülnek annak az elhullott állati tetemek, a robbanás veszélyes, mérgező vagy fertőző anyagok.
reklám
Latin kifejezés, információszolgáltató tevékenységet takar. A reklám a fogyasztói döntéseket befolyásolja, áruvásárlásra, szolgáltatások igénybe vételére ösztönöz. Fő csatornái a tömegkommunikációs eszközök.
agyagréteg
A talaj egyik rétege az agyagréteg. A lápterületek kialakulásában és fennmaradásában elengedhetetlen. Egybefüggő vízzáró réteg, amely megakadályozza a talajvíz elszivárgását.
médium
A spiritizmus és az okkultizmus szerint különleges testi és szellemi képességekkel rendelkező személy, aki alkalmas a szellemvilág megnyilatkozásainak közvetítésére. A médium öntudatlan, eksztatikus állapotban végzi a közvetítést, a megnyilatkozni készülő szellem mintegy felhasználja.
műsorpolitika
A rádiós és televíziós szerkesztők által kialakított, adott csatornára jellemző műsorszerkesztési elveket műsorpolitikának nevezzük. A műsorpolitika határozza meg, hogy milyen korcsoportok számára milyen arányban sugároz műsorokat az adott médium, illetve hogy szórakoztató és a közszolgálati tartalmak milyen mennyiségben kerüljenek sugárzásra, milyen időpontokban.
agglomeráció
Az agglomeráció a nagyvárosok vonzáskörzetébe eső kistelepüléseket foglalja magába.
közlekedés
Az 1960-as évek végéig az ipari termelés volt a légszennyezés legjelentősebb forrása a városokban. Napjainkban viszont az ipari és fűtési technológiák korszerűsítése valamint a nagyüzemek városokból történő kitelepítése következtében a közúti gépjárművek okozta légszennyezés a döntő. A hatvanas évektől kezdtek a környezetvédelmi előírások a gépjárműmotorok fejlesztésében is szemponttá válni. Kaliforniában azonosították először a légkörben a fotokémiai füstködöt (szmogot), melynek létrejöttében a gépjárművek kipufogógáz-alkotói játsszák a meghatározó szerepet. A további vizsgálatok feltárták a kipufogógáz emberi szervezetre káros alkotóit.
közlekedési baleset
A közlekedés során bekövetkező véletlen baleset.
közművek
Olyan szervezetek összessége, melyek minden embert érintő szolgáltatásokat nyújtanak. Ilyenek például a villamos áram-, a víz-, gáz- és a távhő szolgáltatás.
tömegközlekedés (közösségi közlekedés)
A közlekedés azon fajtája, amelyben a helyváltoztatás nem saját járművel, hanem valamely közös közlekedési eszközzel történik. Ide tartozik a helyi, és a távolsági közlekedés is. A nagyvárosi zsúfoltság elkerülése, a levegőszennyezés csökkentése érdekében jelentősége egyre nagyobb.
közúthálózat
Az országos és a helyi közutakat foglalja magába. Ide tartozik minden olyan út, amely bárki számára szabadon használható.
vasúthálózat
Kötöttpályás közlekedési rendszer és a köré épült infrastuktúra. Általában távolsági tömegközlekedési, valamint teherszállítási célokat szolgáló fő és mellékvonalak összessége.
környezetvédelmi felülvizsgálat
A gépjárművek csak akkor használhatók a közlekedésben, ha rendelkeznek zöldkártyával, azaz sikeres környezetvédelmi felülvizsgálattal. Mivel a gépkocsi gyártó cégek újabb és újabb autókat dobtak és dobnak piacra, így azok felépítésükben eltérőek, ezért a határértékek is eltérnek a vizsgáztatás során típustól függően. A tesztelést adott időközönként meg kell ismerni. A sikeres vizsgához szükséges például a jónak minősített motor és a kipufogórendszer.
téli szmog (London típusú szmog)
A légszennyezés egyik típusa, más szóval füstköd. A London-típusú szmog főleg a közlekedési légszennyezettségből ered, a szénalapú energiahordozók elégetése és a kén-dioxid miatt alakul ki. A levegő páratartalmával kénsavat képez. Nevét az 1952-es nagy londoni szmogról kapta, mely 4 nap alatt hozzávetőlegesen 4000 ember halálát okozta.
infrastruktúra
A különféle szolgáltatások állóeszközeinek összessége. A közlekedési infrastruktúrát alkotja az úthálózat, a hozzá tartozó műszaki létesítményekkel együtt. Az infrastruktúrához tartoznak a közművek: víz-, csatorna-, villany-, gázvezeték-hálózat, valamint az egészségügyi, hírközlési, kereskedelmi szolgáltatások állóeszközei is.
szelektív hulladékgyűjtés
A különböző típusú hulladékokat (papír, műanyag, fém, üveg, veszélyes hulladék, kiselejtezett háztartási gépek, bútorok) külön-külön gyűjtik össze és egymástól elkülönítve szállítják. Ezáltal válik lehetővé az újrahasznosítás.
hulladékégető
A hulladékégetők a hulladék egyfajta kezelését végzik, elégetik azt. Hátránya, hogy így a szemét nem tűnik el, csak átalakul légnemű anyagokká, amik tovább szennyezik a környezetet, valamint a keletkezett hamu maga is hulladék. Előnye, hogy a keletkezett hőmennyiség segítségével elektromos áramot, és távhőt is elő lehet állítani.
kétütemű motor
A kétütemű motorban a munkamenet ez: a dugattyú lemenetelénél a tüzelőanyag (nyersolajgáz) elégése, expanziója és kipufogása, felmenetelénél pedig részbeni kipufogás, légöblítés és légkompresszió megy végbe. Szelepek helyett a hengeren kiömlő rések vannak.
internet
Az internetworking (hálózatok közötti együttműködés) kifejezésből származó rövidítés olyan (eltérő) számítógéphálózatok kapcsolatára, amelyeknél a kommunikáció a TCP/IP protokoll szerint történik. Elektronikus hálózatok lényege (ellentétben pl. út-, vasút-, postahálózatokkal), hogy csak az információt hordozó jelek kerülnek továbbításra, fizikai hordozók mozgatása nélkül, ezért használhatjuk a jelhálózat, jelvonal, jelposta újszerű, de pontosabb kifejezéseket.
utaskilométer
A személyszállítás teljesítményét mérő gazdasági mutatószám. Egy utaskilométer: egy utas elszállítása 1 kilométerre.
erőmű
Valamilyen kémiai vagy fizikai folyamat által elektromos energia előállítására alkalmas létesítmény. Felhasználhatnak megújuló energiaforrásokat, ilyen a szélenergia, vízenergia. Gyakran alkalmaznak atomenergiát, illetve nem megújuló energiaforrásokat, melyek közé a kőolaj és a szén is tartozik. Nem csak energia, de hő is előállítható ezekkel az erőművekkel.
vízvirágzás
Ha a természetes vizekbe túl sok szerves anyag kerül, az algák elszaporodnak. Ekkor beszélünk vízvirágzásról. A vízvirágzás felborítja a vizi élet egyensúlyát. A nem megfelelő környezetgazdálkodás és a vizek szennyezése okozza legtöbbször.
szmog
A levegőt szennyező anyagokból kialakuló füstköd. A klasszikus szmog oka a fosszilis tüzelőanyagok elégetése során fölszabaduló kén-dioxid és füst illetve az időjárás is. A fotokémiai szmog az autók kipufogógázaiból, ipari szennyező gázokból a napsugárzás hatására képződik.
lakás
Régészeti szempontból legrégibbek a barlanglakások. Néprajzi szempontból a legősibb lakásnak a faágak között készített fészekrakások. Napjainban téglából, vasbetonból építkeznek.
haszonkert
Haszonkertek alatt rendszerint tisztán gyümölcs- és zöldségtermesztésre használt kerteket értünk.
A gyümölcsösök többnyire csak gyümölcstermesztésre szolgálnak, de időnként a sorok között más növényeket is termesztenek. Zöldségtermesztésnél törekszenek arra, hogy adott időn belül minél több terményt be tudjanak takarítani, ezt elő-, utó- és köztes veteménnyel igyekeznek megoldani.
nappali
A lakóház egyik helyisége, alapterülete általában elég nagy. A nappali napközbeni ott-tartózkodásra, a szabadidő eltöltésére szolgál, illetve legtöbbször a vendégfogadás is itt történik. Jellemző berendezési tárgyai a televíziókészülék, ülőgarnitúra, tálaló-, vagy dohányzóasztal, polcok vagy polcrendszer. Kisebb lakóházakban előfordul, hogy a nappali helyiség egyben az egyik hálószobát is
napház
A lakóházak egyik típusa, jellemző tulajdonsága, hogy többnyire napenergia felhasználására szolgáló napkollektorokkal felszerelt egységekkel rendelkezik. A napház emiatt környezetkímélő, energiafogyasztását részben vagy kizárólag megújuló energia felhasználásával igyekszik fedezni. A technológiai háttere már ismert, egyelőre viszont nagy költségek árán építhető ilyen ház.
előszoba
A lakás azon helyisége, melybe a lakásba való belépéssel juthatunk. Ez a helyiség választja el a lakás többi részét a bejárati ajtótól. Mérete változó lehet, általában nem ez a lakás legnagyobb terű helyisége, berendezése is a belépő ember fogadását szolgálják, általában a kabátok, esernyők, lábbelik elhelyezésére szolgál. Gyakran található itt lábtörlő, illetve különböző kulcsok elhelyezésére szolgáló faliszekrény, polc vagy akasztó is.
balkonkert
A balkon az erkélyek egyik típusa, ilyenek találhatóak a különböző társasházakban. Amikor a családok nem rendelkeznek saját udvarral vagy kerttel, azonban szeretnének zöldségeket, virágokat esetleg fűszernövényeket termeszteni, ilyen esetekben az erkélyeken különböző balkonládákban gondozhatnak növényeket, ezeket nevezzük balkonkerteknek.
tónus
A színek erősségét a tónus jelzi. Ezen kívül vonatkozhat hallható hangszínre, hangmagasságra is.
harmónia (összhang, kiegyensúlyozottság)
A harmónia a kiegyensúlyozottság egy olyan megjelenése, ahol a színek és a formák megfelelően illeszkednek egymáshoz. Az egész részletei és azok kombinációi összhangban vannak az egésszel.
mgeújuló energia
Az energiahordozók egyik nagy csoportja a megújuló energiaforrások. Ezek azok az energiahordozók, amelyek korlátlan mennyiségben állnak rendelkezésünkre, például a napfény energiája, a szél, vagy a víz ereje. A megújuló energiaforrások használata ma még korlátozott, de a fenntartható fejlődés kulcsfontosságú eleme ezek minél szélesebb körben való elterjesztése.
térhatás
Térhatásnak nevezzük azt a jelenséget, melynek során egy síkban ábrázolt objektum a térbeliség illúzióját kelti a szemlélőben. Ez elérhető például megfelelő árnyékolással. Szintén térhatásnak nevezhető az az optikai csalódás előidézésén alapuló technikai, amely például megfelelő színek, nagy nyílászárók alkalmazásával látszólag nagyobbítja a rendelkezésre álló teret.
szobainas
Általában fából vagy fémből készült, ruhák átmeneti tárolására szolgáló eszköz. Körülbelül 100-120 centiméter magas alapváza van, mely könnyű és egyszerűen mozgatható. Vállfához hasonló szerkezetben végződik, mely biztosítja az ingek, zakók gyűrődésmentes tárolását. Általában egy napi ruhamennyiség tárolható rajta.
környezet
Az élő szervezeteket és az élettelen dolgokat körülvevő tér, amiben az élő szervezet képes működni. A környezet maga a föld, a víz, a levegő, az élőlények, a környezeti erőforrások és mindezek kölcsönös kapcsolatai.
optikai megosztás
A tér tagolása oly módon, hogy nem valódi térelválasztókat, hanem látszólagosan elválasztó módszereket alkalmazunk. Ezzel a megoldással egy nagy teret is több részre lehet osztani építkezés vagy paravánok használata nélkül. Eléhető a megosztás kontrasztos színek használatával, megfelelő berendezési tárgyakkal vagy a világítás alkalmas megválasztásával.
higiéné (higiénia)
A görög mitológiában az orvostudomány istenének lányát hívják Hygeiának, az ő nevéből származik a higiénia szó, melynek jelentése rend, tisztaság, fertőzésektől való mentesség. A higiénia része a személyi és a mentálhigiéné is. Az előbbi szó az egyén tisztaságát, ápoltságát, egészségességét takarja, míg az utóbbi az önismerettel, a problémáink megoldásával, tehát lelki egészségünkkel kapcsolatos.
étkező
A lakás azon helyisége, amelyben a lakók a fő étkezéseiket bonyolítják, általában az egész család közösen. Berendezése általában étkezőasztalból és hozzá tartozó székekből, valamint tálalószekrényből áll, mely sok esetben szintén az étkező része, és az étkészlet és evőeszközkészlet, továbbá a tálaláshoz szükséges edények és eszközök tárolására szolgál.
meghittség
A régi korokban is, de mai világunkban különösen fontos az otthon nyugalmas hangulatának kialakítása, ahol a külvilágtól védve szívesen tartózkodunk. A rideg télben a különböző fények, lámpák, meleg színű /bordó, sárga/ lakástextilek alkalmazásával, gömbök, színes virágok, tűz jelenlétével /gyertya, kandalló/ mind a melegség, meghittség érzete kelthető.
játszókert
A kertek kialakítása függ az éghajlattól, a talaj minőségétől a céltól amit a kertnek be kell töltenie. A kertek megtervezését általában táj és kertépítészek végzik, akik szakértelmük révén minden szempontot figyelembe tudnak venni. Ennek megfelelően sokféle kerttípus létezik. Játszókertnek legjobban a parkosított, árnyas, biztonságos gyermekjátékkal ellátott terület felel meg.
közösségi tér
Olyan terek, helyek, ahol az emberek, szervezetek képesek kommunikálni. Ez nem feltétlenül jelent olyan személyes kommunikációt, ahol a beszélgetők fizikailag egy térben helyezkednek el, hanem a különböző internetes portálok chatszobáit, telefonbeszélgetést, smsezést vagy más hasonló kommunikációs lehetőséget jelöl.
díszkert
Dísznövények termesztésére szolgál a díszkert. Ezeket nemcsak a házak körül telepítik, hanem üdülés, szórakozás, növények megismerésének céljából is kialakítanak díszkerteket.
kártevők
A kártevők a kulturnövényeket pusztítják. Többféle fajtájuk ismert, lehetnek rovarok, csigák emlősök. Átlagos körülmények között a természeti folyamatok egyensúlyban vannak, így a kártevők nem szaporodhatnak el . Rossz gazdálkodás, vagy kedvezőtlen időjárás esetén az egyensúly felborul, ilyenkor emberi beavatkozás szükséges. Természetes módon, vagy különböző vegyszerekkel szabályozható jelenlétük a kertben.
egyéni tér
Az egyéni tér az a terület, amelyre egy embernek szüksége van ahhoz, hogy komfortosan érezze magát. Egyéni tér lehet egy saját szoba, vagy egy kis kuckó, de az egyén hobbijához szükséges terület is ide tartozik. Az egyéni terek nagyságát meghatározza a funkció, valamint az egyén alapvető személyisége is.
testápolás
A tisztálkodás, a bőr egészségének megóvása és a különböző bőrfüggelékek (haj, köröm) tisztántartásának összefoglaló elnevezése. A civilizált embernek elemi igénye van a testápolásra, amelynek kötelező eleme a napi minimum egyszeri tisztálkodás, a haj típusának megfelelő gyakoriságú hajmosás, a körmök, fogak ápolása, a bőr hidratáltságának megőrzése, stb.
illemhely (WC)
Vannak bizonyos szükségleteink, melyeket lehetőség szerint fedett, zárt térben tudunk elvégezni. Erre a célra ma már sokféle megoldás létezik. A kültéri fából, kőből készült kis építmények mellett megjelentek a beltérben kialakított helyiségek. /angol WC/ Szabadtéren időnként szükséges mobil illemhelyek felállítása is. Találunk ilyen helyiségeket a vonatokon, sőt a távolsági buszokon is. A vegyipar különféle készítményekkel segíti ezen helyiségek kulturált állapotban tartását.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)