Akkor járunk a legjobban, ha kertünk a természetes életközösséghez hasonlít. A mi éghajlatunkon a lombos fák és cserjék jellemzőek, a fenyőfák és a tűlevelűek kevésbé illenek kertjeinkbe. A természetes növénytakaró beborítja a talajt. Kivétel ez alól a szikla és a futóhomok. (Kisebb sziklakerteket divatos telepíteni, de futóhomokot senki sem szeretne a kertjében.) a növényzettel borított talaj vízvesztesége kisebb, kevesebb öntözővíz fogy. A természetes körforgást is fenntarthatjuk, ha a kerti nyesedéket, hulladékot és a konyhai hulladék egy részét komposztáljuk, majd felhasználjuk a talaj javítására. A kertben sokféle élőhelyen sokféle állat élhet. A kerítés repedéseiben gyíkok, a pincékben zöld és barna varangyok, a padlásokon esetleg nyest és kuvik is élhet, a kert fáin és bokrain madarak fészkelnek. Az ember közelében lakó állatok többsége nem igényel mást, csak hogy békén hagyják őket.
A fészekodúkat nem szétszórva, hanem viszonylag szűk, de jól ellenőrizhető, védett területen kell elhelyezni. Az ideális hely és kihelyezési magasság a madárfajtól függően általában 2-3 m. Az odúk nyílását ne takarja sűrű lombozat, és lehetőleg keleti tájolásúak legyenek. Az odúk nagysága és azok nyílása függ a fészkelő madarak testméretétől. Kisebb madaraknak elég egy 10-12 cm belső átmérőjű odú, amelynek nyílása sem haladja meg a 3-4 cm-t. Ezek például cinkék, csuszkák fészkelésére alkalmasak.
Nagyobb madaraknak, például harkályoknak ennél nagyobb fészekodúkra van szükségük. Ezek lehetőleg legyenek 35-40 cm magasak, 20-25 cm belső átmérővel és 7-9 cm átmérőjű röpnyílással. Az odúk kihelyezésénél vigyázzunk, hogy azokat kutyák, macskák ne érhessék el, a madarakat ne tudják háborgatni. A kertben itatót (fürdőhelyet) és etetőt is el kell helyezni; az odúban megtelepedett madarakat mindig etetni kell, különösen a tojásrakás előtt és télen bőségesen. Igen fontos, hogy az eledellel történő ellátás kihagyások nélkül folyamatosan történjen, mert ellenkező esetben több kárt okozunk, mintha el sem kezdtük volna. Ha az etetés elmarad, az odaszokott madarak tömegesen pusztulhatnak el a téli hidegben.
A madáretetés nem költséges, és hasznossága mellett szórakoztató feladat is, de csak akkor vállalkozzunk rá, ha rendszeresen tudunk időt szakítani rá. Etetőt készen is vásárolhatunk vagy házilag is barkácsolhatunk. Az eleség különféle magvakból, faggyúból és hullott gyümölcsökből tevődik össze, de semmi esetre se legyen kenyér, mert ez a madarak begyében penészesedést okoz, és ez pusztulásukhoz vezethet.
Az ablaketető a házak, kertek körül élő kisebb madarak etetésére szolgál. Nagyon alkalmas lakótelepi lakások ablakaiba. Felnőtteknek, gyerekeknek nagy örömet tudnak okozni az ablakon keresztül nézhető apró, színes madarak lármás étkezése.
Az ilyen etetőket otthon a család is elkészítheti. Egy kis kézügyességgel kellemes közös időtöltést és szórakozást nyújt a család számára. Anyaga 1-1,5 cm vastag fenyőléc, barkácsboltokban könnyen beszerezhető anyag. Az etető hossza 30-35 cm legyen, szélessége 14 cm, magassága 17-20 cm. Két hosszanti oldalát üvegeztessük be, ezáltal a madarak a kihelyezett étkeket hamar megtalálják, és számunkra is lehetővé válik közvetlen megfigyelésük. A röpnyílások a két rövidebb oldalra kerüljenek, átmérőjük 3-4 cm-nél ne legyen nagyobb.