Sportolás során az erőteljes izommunka fokozott oxigén- és tápanyagigénnyel jár, fokozott vérkeringést igényel, illetve a vér megnövekedett szállítókapacitását teszi szükségessé. A rendszeres sportot űzők szervezetében ezért a vérképzés is magasabb szinten folyik, erőteljesebben működik a vörös csontvelő. A vér sejtes elemei közül a fehérvérsejtek szerepe az immunitásban alapvető a szervezet egészének védekezőképessége szempontjából. A sportolók nyálkahártyáiban, bőrében és általában a szervezetében is élénkebb a vérkeringés, ami megnehezíti a kórokozók megtelepedését a vér által odaszállított nagyobb mennyiségű ellenanyag (felületi antitestek) jelenléte miatt.
A vizsgálatok szerint a mozgásszegény életmódot folytató emberek gyomor-bélperisztaltikája csökkent mértékű a sportolókéhoz képest. Az ülőmunkát végzők gyakran panaszkodnak krónikus székrekedésre, ehhez kapcsolódó aranyeres panaszokra.
A vizsgálatok azt is kimutatták, hogy az ülő életmódot folytatók körében lényegesen gyakoribbak a gyomor-bélrendszer rosszindulatú daganatai. A renyhe bélmozgás következtében ugyanis a béltartalom a benne található méreg- és rákkeltő anyagokkal együtt hosszabb időt tölt a bélcsatornában, így hosszabb időn át fejti ki károsító hatásait. A rendszeres mozgást végzők bélmozgásai élénkszerveebbek, székletürítésük rendszeresebb, ami csökkenti az említett kockázatokat.