A lakás névjegyének is szokták nevezni. Elválasztja a külvilágot a lakás belső életétől, a közösségi tereket az egyénitől, a nyitott külső világot a zárttól, a személyestől.
Szigeteli a lakást a külvilág piszkától, zajától, hőmérsékletétől, itt „zsilipelünk be” a lakásba, levetjük a kabátot, cipőt cserélünk, lepakoljuk a táskát, esernyőt. Az idegenek számára az előszoba nyújtja az első benyomást a lakókról.
Az előszoba berendezése általában igazodik a lakáséhoz. A készen vásárolt, sorozatgyártott előszobafal a semlegességet hangsúlyozza. A lakószobák stílusához igazított modern vagy régi fogas előrevetíti a lakás stílusát. Sokféle lehet az előszoba kinézete, csak ne legyen lomtár, kacatok lerakodó helye, rumliszoba.
A nagyméretű előszobák beépített szekrényei jelentős tárolóteret szolgáltathatnak. Itt elhelyezhető szinte a család egész ruhatára, sportfelszerelése, bőröndkészlete. A bútorok mennyisége elsősorban a hely méretétől függ, hiszen úgy kell azokat elhelyezni, hogy a közlekedést ne zavarják.
Az előszoba lényegéhez tartozó bútorok: a fogas, a kalaptartó, a lerakópolc és a tükör. Funkcióját tekintve az előszobaszekrény, az állófogas, a falra erősített fogassor és az előszobafal egyaránt fogas. Érkezéskor a lerakópolcra tesszük a postát, a kulcsokat, a szatyrot, a kesztyűt. Nem feltétlenül polc, lehet alacsony szekrény vagy asztalka is. Az előszobai tükör legfontosabb tulajdonsága, hogy mindenki számára hozzáférhető. A „tetőtől talpig” tükör legalább 45 cm széles legyen, a padlótól legalább 45 centire kezdődjön és minimum 165 cm magasságig érjen.
Legtöbbször az előszobán keresztül közelíthetjük meg a lakás többi helyiségét, így az előszoba a közlekedőfolyosó szerepét is betölti. Egy ilyen helyiség nagyfokú használatnak van kitéve, ennek megfelelően válasszuk ki az anyagait. A padló burkolata lehet kerámialap vagy PVC. Ha szőnyeget is szeretnénk feltenni, akkor kopásállót és könnyen tisztíthatót válasszunk, például sűrű szövésű műszálas vagy kókuszszőnyeget. A fogas mögötti felület tisztítható legyen. A berendezési tárgyak anyaga fa, fém, műanyag vagy kovácsoltvas lehet, mert ezek nedvesség- és kopásállóak.
Az előszoba megnövelt társa, az előszoba és a lakószobák közé ékelődik. Ablaktalan, gyakran sok ajtóval, benyílókkal és sarkokkal. Nem külön szoba, hiszen önálló funkciója nincs, csupán a lakáson belüli aránytalanságokat egyenlíti ki, és lehetőséget ad arra, hogy a szobák önálló bejáratúak legyenek.
Az átjárón kívül felruházhatjuk speciális funkcióval is, lehet például étkező vagy vendégfogadó hely. Természeténél fogva napfény alig jut be, tehát festéséhez és berendezéséhez világos színeket válasszunk és fordítsunk különös gondot a világításra. Berendezését a funkciója határozza meg.