Fogamzásgátlás: az egész szervezetre ható gyógyszerek
Az egész szervezetre (szisztémásan) ható gyógyszereken a nők által szedett, hormontartalmú fogamzásgátló tablettákat értjük. Napjainkban előrehaladott szakban folynak kísérletek hasonló tabletták férfiak számára való kifejlesztésére, ezek azonban még nincsenek kereskedelmi forgalomban. A nők által szedhető fogamzásgátló tabletták alapvetően két csoportra oszthatók: rendszeres, napi szedést igénylő készítményekre, melyek viszonylag kis mennyiségű hormont tartalmaznak, és az ún. „esemény utáni” tablettákra, melyek jóval nagyobb adag hormonnal tudják csak elérni a kívánt hatást. Az előbbi csoporthoz tartozó tabletták hatása a peteérés gátlásán alapul, tehát a szedés tartama alatt egyáltalán nem érik meg petesejt, ezért nincs, ami megtermékenyüljön. Utóbbiak valójában nem a fogamzást előzik meg, hanem a már megtermékenyült petesejt méhfalba való beágyazódását gátolják.
A napi rendszerességgel szedett fogamzásgátló tabletták terhesség megelőzési szempontból jelenleg a legmegbízhatóbb módszernek számítanak. A módszer alapelve, hogy a tabletta módosított női nemi hormonokat tartalmaz, amelyek megakadályozzák a peteérést; a szedés tartama alatt tehát egyáltalán nem érik meg petesejt, ezért nincs, ami megtermékenyüljön. Ezek a tabletták általában 21 darabos kiszerelésben kaphatók: három hétig tartó szedést követ egy olyan hét, amikor nem kell szedni a tablettát. Ekkor zajlik az ún. megvonásos vérzés, ami nem azonos a menstruációval, mert a távozó váladék nem tartalmaz petesejtet - hiszen nem is volt érett petesejt - csupán a lelökődött méhnyálkahártyát. A mindennapi élet szempontjából a megvonásos vérzés természetesen a szabályos menstruációhoz hasonlóan zajlik, azonban nem árt tisztában lenni azzal az elvi különbséggel, miszerint biológiai értelemben a tablettát szedő nőnek a szedés tartama alatt, akár évekig is, szünetel a menstruációs ciklusa. A megvonásos vérzés végén kell elkezdeni az újabb 21 darabos adag szedését, így a tabletta gyakorlatilag „utánozza” a természetes női nemi ciklust. Ebből a szempontból a 21 napos szedésű tabletták további típusokba sorolhatók, attól függően, hogy egy szedési ciklus mind a 21 darab tablettája teljesen azonos arányban tartalmazza-e a progeszteron- és ösztrogén-származékokat, vagy pedig eltérő egy-egy tabletta hormon összetétele a ciklus elején, közepén illetve végén. Ez utóbbi tabletták alkalmazása még kevesebb mellékhatással jár.
A fogamzásgátló tabletták mellékhatásainak csökkenése terén komoly fejlődés mutatkozott az elmúlt években. A tabletták hormontartalmát egyre alacsonyabb szintre szorították, így egyre ritkább és enyhébb nemkívánatos következményekkel jár a fogamzásgátló tabletták szedése. A kockázatok azonban még korántsem elhanyagolhatóak. Egyrészről a mai modern készítmények annyira kevés hormont tartalmaznak, hogy szinte csak az órára pontos szedés nyújt megfelelő védelmet, ami nagyfokú fegyelmet és felelősségérzetet igényel. Másrészről ez a kevés hormon is túl sok lehet, ha hosszú távon szedik a tablettát, különösen 35-40 éves kor felett és dohányzó nők esetében. Véralvadási zavarok, a vérrögképződési hajlam jelentős emelkedése, érelzáródás és annak következményei szerepelnek a mellékhatások élén, és ezek lehetőségét a dohányzás megsokszorozza. Már fiatal korban is feltétlenül kerülendő a dohányzás és a fogamzásgátló tabletta egyidejű szedése. További hátránya a fogamzásgátló tablettáknak, hogy túlzott biztonságérzetet nyújtanak, így azt egy esetleges alkalmi kapcsolat során sem egészítik ki gumióvszer használatával, ami pedig a nemi úton terjedő fertőzések elkerülése érdekében elengedhetetlen lenne.
Gyógyszeres terhességmegszakítás
A gyógyszeres terhességmegszakításra használt tabletták nagy adag hormont tartalmaznak, alkalmazásuk komoly mellékhatásokkal jár és ha csak lehet, kerülni kell használatukat. Tulajdonképpen nem a fogamzást előzik meg, hanem a már megtermékenyült petesejt méhfalba való beágyazódását gátolják, így akár kémiai terhesség-megszakításnak is tekinthető a hatásuk. Olyan esetekben van csupán létjogosultságuk, amikor például egy rendszeresen óvszerrel védekező pár együttléte alkalmával a gumióvszer véletlenül elszakad, és csak az esemény utáni tablettával akadályozható meg a nem kívánt terhesség, mert az aktus a peteérés időpontjához közel történt. Azonban ilyen esetekben is csak korlátozott időn belül van hatása a bevett tablettának, amely készítménytől függően egy óra és három nap között változhat.