- 4 téma
államminiszter
Az államtanács tagja, általános politikai feladatokat lát el (háború és béke kérdése, diplomáciai tárgyalások, szövetségi kapcsolatok kialakítása) anélkül, hogy valamilyen konkrét (gazdasági, közigazgatási, igazságszolgáltatási) ügyben döntene, azaz nem irányít külön minisztériumot.
államnyelv
Egy államban a kormányzat, a hatóságok és a hivatali ügyintézés nyelve, vagyis a hivatalos nyelv.
állóháború (állásháború)
A háború során felek beássák magukat, a nehéztüzérség és a gyalogság támadásai is csak minimális jelentőségűek a front mozdításában. Állóháború alakult ki pl. az I. világháború során, amikor 1914 szeptemberében a védekezésre berendezkedett francia csapatok megállítják a németeket a Marne folyónál.
anglikán egyház
VIII. Henrik alapította angol nemzeti egyház. Az 1534-ben kiadott Act of Supremacy (egyházfőségi rendelet) kimondta, hogy az "angliai egyház kizárólagos feje" a mindenkori angol király. Kezdetben az anglikanizmus egy szakadár katolikus mozgalom, hiszen szertartásaiban és felépítésében (püspöki, érseki rendszer, feje canterbury érsek) teljesen, de kezdetben tanrendszerében is római katolikus maradt. A protestáns eszmék csak nagyon lassan tudtak beszivárogni, így a 16-17. századi anglikán reformáció mintegy középútnak tekinthető a katolicizmus és a protestantizmus között.
annexió
Erőszakosan (fegyveres erővel) végrehajtott államterület-szerzés.
antijudaizmus
A judaizmussal, azaz a izraelita vallással szembenálló, vallási alapokon álló ideológia.
Apáczai Csere János
(1625-1659) tanár, teológiai, pedagógiai szakíró. Tudományos ismereteit Németalföldi egyetemeken szerezte, ezeket szerette volna megismertetni Erdélyben. Fő műve a Magyar Encyclopaedia, amelyben a tudományok rendszerezését Descartes elvei alapján végezte el.
aradi vértanúk
A magyar szabadságharc bukása után 1849. október 6-án Aradon kivégzett honvéd főtisztek összefoglaló neve.
árforradalom
Az árszínvonal ugrásszerű emelkedése Európában a 16–17. században. Amerika és India felfedezése és gyarmatosítása után nagy tömegű nemesfém áramlott Európába. Az olcsó arany és ezüst beözönlése csökkentette a nemesfémpénz vásárlóerejét, és 200–300%-kal növelte az áruk árát. A mezőgazdasági árak nagyobb mértékben növekedtek, mint az iparcikkeké (iparolló). A kontinentális munkamegosztás miatt ez a változás Nyugat-Európát fokozottan iparcikktermelésre ösztönözte, és ez jelentős szerepet játszott a manufaktúrák létrejöttében. Az árforradalom általában megnehezítette a dolgozó tömegek helyzetét, mert a bérek emelkedése elmaradt az áraké mögött, összességében pedig Spanyolország gazdasági életét sújtotta a legerősebben.
áruház
Különböző, általában tömegigényeket kielégítő termékeket árusító hely. Más megfogalmazásban a kiskereskedelem nagyüzemi formája.
Athenaeum
1837 és 1843 között megjelent magyar szépirodalmi és tudományos folyóirat, amely jelentős szerepet vállalt a reformkor liberális eszméinek terjesztésében. Szerkesztője volt Vörösmarty Mihály is.
Austerlitz
Itt győzött Napóleon az ún. három császár csatájában 1805-ben. Az osztrák és az orosz uralkodó szövetsége felbomlott, Ausztria a vereség után békét kötött.
autó
Gépkocsi. Belsőégésű motor segítségével hajtott, néhány ember szállítására alkalmas, közúton használható közlekedési eszköz. Az első olyan autó, amivel a tömegigényeket is ki lehetett elégíteni, a Ford gyárban készülő T-modell volt.
autokrácia (önkényuralom)
Olyan rendszer, amelyben a korlátlan hatalom egy személy (vagy egy zárt, kis létszámú csoport) kezében van, önkényuralom.
autonómia
Saját törvényei szerint élhet akár egyén, közösség, állam. Az egyén autonómiájának része, hogy szabadságában és jogában áll a többi egyénnel szerződéses kapcsolatba lépni.
az állam laicizálódása
A 19. században az alkotmányos rendszerek és a polgári államok kialakulásának részeként merült fel az állam világiasodása, azaz laicizálása. E felfogás értelmében szét kell választani az állam és az egyházak működését, valamint minden vallásnak szabadon gyakorolhatónak kell lennie, híveik pedig egyenlő jogokkal bírnak.
Bach-korszak
A magyar szabadságharc bukása után kialakított kormányzati rendszer, amelynek vezetője a Habsburg Birodalom első polgári származású minisztere, Alexander Bach belügyminiszter lett 1859-ig. Az osztrák centralizáló, abszolutisztikus kormányzati szándékok végrehajtása mellett a korszakban megszületett az úrbérrendezés és a gazdaság modernizálásának első lépései is.
Bakunyin, Mihail
(1814-1876) Orosz származású anarchista forradalmár. A szabad spontaeitás híve volt, meghirdette a szent lázadást minden elnyomás és kizsákmányolás ellen, hiszen az államot és a vallást is az embert leigázó hatalmaknak tartotta. Ezzel együtt elutasította a szervezett munkáspártokat is, elvetette a munkásmozgalom egységes ideológiájának szükségességét, mert ezekben szintén a másként gondolkodók elnyomásának eszközét látta.
Balassi Bálint
(1554-1594) A magyar nyelvű reneszánsz költészet meghatározó személyisége.
baloldal
A politikai életben használt fogalom, amely a francia forradalom idejéből származik. Az 1789-es Alkotmányozó Nemzetgyűlésben az elnök baloldalán ült az ellenzék. A mai politikai életben a centrumtól való eltérést jelzi a fogalom, de koronként és országonkén eltér a tartalma.
Batsányi János
(1763-1845) A felvilágosodás tanait ismerő költő a francia forradalom híve volt. Napóleon 1809-es magyaroknak szóló kiáltványát Batsányi fordította le, amikor a császár hadaival Bécsben tartózkodott. Nyíltan forradalmi nézetei miatt nem térhetett haza Magyarországra, az osztrák hatóságok Linzbe internálták.
bécsi béke
1606. június 23-án jött létre Bécsben I. Rudolf és Bocskai István között. I. Rudolf elismerte a magyarországi rendek, a protestánsok szabad vallásgyakorlatát (kivéve a mezővárosokat és a falvakat). Kimondták, hogy Magyarországot saját törvényei szerint a nádor és a magyar tanács által kell kormányozni, a közhivatalokba csak magyarok nevezhetők ki. A király kötelezte magát, hogy a tizenötéves háború lezárásaként a törökkel is békét köt (zsitvatoroki béke). Partiumon kívül Bocskai birtokaként a fejedelemséghez csatolták Ugocsa, Bereg és Szatmár megyét, valamint Tokaj várát, a vele járó javadalmakkal együtt. A béke értelmében a Szent Koronát visszahozták Magyarországra.
berlini kongresszus
Az 1877–78-i orosz–török háborút lezáró San Stefanó-i békében foglaltakat módosító kongresszus Anglia, az Osztrák–Magyar Monarchia, Franciaország, Németország, Olaszország, Oroszország, Törökország, Irán és a balkáni államok (nem teljes jogú tagként) részvételével. A nagyhatalmak fenyegető háborús készülődésének nyomására Oroszország lemondott a Törökország felett aratott győzelem számos lényeges eredményéről. Az 1878. júl. 13-án aláírt berlini szerződés értelmében Bulgáriát kétfelé osztották, déli része autonóm tartományként török fennhatóság alatt maradt, így egyrészt nem jött létre a "Nagy-Bulgária" (majd csak 1886-ban), ráadásul névlegesen a török szultántól is függött. Elismerték Szerbia, Románia, Montenegró függetlenségét, Ausztria–Magyarország szabad kezet kapott Bosznia–Hercegovina megszállására, és a Szerbia és Montenegró közötti szandzsák területét is megszállta azért, hogy a két szláv állam ne egyesülhessen. Oroszország megkapta Besszarábiát, Anglia Ciprust.
betelepülés (bevándorlás)
(immigráció) Egy adott személy korábbi lakhelyét elhagyva másik országban telepszik le. A betelepülés szabályozása, feltételeinek megállapítása a befogadó ország érdekei szerint történik. A török kiűzése után a pl. románok, szerbek betelepülése játszott jelentős szerepet.
betyár
A 18-19. századi Magyarországon a lovas útonállók, rabló bujdosók elnevezése. Híres magyar betyár volt pl. Rózsa Sándor és Sobri Jóska.
Bismarck, Otto Eduard Leopold von
(1815-1898) német politikus, 1862-től 1890-ig porosz majd német kancellár. A német egység egyik vezéregyénisége. Vaskancellárnak is nevezték módszerei miatt. A Német Császárság 1871-es létrejötte után egy franciaellenes szövetségi rendszer létrehozásán fáradozott. Belső reformjai az ország gazdasági és katonai megerősítését, fejlesztését szolgálták. Szembekerült azonban az 1888-ban trónra kerülő új császárral, II. Vilmossal, aki 1890-ben menesztette.
Bocskai István
(1557 - 1606) 1605-től Erdély és Magyarország fejedelme, az 1604 és 1606 között zajló, első Habsburg-ellenes felkelés vezetője. A katonai győzelmeket hozó felkelést lezáró bécsi békében jelentős engedményekre kényszerítette a Habsburgokat.
bocskoros nemesség
A 19. századi Magyarországon nem beszélhetünk egységes nemességről: 700 ezres tömegének nagy része – a legszegényebbek – egy-két telken maga gazdálkodó, vagy jobbágytelken ülő ún. bocskoros nemes volt. A 19. században a bocskoros nemesek nem érték el e kisnemesség, a hétszilvafások életszínvonalát sem. Nevüket az általuk is viselt, de a szegényparasztságra jellemző bocskorról kapták. A bocskoros nemesek életformája, műveltsége sem különbözött a parasztokétól. Előjogaikhoz görcsösen ragaszkodtak – hiszen ezen kívül mással nem rendelkeztek –, a nagybirtokosokkal pedig könnyen szembe lehetett fordítani őket. Ezen ellenszenv miatt vesztegették meg őket a reformkorban többször is, s így a reformok ellen foglaltak állást. Az 1832–1836-os országgyűlés határozatának értelmében elveszítették adómentességüket, s a 19. század folyamán nyomtalanul olvadtak fel a szegényparasztságban.
bojár
A feudális nagyúr, főnemes neve Oroszországban (és Romániában). A 10. századtól kezdve találkozhatunk a forrásokban az elnevezéssel. A 11–14. században közvetlenül a fejedelmektől függtek, és ezért érdekük volt a fejedelmi hatalom támogatása. A bojárokból alakult ki a fejedelmek tanácsadó testülete, a bojárduma. A megerősödő központi hatalom igyekezett őket háttérbe szorítani, s helyettük a katonai vagy hivatali szolgálatot teljesítő nemességre támaszkodott.
Bolivár, Simon
(1783 - 1830) katonatiszt, politikus. A spanyolok elleni latin-amerikai szabadságmozgalmak egyik kreol vezetője. Venezuela függetlenségét 1818-ban kiáltotta ki, de nem ezt az államot, hanem Bolíviát nevezték el róla.
Bonaparte, Louis
A későbbi III. Napóleon gúnyneve.
Bornemissza Péter
(1535-1584) író, evangélikus prédikátor. Ő írta az első magyar nyelvű drámát, a Magyar Élektrát.
bostoni teadélután
1773-ban Anglia a tea Amerikába való szállításának jogát átruházta a Kelet-indiai Társaságra, így a társaság olcsóbban is árusíthatta a termékeit, mint az amerikai kereskedők, sértve ezzel azok eredményességét. Amikor a társaság három hajója befutott Boston kikötőjébe, az amerikai patrióták nem engedték kikötni, majd az éjszaka kb. 150 indiánnak öltözött amerikai az összes, hajón talált teát a vízbe dobta. Anglia megtorlásként még több adót vetett ki az amerikaiakra.
Bölcs Frigyes
(1463-1525) Frigyes bölcsessége - a kortársak szerint - nem éles eszében mutatkozott meg, hanem sokkal inkább a béketűrésében, békülékenységében. Olyan vezetõ volt, akinek az uralkodási ideje alatt a Szász választófejedelemség nem sodródott háborús hely
brezani kiáltvány
II. Rákóczi Ferenc 1703-as kiáltványa, amiben a felkeléshez való csatlakozásra szólított fel.
bujdosók
Török ill. erdélyi támogatással a Habsburgok ellen küzdő felkelők a 17. század utolsó évtizedeiben, 1679-től kurucoknak nevezik őket.
Bulgária
Állam a Balkán-félsziget délkeleti részén. I. Bajezid török szultán (1389-1402) hadai foglalták el, s ekkortól több mint négy évszázadon át török uralom alatt élt. A 19. században azonban meggyengült a Török Birodalom, valamint a bolgár nemzeti törekvéseket támogatta a Balkán térségében nagyobb befolyásra törekvő Orosz Birodalom. Bulgária északi része az 1878-as berlini kongresszus határozatai értelmében nyerte el függetlenségét, majd 1886-ban hozzácsatolták a déli területeket is (Nagy-Bulgária)
carbonari
Egy politikailag igen sokszínű – republikánusokat és royalistákat, centralistákat és a föderatív berendezkedés híveit egyaránt tömörítő – titkos csoport Itáliában. Tagjainak fő célja az abszolutisztikus rendszerek megdöntése volt. Az alkotmányos, képviseleti rend kialakítására való törekvés egybeforrott az idegen hódítók elleni fellépéssel és az olasz egység megteremtésének vágyával is.
Carolina Resolutio
III. Károly 1731-es egyházpolitikai rendelete, amelynek értelmében a protestáns vallásúak számára a kijelölt helyeken engedélyezte hitük nyílt gyakorlását, de a katolikus egyházszervezet ellenőrzése alá utalta őket. A rendelet értelmében a katolikus ünnepeket külsőleg mindenkinek meg kellett tartania, minden céhnek részt kellett vennie a katolikus egyházi körmenetekben, a hivatalnokok számára pedig előírta az ún. dekretális eskü letételét (Szűz Máriára és a szentekre kellett fogadalmat tenni).
centralizmus
Az 1849 márciusában kiadott olmützi alkotmányban rögzített, a központosított hatalomgyakorlás híveinek elképzeléseit tükröző állásfoglalás az 1848-49-es magyar szabadságharc bukása után.
cionizmus
A zsidóság nemzeti önrendelkezését követelő mozgalom ill. ennek ideológiája. A mozgalmat 1897-ben avval a céllal alapította Theodore Herzl, hogy az ókori Izrael területén létrehozzák az új zsidó államot. A cél érdekében szorgalmazták a zsidóknak a térségbe való beköltözését is.
civil társadalom
Szabad egyének, önkéntes társulási formák alkotta társadalom, amely az állammal együtt, de attól függetlenül vesz részt a politikai rendszer működtetésében. Kialakulása a természetjog és a társadalmi szerződés felvilágosodáskori társadalomfelfogására vezethető vissza.
Code Napoleon
Franciaország polgári (magánjogi) törvénykönyve. Megalkotása Napóleon nevéhez fűződik. Felszámolta a rendi kiváltságokat, és hűbéri megkötések helyébe a polgári magántulajdont tette a jogrendszer alapjává.
cognaci liga
1526-ban a páviai vereség után a fogságba esett I. Ferenc francia király Madridban békét kötött V. Károly német-római császárral. Kiszabadulása után I. Ferenc a békeszerződést érvénytelennek nyilvánította, és 1526 májusában megkötötte a Habsburg-ellenes ún. cognaci ligát. Ennek tagjai VII. Kelemen pápa, Velence, Milánó, de az angol király, VIII. Henrik is közeledett a ligához. Az V. Károly elleni demonstratív fellépés végül 1526–1559-ig tartó háborúhoz vezetett, s a Cateau-Cambrésis-ben megkötött békével zárult.
Cortez, Hernando
Eredeti írásmóddal: Cortés.(1485-1547) Spanyol conquistador, aki megdöntötte az azték birodalmat, egyúttal elfoglalta Mexikó területét.
Cromwell, Oliver
(1599 – 1658) Angol politikus. Az angol forradalom idején az independensek vezetője, belőlük megszervezte a hadseregét, az ún. vasbordájúakat. A király legyőzése és kivégzése után lordprotektorként diktatórikus hatalmat épített ki, amit haláláig fenn is tartott.
csonka társadalom
Olyan társadalmi szerkezet, amelyből valamely társadalmi réteg hiányzik. Jellemzően csonka társadalomban éltek Magyarországon a nemzetiségek, hiszen a vezető réteget magyarok alkották. (A horvátok kivételt jelentettek, az ő társadalmuk teljes.)
Debrecen
Város a Tiszántúl északi részén, Hajdú-Bihar megye székhelye. 1848 december végén az OHB és az országgyűlés a fővárosból Debrecenbe költözött a Habsburg csapatok előrenyomulása miatt. Itt mondtak ki 1849. április 14-én a Habsburg-ház trónfosztását és Magyarország függetlenségét.
delegáció
Követség, küldöttség. Olyan csoport, amelynek valamely hivatalos szervtől meghatalmazása van arra, hogy annak érdekeit értekezleteken képviselje. Az 1867. évi kiegyezési törvény értelmében az osztrák és a magyar parlament tagjaiból a közös ügyek ellenőrzésére választott 60-60 fős küldöttségek elnevezése.
Diploma Leopoldinum
1690-ben kiadott (1691-ben megerősített) rendelet, amelyben I. Lipót Erdély jogállását és belpolitikai rendszerét rögzítette. A rendi önkormányzatot nem szüntette meg, de a fejedelem helyett a bécsi udvari kancellária felügyelete alá tartozó gubernium (helytartótanács) vette át a kormányzást. Erdély élén az uralkodó által kinevezett gubernátor (főkormányzó) állt.
direktórium
Általános értelemben intézmény vagy szervezet élén álló irányító, igazgató testület. Franciaországban 1795 októberétől 1799 novemberéig terjedő időszakban az államfői és végrehajtó hatalmat egy Direktóriumnak nevezett öt tagú testület gyakorolta.
Dreyfus, Alfred
(1859-1935) Francia katonatiszt, aki elzászi zsidó családból származott. 1894-ben tartóztatták le, és azzal vádolták, hogy a párizsi német attasénak információt szolgáltatott ki a legmodernebb francia tüzérségi eszközökről. Dreyfust megfosztották katonai rangjától és életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték a hírhedt Ördög-szigeten. 1899-ben újratárgyalták az ügyét, ekkor enyhítették a büntetést, majd az 1906-os Legfelsőbb Bírósági ítélet végképp semmisnek nyilvánította a vádakat. Jogi szakvélemények szerint Dreyfus elítélésében az antiszemitizmus is indíték volt. Ez az ügy lehetővé tette, hogy a francia tisztikar a per következtében felerősödő németellenes hangulatot kihasználva saját politikai befolyását növelje.
dualista állam
Jogi értelemben két egyenrangú, önálló állam szövetsége, ahol az államfő személye azonos. Konkrétan Ausztria és Magyarország 1867–1918 közötti közjogi kapcsolatának megjelölésére használt kifejezés.
Ein Blick
Névtelenül megjelent politikai röpirat, amit Széchenyi István 1859-ben írt az 1857-ben kiadott, és a Bach-rendszert dicsőítő Rückblick c. kiadványra adott válaszul. Széchenyi maró gúnnyal és szellemes szójátékok segítségével kíméletlenül pellengérre állította és nevetségessé tette Bach politikáját és személyét.
elektor
Választási megbízott az államfő vagy felsőházi választások alkalmával ún. közvetett választást alkalmazó demokráciákban. A választópolgár az elektorra szavaz, így az válik jogosulttá a tényleges választásra.
elektromosság
Általános fizikai fogalom elektromos töltések jelenlétéhez, mozgásához, hatásaihoz kapcsolódó jelenségek leírására.
ellenreformáció (katolikus megújulás)
A katolikus egyház belső megreformálására tett korábbi próbálkozások nem jártak sikerrel, de a reformáció gyors terjedése elodázhatatlanná tette a változtatásokat. A katolicizmus még fontos pozíciókat tartott meg, Németország egyes részeiben, Itáliában, Spanyolországban és Franciaországban továbbra is uralkodó vallás maradt. Így a katolikus egyház újraszervezhette erőit, hogy a protestánsoknak ellenállhasson, és megkísérelje a hit tisztaságának helyreállítását, és az elveszett hatalom visszaszerzését. A folyamat elindítója a tridenti zsinat (1545–1563) volt, melyen a protestánsok nem vettek részt. Sikerét nagyban előremozdította az 1540-ben létrehozott Jézus Társasága, vagyis a jezsuita rend. Terjedését segítette elő az ekkor kialakuló barokk stílus is.
Ellenzéki Párt
A magyarországi reformellenzék különböző irányzatait egyesítő politikai csoportosulás, melynek előzménye a reformkor ellenzéket tömörítő Ellenzéki Kör. A Párt létrejöttét 1847. március 15-én jelentették be, elnöke gróf Batthyány Lajos lett, programját az Ellenzéki Nyilatkozat tartalmazta.
elnök
Az Amerikai Egyesült Államok állam- és kormányfője, s mivel egyben a hadsereg főparancsnoka is, ezért rendkívül széles, de az Alkotmány által körülhatárolt felhatalmazással bír. Az elnök a végrehajtó hatalom irányítója, ő alakít kormányt, a törvényhozással szemben azonban van vétójoga. A szenátus beleegyezésével és felhatalmazásával köthet szerződéseket, nevezheti ki a szövetségi hivatalnokokat, nagyköveteket és bírókat, beleértve a Legfelsőbb Bíróság tagjait is.
előszentesítési jog
Az Andrássy-kormány 1867. március 17-i ülésén egy titkos szabályzatban kötelezőnek fogadta el magára nézve – és ez aztán a dualizmus minden kormányára vonatkozott –, hogy az összes országgyűlési előterjesztést, törvényjavaslatot előzetesen bemutatják az uralkodónak jóváhagyásra. Az előszentesítési jog következetes betartása feleslegessé tette a vétójog alkalmazását, így sem a kiegyezési törvényekben, sem a későbbi időszakban nem merült fel az uralkodói vétójog bevezetésének szükségessége.
Engels, Friedrich
(1820-1895) Német teoretikus, a tudományos szocializmus egyik alapítója. Marx-szal közös munkáikban megfogalmazták pl. az osztályharc, a proletárdiktatúra, a történelmi materializmus alaptételeit. Több történelmi tárgyú írást készített. Részt vett az I. és a II. Internacionálé munkájában, s ezeken keresztül a nemzetközi munkásmozgalom szervezésében.
érdekegyesítés
Az 1830-as években a magyar társadalom és gazdaság megújításának hívei nem kirekeszteni, hanem küzdelmükbe bevonni, szövetségesül megnyerni akarták a velük ellentétes érdekű, robotoló jobbágytömegeket. A magyar nemesség haladó képviselői felismerték, hogy az 1831-es kolerafelkeléshez hasonló esemény elkerülésének egyetlen lehetséges módja a jogok (mindenekelőtt a birtokbírhatás jogának) kiterjesztése, a nemesség közösségét pedig fel kell váltania a nemzet közösségének.
Erdélyi Fejedelemség
Erdély 1541 előtt sosem volt önálló, létrejöttét a történelmi körülmények, (a török és a Habsburg hódítás) kényszerítették ki a megalakítását. Megszervezése Fráter György nevéhez fűződik és a rendi ellenállás (lásd Bocskai-szabadságharc) számára a magyar törekvések támogatását és az önálló államiság lehetőségét tartotta fenn. A magyar, székely, német, román lakosság vallás terén is erősen megosztott volt (katolikus, evangélikus, református, unitárius, görögkeleti). A magyar vármegyék, a székely és a szász székek alkották politikailag a "három nemzet"-et, bár rendi szervezetük élesen elütött egymástól. Az 1541 után születőben levő új állam külpolitikailag nem volt független, hűbérurának ismerte el a szultánt, akinek adót fizetett. A szultán erősítette meg hivatalában a rendek által választott fejedelmet, a belpolitikába azonban a Porta nem szólt bele. 1690-ben került Habsburg ellenőrzés alá, s a Diploma Leopoldinum értelmében nem egyesítették újra Magyarországgal.
Észak
Az 1783-tól független államként működő Amerikai Egyesült Államok nem volt egységes. A Virginiától északra fekvő államok (Észak) az ipari gazdálkodásban érdekeltek, míg Virginia és a tőle délre fekvő államok (Dél) ültetvényes, rabszolgatartó gazdálkodást folytattak. Az északi iparvállalatok vámokkal védték a belső piacot, így akartak megszabadulni az európai versenytársak termékeitől. A déli államok azonban fenn akarták tartani a gazdasági kapcsolatot európai piacaikkal, így a két térség között kiéleződött a konfliktus. Az északi abolicionista mozgalom megerősödése mellett ez a gazdasági érdekkülönbség vezetett az 1861-1865 között zajlódó és Észak győzelmével végződő polgárháborúhoz.
északi háború
A Baltikum birtoklásáért folyó svéd-orosz háború 1700 és 1721 között. I. Nagy Péter orosz cár a szászokkal és dánokkal szövetséget kötve tengeri kikötőt és a nyugati kereskedelembe való bekapcsolódás biztosítását várta ettől a területszerzéstől, s ez Szentpétervár megalapításával be is következett. Az északi háborúval párhuzamosan zajlottak a lengyel trónért vívott harcok, amelyekbe mind I. Péter, mind XII. Károly svéd király bekapcsolódott saját országa érdekeit képviselve. A háború orosz győzelemmel zárult.
etnikum (nemzetiség)
A történelmileg kialakult, az összetartozás tudatával, valamint közös nyelvvel és kultúrával, hagyományokkal rendelkező népesség. A kisebb létszámú, zártabb etnikumok az etnikai csoportok, míg a nagyobb embertömeget képviselő, kiterjedtebb földrajzi területeken élő etnikumok a nemzetek. A kisebbségben élő etnikumokat nemzetiségeknek nevezik.
februári forradalom
1848. február 22-24 között Lajos Fülöp francia király hatalmát megdöntő forradalom Párizsban. A forradalom következtében kiáltják ki a második francia köztársaságot.
Februári Pátens
1861. február 26-án adta ki Ferenc József. A Pátens az Októberi Diploma értelmében létrehozott birodalmi tanácsot korlátozott jogkörű törvényhozó testületté alakította, amit a magyarok elutasítottak centralizációs jellege és a magyarok értelmezésében számukra arányosan kis képviseletet biztosító volta miatt. Az uralkodó korlátlan joga maradt a külügy és a hadügy irányítása és a fegyveres erők feletti felügyelet is. A birodalmi tanács hatáskörébe azok az ügyek tartoztak volna, melyeket az Októberi Diploma nem nyilvánított tartományi feladatnak. Az 1861-ben összehívott magyar országgyűlés visszautasította az összbirodalmi alkotmányt, mire Ferenc József feloszlatta az országgyűlést.
fehérek
Lengyelország orosz ellenőrzés alá tartozó részén az 1860-as évekre kialakult két politikai csoport közül a mérsékeltebb. Bázisa a birtokos nemesség, akik ragaszkodtak nemesi előjogaikhoz és az 1831-es felkelés előtti autonómia visszaállítását tűzték ki célul.
Felirati Párt
Az 1861. évi magyar országgyűlésen szerveződő politikai erő, vezetője Deák Ferenc volt. Elutasította mind az Októberi diplomát, mind a Februári pátenst, ám ezt feliratban javasolta közölni az uralkodóval, ami azt jelentette, hogy elismerik a Pragmatica Sanctio érvényességét, ezáltal Ferenc Józsefet törvényes magyar királynak.
Felszabadítási Nyilatkozat
Lincoln egyik rendelete, amelynek értelmében az 1863. január 1-jétől a lázadó ültetvényesek kezén levő rabszolgák "mindörökre szabadok". A nyilatkozat tehát nem szabadított fel minden rabszolgát, csak a lázadónak minősített ültetvényesekét.
Felvidéki Fejedelemség
Más néven: Felső-Magyarországi Fejedelemség. 1682-ben jött létre az erdélyi határtól a Garam folyóig húzódó területen Thököly Imre vezetésével és a török támogatásával. Thököly lépését az tette lehetővé, hogy amikor elvette Zrínyi Ilonát, I. Rákóczi Ferenc özvegyét, akkor az így megszerzett óriási birtokok növelték anyagi lehetőségeit, másrészt pedig Kassa elfoglalásával ellenőrzése alá vonta a Felvidék kormányszervét, a szepesi kamarát. Bár a szultán évi 40 ezer tallér adó fejében királyi címet adott neki, Thököly azonban csak a Felső-Magyarország fejedelme címet használta. A Fejedelemség 1685-ig állt fenn, ekkor a török ellen folytatott hadműveletek sikerei következtében összeomlott.
felvilágosult abszolutizmus
Az elnevezés a fiziokratáktól származik, és az abszolutizmus egy sajátos válfaját jelöli. A 18. században néhány közép- és kelet-európai uralkodó (pl. II. Frigyes, II. József) a felvilágosodás tanait is felhasználó, polgári jellegű reformokat vezetett be alapjaiban feudális jelleget megőrző országában. Céljuk a hatalmi rendszer megváltoztatása nélküli modernizáció, a nyugathoz való felzárkózás volt. Az oktatás fejlesztése, a vallási türelem, a merkantilista gazdaságpolitika, az adókedvezmények, a jobbágyrendeletek valóban hozzájárultak országuk gazdasági és társadalmi fejlődéséhez.
feminizmus
Társadalmi mozgalom, amely a nők hátrányos megkülönböztetése ellen, valamint a jogegyenlőségért és szexuális szabadságukért küzd.
film
Audiovizuális mozgókép. 1895-ben szabadalmaztatták Franciaországban a kinematográfot, amit a Lumière fivérek találtak fel, ezzel kezdetét vette a némafilmek gyártása. 1917-ben az USA-ban került sor az első valóban színes film bemutatására. Az első hangosfilmet pedig Berlinben vetítették le 1922-ben.
folklór
A hagyományos és népi kultúra. Megjelenési formája lehet pl. a nyelv, az irodalom, a zene, a tánc, a kézművesség, a szokások stb.
főnemesség
A nemesség legfelső rétege, amely részben kiváltságaival, részben vagyonával különül el a köznemességtől. Az örökletes főnemesi címek (báró, gróf, herceg) adományozása a 16. századtól vált szokássá Magyarországon.
gallikán egyház
A francia nemzeti egyház, amelyet I. Ferenc nyomására a pápa 1516-ban szentesített. A Franciaországban befizetett egyházi adók közül csak a püspökségek és az apátságok éves jövedelme illette meg a Szentszéket, de ez a változás nem érintette a pápai hatalom elismerését. Később XIV. Lajos igényt tartott már arra is, hogy országa főpapjait ő nevezhesse ki, s ezzel bár nem tagadta meg a pápai főséget, azt mindenképp biztosítani akarta, hogy országa főpapjai ne forduljanak vele szembe. XIV. Lajos ezzel gyakorlatilag önmagát nyilvánította a nemzeti egyház fejének, a pápai szék hatáskörét a teológiai kérdések tisztázására akarta korlátozni Törekvései nem hozták meg a várt eredményeket.
Gama, Vasco da
(1460 k. - 1524) Portugál tengerész, felfedező. Afrika megkerülésével próbált meg eljutni Indiába, ami 1498-ban a Jóreménység fokának megkerülésével sikerült is neki.
Garibaldi, Giuseppe
(1807-1882) Olasz katona, politikus. Az Ifjú Olaszország nevű szervezet tagja lett 1833-ban, céljuk egy köztársasági álllamformájú olasz egység megteremtése volt. A szárd kormány Garibaldit halálra ítélte, aki az ítélet elől Franciaországba menekült, majd élt és harcolt Tuniszban és Dél-Amerikában is. 1848-ban csatlakozott a szabadságharcosokhoz, de a mozgalom bukása után megint menekülnie kellett. 1859-ben csatlakozott a piemontiakhoz a Habsburgok elleni harcokban. Amikor a franciák a villafrancai békében kiegyeztek a Habsburgokkal, akkor úgy döntött, saját csapataival megpróbálja megdönteni a Nápoly-Szicíliai Királyságot. Sikerei ellenére elismerte I. Viktor Emanuel királyságát. Felismerte, hogy bár az olasz egység kialakulóban van, nincs lehetőség a régi álom, a köztársaság megvalósítására.
gazdasági válság
A termelésnek, a forgalomnak és a fogyasztásnak zavaraiból keletkező gazdasági krízis, amely mindig értékek megsemmisítését vonja maga után. Ilyenkor a pénzügyi folyamatok tartósan és jelentősen elszakadnak a reálfolyamatoktól, illetve a kereslet és a kínálat egyensúlya hosszabb idő után sem állítható helyre. Ezt kiegészítheti a társadalmi válság pedig a politikai és a gazdasági válság összhatásának a következménye. A politikai válság akkor következik be, ha a valóság összeütközésbe kerül a várakozásokkal, a gazdasági krízis hatására pedig az állampolgárok többségének megélhetése bizonytalan vagy veszélybe kerül, ráadásul a jövő is kiszámíthatatlanná válik.
germanizálás
Elnémetesítés. Az a törekvés, amikor a nem német (germán) néphez, kultúrához tartozókat asszimilálni akarják.
gironde
Az 1789-ben kitört francia forradalom idején a köztársaságpárti iparos és kereskedő polgárság érdekeit képviselő párt valamint a párizsi liberális értelmiség tagjainak elnevezése. Elnevezésüket Gironde megyéről kapták, ahonnan vezetőik (pl. J.P. Brissot) származott. A forradalom első szakaszában az abszolutizmus ellen léptek fel, a Törvényhozó Gyűlésben a feuillantistákkal szemben még a néppel való szövetség fenntartásáért és a forradalom továbbfejlesztéséért álltak ki. Később azonban a forradalom radikalizálódásának a megállítására törekedve, egyre élesebb ellentétbe kerültek a jakobinusokkal. Szorgalmazták a pillnitzi koalíció elleni háborút. Hittek a francia felvilágosodás eszméiben, a francia forradalom alkotásainak egyetemességében, s hittek a forradalom "exportjának" hasznosságában. A királyság felszámolása után (1793) be akarták fejezni a forradalmat. Vezetőik többségét a jakobinusok kivégezték.
görög katolikus (unitus)
A 17. században jött létre ez az egyházi közösség, aminek tagjai elismerik a pápa egyházfőségét, a katolikus hittételeket, de a keleti liturgia szerint bonyolítják a szertartásokat. Az unitus egyház legtöbb híve Ukrajnában és Románia területén él.
Grant, Ulysses Simpson
(1822-1885 ) Amerikai tábornok. 1861-ben, az amerikai polgárháború kitörésekor azonnal csatlakozott az északi csapatokhoz, s már 1862 elején ő aratta az első stratégiai fontosságú északi győzelmet. Ő felügyelte a hadsereg háború utáni újjászervezését, és 1868-ban a republikánus párt jelöltjeként elnökké választották, két cikluson keresztül töltötte be ezt a tisztséget.
gyalui egyezmény
Fráter György 1541 októberében, Buda török kézre kerülése után követeket küldött Habsburg Ferdinándhoz, majd december 29-én egyezséget kötöttek, aminek értelmében, ha Ferdinánd visszafoglalja Budát, átadják neki János Zsigmond országrészét, s ezzel Magyarország nagy része egy király uralma alá kerül. Az egyezség tartalmazta azt is, hogy Izabella átadja fia országrészével együtt a Szent Koronát is. A megegyezést követő katonai fellépés kudarcot vallott, így Fráter György megkezdte hatalma kiépítését Erdélyben.
gyalui pátens
Rákóczi ebben az 1703-ban kiadott pátensben megtiltotta a harcra készülő parasztságnak, hogy a nemesség, vagy kastélyaik ellen forduljon, s ezzel a nemesség zömét is maga mellé tudta állítani.
háborús konjunktúra
Gazdasági fellendülés, amit a háború következtében megfigyelhető keresletnövekedés ösztönöz.
Habsburg Birodalom
A Habsburg-ház kezén levő államok összessége 1273, azaz Habsburg Rudolf trónra kerülése és 1867, azaz az Osztrák-Magyar Monarchia (vagy Ausztria-Magyarország) létrejötte között. V. Károly 1556-os lemondásával végleg különvált a Spanyol-Habsburg Birodalom és a dunai Habsburg Birodalom, s egyesítésükre annak ellenére sem került sor, hogy a rokonházasságok segítségével erre igyekeztek a lehetőséget megtartani.
Habsburg-Jagelló házassági szerződés
A "magyar" Jagelló- és Habsburg-ház között 1506-ban született családi-örökösödési szerződés, aminek értelmében Habsburg Ferdinánd feleségül veszi Jagelló Annát, II. Ulászló lányát, és II. Ulászló esetleg születendő fia (a későbbi II. Jagelló Lajos) pedig Ferdinánd húgát, Habsburg Máriát. Kimondták azt is, hogy az egyik dinasztia kihalása esetén a másikra szállnak annak országai. A szerződés megerősítésére 1515-ben megtörtént a házasságkötés is. Erre a szerződésre hivatkozva tartott igényt a magyar trónra Habsburg Ferdinánd 1526-ban.
Hajnóczy József
(1750-1795): jogtudós, a magyar jakobinusok egyik vezetője. Nem nemesi, protestáns értelmiségi családból származott, jogi tanulmányait Pozsonyban folytatta. Ügyvédi diplomát szerzett, megyei hivatalnok, újságíró, majd titkárként dolgozott több arisztokrata főúrnál, köztük Széchényi Ferenc grófnál is. Csatlakozott a szabadkőművesekhez, majd a magyar jozefinisták egyik meghatározó alakja lett. Nyomon követte a francia forradalom eseményeit, annak is radikálisabb áramlataival értett egyet. 1794 tavaszán Martinovics bevonta a jakobinus mozgalomba mint a Szabadság és Egyenlőség Társasága egyik igazgatóját. A mozgalom lelepleződése következtében 1795. április 27-én ítélték halálra.
harmincéves háború
1618 és 1648 között zajló nagy európai háború, amely eredetileg a protestáns hatalmak és a Habsburgok vezette katolikus hatalmak között tört ki. 1635-től a katolikus Franciaország is csatlakozott a Habsburgok elleni harchoz. A háború a Habsburgok vereségével végződött.
Határozati Párt
Az 1861. évi magyar országgyűlésen létrejött politikai csoport, vezetője Teleki László és Tisza Kálmán volt. Az uralkodó által az országgyűlés elé terjesztett Októberi Diplomát és a Februári Pátenst határozat formájában kívánták elutasítani, mert nem ismerték el Ferenc József uralkodásának jogszerű voltát.
Határőrvidék
A Habsburg Birodalom déli és keleti határán a török támadások kivédésére létesített övezet, ami a török kiűzése után önálló katonai szervezetként működött közvetlenül az Udvari Haditanács irányítása alatt. A határőrszolgálatot teljesítők földet és adókedvezményeket kaptak, s a feladat ellátására jelentős horvát és szerb lakosságot telepített erre a területre a bécsi udvar a 18. század elején.
Haynau, Julius von
(1786–1853) osztrák táborszernagy, akinek jelentős szerepe volt az 1848-49-es itáliai forradalmak leverésében, majd 1849 májusában lett a magyarországi csapatok fővezére, Magyarország teljhatalmú katonai parancsnoka. Az ő feladata volt a szabadságharc bukása utn megtorlás lebonyolítása.
háziadó
A vármegyei közigazgatás költségeit fedező adó a középkorban és az újkorban Magyarországon.
Heltai Gáspár
(1490(?)-1574) Író, költő, vállalkozó polgár Kolozsvárott. Művelt humanista, aki mint író, nyomdász és könyvkiadó, felismeri az egységes és következetes helyesírás fontosságát: elkészíti az első magyar helyesírási szótárt. Először az evangélikus közösség tagja lett, majd az antitrinitáriusokat támogatta a hitvitákban.
Helytartótanács
Teljes nevén Magyar Királyi Helytartótanács. Magyarország legfőbb kormányszerve 1723–1848, ill. 1861–1867 között. Élén a nádor állt (vagy annak hiányában a helytartó). Testületi hatásköre nem terjedt ki Erdélyre, a temesi bánságra és a Határőrvidékre. A Bécsben székelő Habsburg uralkodó Magyarországon a végrehajtó hatalmát a Helytartótanácson keresztül gyakorolta. A Helytartótanács közvetítette a királyi rendeleteket a nemesi vármegyékhez és a szabad királyi városokhoz. A királyi kancellária útján érintkezett a királlyal. A pénzügyek és az igazságszolgáltatás kivételével a belső igazgatás és kormányzás jogkörét képviselte, így a Helytartótanács foglalkozott egyházpolitikai, kulturális, egészségügyi, oktatáspolitikai ügyekkel. A rendeletek végrehajtása időnként problémákba ütközött, ugyanis a Helytartótanácsnak nem volt rendfenntartó testülete (rendőrsége vagy katonasága). 1848-ban a független felelős magyar minisztérium felállításával megszűnt, de az abszolutizmus 1861-ben visszaállította. Véglegesen a kiegyezés (1867) szüntette meg.
hitel
Egy személy vagy testület fizetőképességébe és fizetési készségébe vetett bizalmon alapul, ami miatt egy bank vagy magánszemély pénzt kölcsönöz későbbi visszafizetésre, kamat fejében. A hiteleket vagy lejáratkor egy összegben vagy törlesztő részletekben kell visszafizetni. A hitel visszafizetésének biztosítékaként rendszerint valamilyen fedezetet vagy kezest szoktak kérni a hitelt felvevőtől.
Hódoltság
Magyarországnak 1541 és 1699 között a törökök kezén lévő középső részét hívták így. Területe állandóan változott az épp aktuális politikai és katonai erőviszonyoknak megfelelően, ezért pontos határa sohasem jelölték ki. Élén a budai pasa állt.
hugenotta
A 16. század második felétől a franciaországi kálvinisták elnevezése, főként a dél-franciaországi városokban terjedt el.
hungarus-tudat
Területelvű közösségfogalom, az ország lakói identitásukat nem etnikai vagy nyelvi alapon határozták meg. A 18-19. század fordulójáig, a nacionalizmusok megjelenéséig a magyarországi lakosok számára az a körülmény, hogy hol laknak, fontosabb eleme az összetartozásnak, mint az, hogy melyik népcsoporthoz tartoznak. Ebben az esetben természetes dolognak számított a többnyelvűség, a nyelvi megosztottságot pedig a latin segítségével lehetett áthidalni.
hűtlenségi (felségárulási) per
Más néven felségárulási perek, amelyeket I. Rudolf kezdeményezett magyar főurak ellen a tizenötéves háború végén. Az - egyébként törvénytelenül - elítélteket fő- és jószágvesztésre ítélték. Ilyen pert indítottak Bocskai István ellen is.
I. Ferdinánd
1526 és 1564 között magyar király, de cseh király és német-római császár is volt. A mohácsi csatavesztés után a Habsburg-Jagello házassági szerződésre hivatkozva koronáztatta meg magát magyar királlyá. Szapolyai Jánossal folytatott hatalmi harot, amit a váradi béke volt hivatott lezárni. Szapolyai azonban a békében foglaltak ellenére a fiára hagyta a magyar királyi címet, ezért I. Ferdinánd 1541-ben el akarta foglalni Budát. Ezt a kis király védelmében felvonuló török akadályizta meg, s ezel a hadmozdulattal 3 részre szakadt Magyarország.
I. Ferenc József
1848-1916 között osztrák császár és magyar király. 1848 decemberében, V. Ferdinánd lemondatása után lépett a trónra, és mindjárt uralkodása kezdetén a magyar szabadságharccal kellett megküzdenie. A szabadságharc bukása után abszolutista államirányítás jellemezte uralkodását. Elsősorban külpolitikai okokból az osztrák-magyar viszony újraszabályozását kívánta elérni, ami végül az 1867-es kiegyezésben valósult meg. Ekkor koronázták meg hivatalosan is magyar királlyá. A dulaizmus időszaka jelentős gazdasági fejlődést hozott Magyarországon, ezért Ferenc József népszerűsége töretlenül nőtt az 1849-es véres konfliktusok ellenére is. Az ő uralkodása alatt lépett be az OMM az I. világháborúba.
I. Rudolf
1576 és 1612 között német-római császár és 1608-ig magyar király. A tizenötéves háború idején nem tudta a törököt legyőzni, ráadásul ezalatt szembekerült abszolutisztikus politikája miatt a magyar rendekkel is. Intézkedései (pl. felségsértési perek) vezettek a Bocskai István vezette felkeléshez (1605-1606). Az ellenreformáció híveként is konfliktusba került a többségében református magyar nemességgel. A magyar trónról öccse, II. Mátyás javára lemondatták.
I. Sándor
1801 és 1825 között orosz cár. Uralkodása kezdetén napoleoni terjeszkedést próbálta megállítani a koalícióhoz való csatlakozással, de ez csak Napóleon oroszországi hadjárata után következett be. A Szent Szövetség alapítója, célja a forradalmak megakadályozása és a feudális dinasztiák hatalmának megőrzése volt.
I. Valois Ferenc
1515-1547 között francia király. V. Károly ellen folytatott háborúival meg akarta akadályozni a Habsburg hatalmi túlsúly kialakítását, hiszen a spanyol és a német-római császári cím egy kézben való egyesítése Franciaország bekerítését jelentette. Ő kezdeményezésére jött létre 1526-ban a Habsburg-ellenes cognaci liga. V. Károllyal vívott háborúi változó sikerrel zajlottak, de végül Franciaország vereségével végződtek. Ennek ellenére uralkodása a kora újkori Franciaország fénykora.
identitás
Történelem kapcsán valamely társadalmi csoporthoz, nemzethez való tartozás.
II. Lajos
1516 -1526 között magyar király. Jagello családból származó uralkodó irányítása alatt már nem tudott ellenállni a török hódításnak a meggyengült gazdaságú ország. A mohácsi csatában életét veszítette.
II. Sándor
1855 és 1881 között Oroszország cárja, a Romanov-dinasztia tagja. Apja halála után a krími háború gyors lezárásával próbálta országát a még nagyobb kudarctól megóvni. A háború során kiderült, hogy szükség van az ország modernizálására, ezért pl. 1861-ben elrendelte a korlátozott jobbágyfelszabadítást. A Balkán irányában igyekezett érdekszféráját kiterjeszteni, s bár az orosz-török háborúban győzelmet aratott, az európai hatalmak egyensúlypolitikája miatt nem tudta ezt a helyzetet teljesen kihasználni. Egy narodnyik szervezet merényleteket szervezett ellene, s 1881-ben meggyilkolták.
III. Károly
1711- 1740 között magyar király és német-római császár. A Rákóczi-szabadságharc bukása és a spanyol területek elvesztése után ő szervezi meg a Birodalom új közigazgatási rendszerét, elismeri a magyar rendek jogait. Elfogadtatja a Pragmatica Sanctiot, amivel biztosította a Habsurgok leányágának öröklési jogát.
independens
Az angol puritanizmus radikális szárnya. Az angol polgári forradalom idején, a parlamenten belül kialakult a presbiteriánusokkal szemben álló párt, amely a polgárság és az újnemesség középső rétegeinek érdekeit képviselte. Vezetőjük Oliver Cromwell volt. Az independensek minden egyházi közösségtől függetlenek voltak, eltörölték a presbitérium és a zsinat intézményét is. (Az egyházközösségek közügyeit a Londonban ülésező Kongregáció vitatta meg, ahol minden közösséget A polgárháború kezdetéig a presbiteriánusokkal közösen léptek fel az abszolutizmus rendszerével, s az azt támogató anglikán egyházzal szemben. A polgárháború kitörése után azonban fokozatosan magukhoz ragadták a kezdeményezést, s a levellerekkel összefogva kivívták a győzelmet.
intendáns
XIII. majd XIV. Lajos francia király uralkodása alatt működő hivatali rendszer, az abszolút királyi hatalom akaratának, rendeleteinek helyi végrehajtója, teljhatalmú tisztviselő.
itáliai forradalmak
Palermoban felkelés tör ki a Bourbon-uralom ellen 1848. január 12-én, mely aztán átterjed több városra. A déli forradalmak hírére nagy tüntetések törtek ki Közép- és Észak-Itáliában is. Ezek hatására Piemontban Károly Albert február 8-án elfogadta az alkotmányt, melyet 1848. március 4-én hirdettek ki. Március 18-án Milánó népe megtámadta a város osztrák helyőrségét és kiűzte őket Milánóból. Milánót követte a felkelésben Lombardia, Velence, a pármai és a modenai hercegségek városai. 1848 március 22-én a Velencei Szent Márk téren kihirdették az osztrák uralom bukását és a köztársaságot. A földkérdés megoldatlansága miatt a parasztok érdektelenné váltak a küzdelem folytatásában és az egységes vezetés hiányában a kezdeti sikerek ellenére, a forradalmakat 1849 nyarára leverték az osztrák és francia csapatok.
IV. (Rettenetes) Iván
(1533/1547-1584) 1533-tól a Moszkvai Nagyfejedelemség és ezzel Oroszország ura, 1547-ben koronázták cárrá. A Rurik-dinasztia tagja. Mellékneve: Rettenetes vagy Rettegett utal arra, hogy hatalmát kíméletlen módszerekkel tartotta fenn. Állama irányítását centralizálta, despotikus rendszere a bojárokkal szemben a kisnemességre támaszkodott (opricsnyina). A tatároktól jelentős területeket szerzett, a Baltikumért vívott harcban azonban alulmaradt Báthori István lengyel királlyal szemben.
IX. Pius
1846 és 1878 között római pápa. Az 1848-as forradalmak elől elmenekülő pápa a későbbiekben sem támogatta azokat a politikai reformokat, amelyek egyrészt Itália államainak demokratikusabbá tételét, másrészt az olasz egységet mozdították volna elő. 1870-ig francia katonák védelmét élvezte, majd amikor az olasz királyi hadsereg megszállta Rómát, akkor a Vatikánba vonult vissza. Nem ismerte el az Olasz Királyságot. Az ő nevéhez kapcsolódik az I. vatikáni zsinat összehívása, ahol kimondták a pápai csalhatatlanság elvét. 2000-ben avatta boldoggá II. János Pál pápa.
jakobinus
A nagy francia forradalom idején a középpolgárság radikálisabb tagjait és a kispolgárságot képviselő Jakobinus Klub tagjai, a jakobinus diktatúra vezetői. A klub a dominikánusok Szent Jakabról elnevezett templomának egyik helységben tartotta üléseit. 1792 októberében szakadásra került sor a girondistákkal, akiknek kiválása után lett általánossá a jakobinus megjelölés a klubban maradt radikális elemek (M. Robespierre, J. P. Marat, G. J. Danton, A. L. Saint-Just és mások) megjelölésére, akik azután 1793-ban döntő szerepet játszottak a forradalmi tömegmozgalom szervezésében, a girondisták megbuktatásában, és a jakobinus diktatúra megteremtésében. 1793 végén soraikban három egymással éles ellentétben álló csoport alakult ki: az héberisták, a dantonisták és Robespierre csoportja. Ez utóbbi 1794 elején leszámolt ellenfeleivel, ezzel a lépéssel azonban erősen meggyengült a jakobinusok tömegbázisa. Az 1794. július 27-ei államcsíny buktatta meg őket.
Jellasics, Josip
(1801-1859) Horvát katonai vezető. Báni méltóságát 1848 márciusában kapta, így a bécsi udvar támogatását maga mögött tudhatta, amikor megtagadta az áprilisi törvények végrehajtását, mert úgy látta, a horvátok nemzeti érdekei nem érvényesülnek megfelelően. V. Ferdinánd júniusban átmenetileg felfüggesztette ugyan a tisztségéből, de a sabor felhatalmazta, hogy a magyar nemzeti törekvésekkel szemben minden eszközzel képviselje a horvát érdekeket. 1848. szeptember 11-én hadseregéveél átlépte a Drávát, ezzel megtámadta Magyarországot. A pákozdi csatavesztés (szeptember 29.) után Bécsbe menekült. Részt vett az októberi bécsi forradalom leverésében, majd Windischraetz hadseregének egyik főtisztjeként a magyar szabadságharc elleni küzdelmekben. A horvátok egyik legjelentősebb nemzeti hőse.
jozefinista
II. József (1780–90) felvilágosult abszolutizmus szellemében folytatott reformpolitikájának támogatója. Voltak közöttük alacsony sorból származó értelmiségiek, akik az államigazgatás kulcspozícióiba is bejutottak, de arisztokrata származású emberek is.
kálvinizmus
A reformáció egyik irányzata. Kálvin János dolgozta ki tanrendszerét a lutheri elképzelésekre és Ulrich Zwingli zürichi lelkész tanaira támaszkodva. Franciaországban, Németalföldön, Skóciában, Angliában, Magyarországon terjedt el. Kálvin abból indult ki, hogy Isten korlátlan ura a világmindenségnek, s így az embernek még születése előtt döntött sorsáról, azaz hogy a mennyországba vagy a pokolra szánja. Ez a predesztinácio. Csak a keresztség és az úrvacsora szentségét fogadja el. Kálvin szerint az uralkodók hatalma Istentől ered ugyan, de kötelességük azt alattvalóik érdekében gyakorolni, s ha ezt nem így tennék, akkor a nép szembefordulhat zsarnokká lett uralkodójával. Puritán, olcsó egyházat hozott létre, egyszerű istentiszteletet vezetett be, a templomokból eltávolíttatta a szentképeket. Követői elsősorban a polgárság köréből kerültek ki, és szerintük a kereskedelmi tevékenység eredménye, a vállalkozásokban elért siker is az isteni kiválasztottság jele lehet.
karakk (caracco)
A caravellánál nagyobb (hossza kb. 38 méter, szélessége kb. 10 m) hajó volt, amit elsősorban az óceáni kereskedelemben használtak.
karavella
Középkori vitorlás, amely a maga korában a legmodernebb hajótípusnak számított. Hosszú tengeri, azaz nemcsak part menti, hanem nyílt óceáni utazásokra is alkalmas. Magas építményű, összetett vitorlarendszerű hátsókormányos, mélyjáratú, 200–500 tonnás hajó volt.
kard nemessége
Franciaországban a született nemesség elnevezésére használt kifejezés.
Károli Gáspár
(1529 körül - 1591) református lelkész, bibliafordító. Ő készítette el az első teljes magyar protestáns Biblia-fordítást, amelyet kiadásának helyéről Vizsolyi Bibliának is neveznek. (1590)
Kassandra-levél
Kossuth Lajosnak az 1867-es kiegyezés parlamenti jóváhagyása, becikkelyezése előtt Deák Ferenchez intézett nyílt levele, amiben óvta a kiegyezés híveit attól, hogy Magyarország sorsát Ausztriához kapcsolják, megjósolva, hogy ez végzetes következményekkel jár majd az országra nézve. Legfőbb érve az volt, hogy a dualista rendszer képtelen a folyton változó külső és belső feltételekhez igazodni. Deák Ferenc a "vádakra" a Pesti Naplóban (május 30.) csak röviden reagált, itt indokolta kiegyezési politikájának helyességét.
Kazinczy Ferenc
(1759-1831) A magyar felvilágosodás és a nyelvújító mozgalom kiemelkedő alakja, költő. Gazdag középbirtokos családból származott. A szabadkőműves mozgalomhoz való csatlakozása vélhetően hozzájárult ahhoz, hogy alaposabban megismerkedjen a felvilágosodás tanaival, majd a magyar jakobinus mozgalom néhány vezetőjével (pl. Hajnóczy Józseffel). Ez utóbbi kapcsolatok miatt perbe is fogták, várfogságra, majd börtönbüntetésre ítélték. Szabadulása után az irodalmi élet egyik vezetője, majd a magyar nyelv megújítását célul kitűző csoport vezetője volt, kiterjedt levelezése kor- és kultúrtörténeti dokumentum. Az 1831-es felvidéki kolerajárványban halt meg.
keleti kérdés
A 19. századra nagyon meggyengülő Török Birodalom öröksége körül egymásnak feszülő nagyhatalmi érdekeknek és a balkáni népek nemzeti törekvéseinek összefoglaló neve. A Török Birodalom hanyatlásából adódott, hogy nem tudta védeni területeit, s előbb-utóbb kivonulni kényszerül azokról, aminek eredményeképpen egy politikai, hatalmi vákuum alakul ott ki. A nagyhatalmak ( elsősorban Oroszország, Habsburg Birodalom, majd Osztrák-Magyar Monarchia) e politikai, hatalmi vákuumot próbálták kihasználni, azaz területi pozíciókat igyekeztek szerezni maguknak, míg a többiek (Nagy-Britannia és Franciaország) ezt próbálták gátolni. A feszültséget csak fokozta, hogy a térségben élő nemzetiségek kihasználva a vákuumhelyzet adta lehetőségeket, önálló nemzetállamokat kívántak létrehozni.
keresztényszocializmus
Keresztényszocializmus a19. század első felében jött létre azzal, hogy missziós és szociális tevékenységet végeztek protestáns és katolikus papok a munkásság létbiztonságának megteremtéséért, biztosabb megélhetéséért. E mozgalmak úttörője W. E. von Ketteler mainzi püspök volt. A római katolikus egyház feje, XIII. Leó pápa 1891-ben a Rerum Novarum kezdetű enciklikában elfogadta Ketteler elképzeléseit, elismerte a polgári társadalmakat és felmérte a problémákat. Ebből a szempontból az enciklika korszakhatárnak minősíthető, hiszen az egyház a polgári társadalom alapjaira helyezkedve elfogadta, hogy a keresztény igehirdetéshez hozzátartozik a konkrét társadalmi kérdésekben való állásfoglalás is. Ezáltal a szociális kérdésekben a megoldást csakis az evangéliumi tanítások alkalmazásában látták, s célul tűzték ki a "szervezett társadalom" megteremtését. A végső cél pedig a társadalmi béke és közjó megteremtése. A természetjog alapján (vagyis, hogy minden embernek joga van az élethez) leszögezte, hogy a munkások helyzetén az államnak javítania kell, szociális védőhálót, szociális juttatásokat kell biztosítani a számukra. Törvényekben kell biztosítani a munkások jogait, a munkaidőt, a munkavégzés feltételeit. Így a munkások helyzetének javítása, alapvetően állami feladat, de az egyház különféle intézmények révén közre kíván működni a szociális kérdések megoldásában, s így jönnek létre a keresztény szociális szakszervezetek.
kettős adózás
A magyarországi török hódoltság sajátos viszonyait reprezentáló adózás, mely egyedülálló volt mind a Balkánhoz, mind az ázsiai török peremterületekhez képest. Az Oszmán-Török Birodalomnak Magyarországon soha nem sikerült szert tenni abszolút hegemóniára, még az elfoglalt országrészen belül is osztozkodni kényszerült – közigazgatási, bíráskodási, adózási téren egyaránt – a magyar állammal, a nemesi vármegyékkel, a magyar földesurakkal. A Királyi Magyarország a hódolt terület lakosságát felmentette a kapu- ill. a hadiadó felének fizetése alól, de nem mondott le róla teljesen. Ezek beszedését a magyar földbirtokosok fegyveres adóbeszedőire bízták. Ezzel egy időben a települések adófizető lakosai pénzzel és terménnyel szolgáltak a földesuruknak, a kapuadót, évi 1 magyar forintot, ill. a török államnak a harádzsot pénzben fizették. Jelentős teher volt az egész hódoltságra kiterjedő állami robot is.
kettős vámrendelet
Mária Terézia a magyar nemesség megadóztatására tett sikertelen próbálkozások után szánta el magát a vámrendelet kiadására. 1754-ben a Habsburg Birodalom és Magyarország kereskedelmét szabályozta ez a rendelet. Egy belső (Magyarország körüli) és egy külső vámhatárt határoztak meg, a vámtételeket pedig úgy szabályozták, hogy a Birodalom gazdasági egységét biztosítsák (merkantilizmus).
kiegyezés
1867-ben jött létre ez a Magyarország és Ausztria közjogi viszonyát szabályozó megállapodás. A dualista állam közös ügyeinek intézésre (külügy, hadügy és az ezekre vonatkozó pénzügy) delegációkat állítottak fel, minden egyéb ügyet önállóan intéztek. A közös uralkodó az előszentesítési és a rendeletalkotási jogon keresztül jelentős befolyást gyakorolt azonban a törvényhozásra és a hadsereg vezetése is az ő kezében maradt.
Klapka György
(1820-1892) Honvéd tábornok. A magyar szabadságharc egyik legjelentősebb stratégája, az ő nevéhez kapcsolódik a tavaszi hadjárat első szakaszának a terve. A komáromi várőrség parancsnokaként csak szeptemberben a szabadságharc bukása után adta át a várat. Emigrációban élve megszervezte katonai egységét, az ún. Klapka-légiót, amellyel az olasz-osztrák (1859), majd a porosz-osztrák (1866) háborúkat kihasználva akart Magyarországon felkelést kirobbantani. A kiegyezés után tért haza Magyarországra, a Deák-párt országgyűlési képviselője volt.
koalíció
Több állam, párt vagy szervezet által létrehozott szövetség, ami azonban önállóságukat nem szünteti meg. A francia forradalom ellen létrehozott koalíciók meg akarták akadályozni a francia terjeszkedést és a forradalmi eszmék terjedését. Ezeket koalíciós háborúknak is nevezik. Összesen hét franciaellenes koalíció jött létre, amelynek tagjai Nagy-Britannia, a Habsburg Birodalom és Poroszország mellett több európai kisállam volt.
kogge
A Hanza városok kereskedői által a 13-15. században használt tengeri hajózásra alkalmas vitorlás.
Kolowrat, Franz Anton von
(1778-1861)Metternich politikai ellenfele, az 1848 márciusi bécsi forradalom után rövid időre ő lesz Ausztria első alkotmányos miniszterelnöke, de már áprilisban lemondott.
Kolumbusz Kristóf (Cristoforo Colombo)
(1451-1506) Itáliai születésű felfedező, aki a spanyol királyi pár támogatásával kelt útra 1492-ben, hogy Spanyolországból nyugat felé hajózva elérje Indiát. S bár az utat több alkalommal megtette, ő maga soha nem jött rá arra, hogy utazása során nem Indiában járt.
Komárom
Város Komárom-Esztergom megyében, a Duna partján. Már a római korban is lakott volt a folyó ezen szakasza, a középkorban is jelentős központ a város. Hatalmas erődítményrendszerét a napóleoni háborúk idején építették ki, s jelentős szerepet játszott az 1848-49-es szabadságharc idején is. A gyakorlatilag bevehetetlen erőd Klapka vezetésével 1849. október 2-áig kitartott, akkor is azzal a kikötéssel adta meg magát, hogy az ott lévők menlevelet és szabad elvonulást kapnak.
kongresszus
Az Amerikai Egyesült Államok törvényhozó testülete. Kétkamarás, a képviselőházból és a szenátusból áll. A két kamara egyenrangú és joguk van megvétózni a másik döntését, illetve felügyelni a működését. A képviselőházban a tagállamok lakosságuk arányában, míg a szenátusban egyenlően, azaz államonként 2-2- fővel képviseltetik magukat.
kontinentális zárlat
I.Napóleon 1806-ban Berlinben írta alá azt a dekrétumot, melyben megtiltotta a Nagy-Britanniával való kereskedelmet és megszüntette a postai forgalmat. A katonai fölényt kihasználó rendelkezés érvénye minden Franciaországtól függő államra kiterjedt. Az angol áruk kiszorítása átmenetileg kedvezett az európai államok ipari fejlődésének, de erősen sújtotta a kereskedelem érdekeit. Nagy-Britannia ellenblokádot szervezet (1807. november), széleskörű csempészkereskedelem útján meghiúsította a blokád teljes megvalósítását. A blokád végeredményben súlyosbította Franciaország gazdasági nehézségeit, sértette a legtöbb európai ország érdekeit. A blokád sikertelenségét már előre jelezte, hogy Angliának Európán kívüli kapcsolatai is voltak, így nem sikerült elszigetelni, mert Anglia közvetlen kereskedelmi kapcsolatba lépett az USA-val, Kanadával és néhány latin-amerikai gyarmattal.
Kossuth Lajos
(1802-1894) Politikus, kormányzó-elnök. Az 1832-1836-os országgyűlésen szerzett nevet magának, de nem mint képviselő, hanem mint az Országgyűlési Tudósítások megjelentetője. A diéta munkájának végeztével a Törvényhatósági Tudósításokat is szerkesztette, emiatt börtönbüntetésre ítélték. 1841 és 1844 között szerkesztette a Pesti Hírlapot, ami az ellenzék orgánumává lett. 1847-48-as országgyűlésen Pest megye képviselője, az 1848. márciusi felirati küldöttség vezetője volt. A Batthyány-kormányban pénzügyminiszter, majd a szabadságharc kitörése után megalakuló Országos Honvédelmi Bizottmány vezetőjeként kormányfő. Az 1849. április 14-ei trónfosztást követően Magyarország kormányzó-elnöke. Erről a tisztségről augusztus 11-én mondott le, majd elhagyta az ország területét. Az emigrációban próbált támogatókat keresni a magyar szabadságharc ügyének, ám Európa a Habsburg Birodalom fennmaradását támogatta az erőegyensúly érvényesítése érdekében. Kidolgozta a Habsburg Birodalom föderalista átszervezésének egyik modelljét, a Dunai Konföderáció tervét. Torinóban halt meg, de Magyarországon temették el.
kozák
Katonailag szervezett szabad telepesekből álló társadalmi réteg Lengyelországban és Oroszországban. A feudális kötöttségek miatt Közép-Oroszországból délre költöztek, ahol szabad földeket kaptak és katonai szolgálat fejében egyéb kiváltságokkal is rendelkeztek (pl. saját elöljáró választása, katonai önkormányzat működtetése). A 16. században a lengyel állam kiterjesztette hatalmát a kozákok felett, ám amikor a 17. században az önkormányzatot megpróbálták korlátozni, akkor a kozákok Bogdán Hmelnyickij vezetésével újra Oroszországhoz csatlakoztak (1648). A 19. század során veszítették el végleg kiváltságaikat.
követutasítás
A megyei közgyűléseken megszavazott döntés, amelyet az országgyűlési követnek az országgyűlési szavazáson képviselnie kellett.
közgazdaságtan
A társadalomtudományok egy csoportja, amely a gazdasági élet jelenségeit, a gazdasági folyamatok (az embereknek a termelésben, az elosztásban, a cserében és a fogyasztásban felmerülő döntési alternatíváival, e döntések társadalmi következményeivel) törvényszerűségeit vizsgálja.
köznemesség
A rendi fejlődés időszakában érdekeiben, gazdasági és politikai befolyásában a főnemességtől elkülönülő társadalmi réteg. Magyarországi kialakulásában szerepet játszottak a szerviensek, a várjobbágyok és a földbirtokért cserében katonai szolgálatot vállaló szabad elemek. Befolyásukat részben a rendi gyűlésen, de nagyobbrészt a vármegyei gyűléseken tudták érvényesíteni. Bár I. Nagy Lajos 1351-es törvénye kimondta az egy s ugyanazon nemesi szabadság elvét, vagyis a jogi egyenlőséget, a 15. században megkezdődött az örökletes főnemesség kialakulása. Vagyonilag még erőteljesebb a differenciálódás a nemességen belül. A köznemesség jelentős szerepet játszott a 18-19. századi politikai és kulturális reformokban, a reformkor vezető személyiségei közül többen is ebből a rétegből származtak. A polgári átalakulás folyamán egy részük az értelmiségi pályákon érvényesült, de a birtokaikat elveszítő dzsentrik is javarészt közülük kerültek ki. A nemesi rangot végül az Ideiglenes Nemzetgyűlés által hozott 1945. évi 2. tv. törölte el.
közös ügyek
Az osztrák-magyar kiegyezési törvényben meghatározott módon irányított és a delegációk segítségével ellenőrzött közös tárcák: a hadügy, a külügy és az ezekre vonatkozó pénzügy.
Kreml
A szó eredetileg fellegvárat, citadellát jelent. Ezek közül az ősi orosz városokban épült fellegvárak közül a legjelentősebb a moszkvai, így ma már ennek neveként használják leggyakrabban a fogalmat. A Moszkva központjában található fallal körülvett történelmi épületegyüttes Oroszország kulturális és hatalmi központja, uralkodók és az egyéb állami, valamint egyházi vezetők székhelye.
kreol
A Dél-Amerikába bevándorolt fehérek leszármazottai. Jelentős szerepük volt a latin-amerikai függetlenségi mozgalmak irányításában. (pl. Simon Bolivar). Az indián és mesztic tömegektől elzárkóztak.
Ku-Klux-Klan
A görög küklosz vagyis kör jelentésű szóból származik. A USÁ-ban kialakult rasszista szervezetek egyike, amit déliek egy csoportja alapította azért, hogy a polgárháború következtében felszabadított négereket megtámadják, megfélemlítsék. A 20. században a a négerek mellé felkerültek a szervezet által üldözöttek listájára a zsidók, a katolikusok, az idegen betelepülők és a baloldali gondolkodású munkások is.
kúria
A magyar nemesség vidéki lakóháza vagy udvarháza. A mai napi megmaradt épületek jellemzően klasszicista stílusban épültek.
liberális nacionalizmus
A 19. századi politikai felfogások egyike, amely a nemzeti törekvéseket, a nemzetállamok létrehozásáért vívott politikai ill. fegyveres harcot és a szabadságjogokért folytatott küzdelmet összekapcsolta. A magyar reformkor több jelentős gondolkodója e nézetet képviselte.
liberalizmus
A 18. században Angliából kiinduló, szabadelvűséget hirdető polgári politikai eszme. A 18. században és a 19. század első felében a feltörekvő, ill. uralomra jutott polgárság ideológiájaként a feudális társadalmi viszonyok átalakítására, ill. a polgári viszonyok megszilárdítására irányuló törekvést tükrözte. Ezt az átalakulást nem forradalmi úton kívánta megvalósítani. A liberalizmus politikai eszménye a polgárság olyan szabad állama, amelyben a törvényeket választott képviselőkből álló parlament hozza, a törvények végrehajtása pedig a parlamentnek felelős miniszterek feladata. A törvény előtt mindenki egyenlő származásra, vallásra, nemzetiségre való tekintet nélkül. A szabadságjogok érvényesülésének biztosítéka a véleménynyilvánítás szabadsága és a szabad sajtó. A liberalizmus gazdasági téren az állami beavatkozástól mentes szabad verseny követelését jelenti. Mind a 19. mind a 20. századi liberalizmus alapvető elemei az individualizmus, a kormányzat korlátait megvonó, evvel együtt az állammal szembeni állampolgári jogokat garantáló kormányzati struktúrák és jogelvek megalkotása, az univerzalizmus (egyetemesség), a politika szekularizálása, a jobbító szándék, a szabadság elsődlegessége a tekintéllyel szemben, a totalitárius hatalommal való szembenállás és a tolerancia.
Lincoln, Abraham
(1809-1865) 1860-ban lett az Amerikai Egyesült Államok elnöke az északiak érdekeit képviselő Republikánus Párt jelöltjeként. Megválasztása után a déli államok kiléptek az Unióból, aminek következtében kitört az amerikai polgárháború. Nevéhez fűződik a rabszolgák felszabadítására és a szabad földek felosztására vonatkozó rendelet is.
Luther, Martin
(1483-1546) a protestáns reformáció szellemi atyja. Ágoston rendi szerzetesként az általa fontosnak tartott egyházi reformokat sokáig az egységes egyház keretében szerette volna elérni. 1517-ben Wittenbergben hozta nyilvánosságra téziseit, amivel elindította a reformációt. A 95 pontjában megfogalmazott és szükségesnek tartott reformokat sokáig a római egyház keretében szerette volna elérni, ám amikor X. Leó pápa több esetben is eretnekek felett ítélkező bíróság elé akarta állítani, amikor tanai visszavonására akarták kényszeríteni, akkor szembefordult a pápai hatalommal. Lefordította német nyelvre a Bibliát.
Magenta
1859-ben az olasz egység megteremtéséért vívott küzdelmek részeként a piemonti-francia csapatok legyőzték az osztrák seregeket. A vereség következtében Ausztria kénytelen volt lemondani Lombardiáról.
magyar jakobinusok
1794-ben titkos társaságokat létrehozó, jellemzően nemesi származású reformerek, akik a francia felvilágosodásból és a szabadkőművességből merítették gondolataikat. Sokan vallották a francia forradalom eszméit, de a legradikálisabbak sem jutottak el a jakobinizmusig, ezért a jakobinus kifejezés félrevezető a mozgalom képviselőinek politikai hovatartozását illetően. A szervezetek legfőbb vezetője Martinovics Ignác volt, aki 1794-ben két titkos társaságot hozott létre: a Reformátorok Társaságát, mely a reformer nemességet tömörítette, valamint a Szabadság és Egyenlőség Társaságát, amely a jakobinusokat foglalta magába. A szervezkedést leleplezték, vezetőit 1795-ben kivégezték.
Mária Terézia
(1740-1780) Ausztria és Magyarország uralkodója, de a német-római császári címet nem viselhette apja, III. Károly halála után. Trónra lépését a Pragmatica Sanctio tette lehetővé. Uralkodása idején elveszítette Sziléziát (osztrák örökösödési háború, hétéves háború). Birodalma katonai és anyagi megerősítése érdekében ezért reformokat vezetett be, először az osztrák–cseh tartományokban, majd a rendek ellenállását megkerülve Magyarországon is. (1765 után nem hívta össze a magyar országgyűlést, hanem rendeleti úton kormányzott.) A kettős vámrendelet (1754) merkantilista jellegű fordulatot jelentett, az Úrbéri rendeletben (1767) szabályozta az adóalapot jelentő jobbágytelkek nagyságát és a jobbágyok szolgáltatásait, amivel biztosította az állami bevételeket. A Ratio Educationis (1777) értelmében arra törekedett, hogy állami ellenőrzés alá helyezze az alsó és középfokú oktatást, egységesítette és korszerűsítette a tananyagot. Reformpolitikájában – elsősorban államminisztere, Kaunitz hatására – meglelhetők a felvilágosodás elemei, de hatalomgyakorlásától nem idegenek az abszolutizmus eszközei sem.
Martinovics Ignác
(1755-1795) Kispolgári családban született. A ferences szerzetesként végezte el a budai egyetemet, ahol a hittudományból és bölcsészetből szerzett doktori fokozatot, bár a természettudományok érdekelték elsősorban. Több matematikai és kémiai értekezést írt, algebrai témákat feldolgozó könyve megjelenésével a magyar matematikai tudomány felzárkózott az európai szinthez. A francia materialista filozófusok hatására azonban világnézete megváltozott, kilépett a rendből és meggyőződéses ateistának vallotta magát. Politikai téren a polgári átalakulás híve volt, de 1790-ben, a felvilágosult abszolutizmus híveként, a reformokat még az uralkodótól várta. Névtelen röpiratban a klérus és az arisztokrácia ellen fordult, 1791-ben titkos megbízottként szembefordulva a magyar nemesi nemzeti mozgalom törekvéseivel II. Lipót szolgálatába lépett. Az udvarral való szakítása után a Hajnóczy József körül tömörülő demokrata értelmiség tagja lett. 1794-ben a magyar jakobinus mozgalom egyik vezetője, akit a szervezkedés lelepleződése után 1795-ben felségsértésért és hazaárulásért a bíróság halálra ítélt, s kivégezték.
megyei közgyűlés
A megye vagy megyei jogú városok képviselőtestületének az elnevezése. A nemesi vármegyék legfontosabb szervezete, tagja volt a megyében élő összes nemes. Itt választották a tisztviselőket, az országgyűlési követet és itt fogadták el a követutasítást is.
Memorandum-per
A Román Nemzeti Párt vezetői elhatározták, hogy memorandumba foglalják a románság sérelmeit, amivel a dualizmussal szembeni álláspontjukat kívánták kifejezésre juttatni. A memorandum összeállítására 1892-ben került sor, s abból indul ki, hogy a magyarországi románok helyzete egyre súlyosabb a magyar állam asszimilációs politikája miatt. A Memorandum megmarad a törvényes keretek között, nem érintette az önrendelkezési jogot, de egyértelműen támadta a dualista állam nemzetiségi politikáját. Az iratot küldöttség vitte Bécsbe, Ferenc József azonban felbontatlanul Budapestre küldte, nem tekintette illetékesnek magát ebben a kérdésben. A román vezetők ellen az irat tartalma miatt a nacionalista közhangulat nyomására indított hazaárulási per nagy bel- és külföldi visszhangot váltott ki, mert jogi alapja nem volt. Az 1894-ben hozott ítélet börtönbüntetés volt, amit azonban Ferenc József 1895-ben amnesztiával megsemmisített.
Mexikó
Az 1864-ben a III. Napóleon által küldött francia csapatok segítették a mexikói császári trónra Ferdinánd Miksa osztrák főherceget. Miksa császárt 4 éves uralkodása alatt a katolikus klérus és konzervatív mexikóiak támogatták. Ez volt a második mexikói császárság. A köztársaság elűzött elnöke, Benito Juárez, 1867-ben amerikai segítséggel helyreállította a köztársaságot, I. Miksát pedig kivégezték.
millenium
Általános jelentése ezeréves évforduló. Így nevezik azonban a dualizmus kori Magyarország egyik kiemelkedő eseménysorozatát, a honfoglalás 1000. évfordulójának megünneplését.
miniszterelnök
Egy ország kormányának feje, a végrehajtó hatalom vezetője. A demokratikus berendezkedésű államokban a parlamenti választásokon győztes párt jelöltje, akit az ország államfője nevez ki, de feladatai ellátásában a parlamentnek felelős. Magyarország első felelős miniszterelnöke gróf Batthyány Lajos volt 1848. március 17-e és 1848. október 2-a között.
monokultúra
Olyan gazdaság, amely lényegében egy termék előállításán vagy nyersanyag kiaknázásán alapul, ami az adott gazdaságot egyoldalúvá és ezáltal kiszolgáltatottá teheti.
monopólium
Általános értelemben kiváltságos, uralkodó helyzetet jelent. A közgazdaságtan szerint olyan helyzet, ami egy áru vagy árucsoport piacra vitelében kizárólagosságot jelent egy cégnek, embernek.
mulatt
Egyik ágon fekete-afrikai, másik ágon európai szülők leszármazottja.
munkáspárt
1906-ban alakult meg Angliában a Labour Party, vagyis a Munkáspárt. Szociáldemokrata programot képviselt, megalakulása után azonnal bejutott a parlamentbe, de kormányzati szerephez csak az I. világháború után jutott.
Nagyszombat
Város a Kis-Kárpátok előterében, a mai Szlovákiában található. A középkorban is jelentős gazdasági központ volt. Szerepe 1541 után, Buda török kézre kerülésével értékelődött fel, hiszen Esztergomból ide költözött az érsekség. 1635-ben itt alapított Pázmány Péter érsek egyetemet.
nantes-i ediktum
IV. Bourbon Henrik francia király 1598-ban Nantes-ban kiadott türelmi rendelete. Hivatalos vallásnak ismerte el a katolikus vallást, emellett azonban szabad vallásgyakorlatot biztosított a hugenottáknak megyénként két helyen, engedélyezte számukra 25. 000 főnyi hadsereg fenntartását és kb. 200 vár birtoklását. A hugenották akadály nélkül viselhettek hivatalt, papjaik kiadásait részben az állam fedezte. A ediktum tette lehetővé a vallásháborúk lezárását Franciaországban. A kiváltságokat 1629-ben XIII. Lajos törölte el, XIV. Lajos pedig 1685-ben visszavonta a hugenották szabad vallásgyakorlatára vonatkozó pontokat (is).
Napkirály
XIV. Lajos francia királyt nevezték így, hatalmának jellegét fejezi ki ez a formula.
négy bevett vallás
1568-ban a tordai országgyűlésen fogadtak el az erdélyi rendek a katolikus, a lutheránus, a kálvinista és az unitárius vallás egyenrangúságát, szabad vallásgyakorlatát, a prédikátorok pedig szabadon terjesztették nézeteiket. Európában ez volt az első ilyen rendelkezés.
német egység
1806-ban a Német-római Császárság megszűnt, így a 19. század folyamán a német egység létrehozása többször felmerült részben politikai, részben gazdasági (egységes piac) okokból. Két alternatívája létezett a német egységnek. Az osztrák vezetésű nagynémet és a porosz vezetésű kisnémet egység. Franciaország számára egyik egyesítési alternatíva sem volt kedvező, de a porosz vezetésű jelentett nagyobb fenyegetést.
nemzetállam
Olyan állam, amelyben egy nemzet nyelvi-kulturális közösségként ill. a polgárainak közösségeként jön létre. Egy államban találhatók kisebbségek is, nem csak a többséghez tartozó etnikum - s e tény jelentős konfliktusok forrásává vált több esetben is.
nemzethalál
J. G. Herder fogalmazta meg a nyelvhalál-elméletet, s a történelem organikus voltát, azaz ő az emberi élet analógiájára képzelte el az egyes nemzetek sorsát. Ebből kiindulva fogalmazódott meg a magyar reformkori irodalomban oly sokszor megjelenő halálvízió. A 19. század első felében az aktuális politikai helyzetben sokan reálisnak érezték a nemzet pusztulásának lehetőségét, mások pedig épp buzdításnak szánták soraikat a sötét jövő elkerülése érdekében.
nemzetőrség
Olyan önkéntes fegyveres szervezet, melynek tagjai a helyi rend fenntartására szerveznek csoportokat a lakosság köréből . Az első nemzetőrséget Franciaországban hozták létre a forradalom kitörésekor, Magyarországon 1848 tavaszán állították fel szintén rendfenntartó funkcióval.
népességcsökkenés
A népesség folyamatos csökkenése hosszabb vagy rövidebb idő alatt. A születések és a halálozás aránya és az arány változása határozza meg a mindenkori népesség csökkenését. Oka lehet járvány vagy egyéb közegészségügyi probléma, élelmezési nehézségek, háború.
népiskolai törvény
A hatosztályos népiskolai oktatás fejlesztése a két világháború közötti magyar oktatáspolitika kiemelt feladata volt. Klebelsberg Kunó miniszter 1926-ra átfogó fejlesztési programot dolgozott ki 3500 új tanterem és 1750 tanítói lakás fölépítésére.
nyelvújítás
Egy adott nyelv tudatos fejlesztése, nyelvtani rendszerének átalakítása, szókincsének bővítése. Magyarországon a 19. század első évtizedeiben jelentős mozgalom, vezetője Kazinczy Ferenc volt. A nyelvújításnak köszönhetően szilárdult meg az írott magyar köznyelv.
nyugdíjbiztosítás
A társadalombiztosítási rendszer része. Megjelenése összefügg a 19. században megfigyelhető demográfiai változásokkal, a meghosszabbodó várható élettartammal, a hagyományos társadalom-modellek (többgenerációs családok együttélése) felbomlásával. Az öngondoskodás egyik formája a nyugdíj, amelynek lényege, hogy az aktív, kereső korban összegyűjtött anyagi javakból a nyugdíjba vonuló fenn tudja tartani magát, biztos jövedelme legyen. Az állam által szervezett szociális rendszerek létrehozását részben a szociális és munkásmozgalmak, szakszervezetek kényszerítik ki, részben a 19. század második felében kialakuló gondoskodó állam modelljével függ össze. Az európai modell a Bismarck német kancellár által kidolgoztatott rendszeren alapul, és az 1880-as években jött létre. Magyarországon az első nyugdíjpénztári törvényt 1875-ben fogadták el, az állami alkalmazottak számára kötelező nyugdíjbiztosítás bevezetésére pedig 1928-ban került sor.
Obrenovics Mihály
1860-ban lett szerb fejedelem. Célja az volt, hogy országa elnyerje a teljes önállóságot, sőt idővel az egész Balkán-félszigeten vezető szerepre tegyen szert. 1867-ben hadseregével végleg megszüntették az amúgy már csak formális török fennhatóságot, s létrehozta az önálló Szerbiát.
ópiumháború
A 19. század közepén három ilyen háború tört ki Kína és Anglia - Franciaország között. A háborúk oka az volt, hogy a külföldi kereskedőt nagy mennyiségben csempésztek be ópiumot Kínába, ami miatt a kínai hatóságok 1839-ben Kanton kikötőjében jelentős mennyiséget megsemmisítettek. Az ópiumháborúk eredményképp Kína kénytelen volt feladni korábbi elzárkózó magatartását, meg kellett nyitnia több kikötőjét. Kína ezzel félgyamati státuszba került.
opricsnyina
Általánosságban az orosz cároktól függő, az ország fejlettebb, a központhoz közelebbi és a gazdagabb északi területein található földbirtokok. IV. Rettegett Iván 1565-ben saját hatalmának megerősítése érdekében ezekre a földekre telepítette a neki katonai és hivatali szolgálattal tartozó opricsnyikokat, míg a többi birtokos és a bojárok a külső részeken kaptak birtokokat (zemscsina). A rendszer nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, így már 1573-ban felszámolták.
organikus nemzetszemlélet
A 18-19. század folyamán a nyelv, szokások, hagyományok, vagyis az etnikum középpontba helyezésével a nemzet fogalmában megerősödött a közös származás, a vérségi kötelékek tudata. E nézet hívei a nemzetet magát egy biológiai szervezetként fogták fel.
orosz beavatkozás
Orosz katonai részvétel.
osztrák örökösödési háború
1740 és 1748 között zajló európai konfliktus, ami azért tört ki, mert egyrészt a német fejedelmek és uralkodók közül többen nem ismerték el Mária Terézia örökösi jogát, másrészt pedig Poroszország igényt tartott Sziléziára. A háború eredményeképpen Mária Terézia megtarthatta trónját, de elvesztette Sziléziát.
ökumenizmus
Szűkebb értelemben a keresztény felekezetek, tágabb értelemben minden vallás együttműködésére való törekvés.
örökös királyság
Magyarországon az 1687-es pozsonyi országgyűlésen fogadták el a rendek a Habsburgok örökös királyságát, vagyis azt, hogy a trón a Habsburg családban öröklődik, a magyar nemesség pedig lemond a királyválasztás valamint az Aranybullában megfogalmazott ellenentesültek az
pángermanizmus
Valamennyi német egyesítését célul kitűző irányzat.
parasztháború
A parasztság érdekeiért indított háborúvá szélesedő fegyveres mozgalom, amelynek elsősorban a paraszti terhek csökkentése vagy szabályozása ill. a paraszti sérelmek orvoslása volt a célja. Ilyen volt az 1514-es Dózsa György vezette megmozdulás és az 1525-1526-ban kibontakozó, a reformáció anabaptista irányzatához kapcsolódó német parasztháború.
Pesti Hírlap
1841 januárjától megjelenő újság. Kiadója, Landerer Lajos szerkesztőül Kossuth Lajost nyerte meg. Az ő tevékenységének köszönhetően ez a lap lett a liberális ellenzék fóruma, szócsöve. 1844-ben Kossuthot radikalizmusa miatt eltávolították a laptól, ekkortól a centralisták irányították a lapot.
Piemont
Észak-Nyugat Itália vezető állama a 19. század közepén. Az iparosodó, modernizálódó alkotmányos monarchiává fejlődő állam miniszterelnöke, Cavour lett az olasz egységmozgalom egyik vezetője.
Pilvax-kör
A márciusi ifjak, vagyis a radikális fiatal értelmiségiek köre a Pilvax kávéházban tartotta gyűléseit. Innen indultak el az 1848. március 15-i események is. Vezetőik közé tartozott Vasvári Pál, Petőfi Sándor és Jókai Mór is.
polgári megyerendszer
A feudális vagy nemesi megye helyébe lépő közigazgatási szerv, Magyarországon a dualizmus korában jött létre. A megye élén a kormány által kinevezett főispán állt, de megye legfőbb szerve a törvényhatósági bizottság, ez hozta a megyei kérdésekben a döntéseket, választotta a főispánon kívül a többi tisztviselőt. A bizottság tagjait részben a helyi lakosok választották, részben pedig a virilisták közül kerültek ki.
polgárosodás
Az ipari forradalmak tették lehetővé a polgárság értékrendjének a szélesebb körű elterjedését, hiszen a polgári réteg létszáma ugrásszerűen megnőtt. Gazdasági befolyásuk mellé egyre jelentősebb politikai hatalmat akartak, aminek része lett a polgári szabadságjogokért folyó küzdelem is.
porció
A hadiadó természetben fizetett része, a parasztoknál elszállásolt katonák élelmezése a 17–18. században a Habsburg Birodalomban.
porosz-osztrák háború
A poroszok és az osztrákok közt a német egység kapcsán kialakult ellentétet levezető háború, amely 1866-ban zajlott és a königgratzi csatával végződött, ahol az osztrákok csúfos vereséget szenvedtek. A háborút lezáró prágai békében Ausztria elismerte az Észak-Német Szövetség létrejöttét, amivel hozzájárult a kisnémet egység kialakulásához.
Pragmatica Sanctio
A Habsburg-ház dinasztikus öröklését szabályozó törvények neve. Magyarországon az 1723. évi törvények mondták ki a Habsburg-család nőágának trónöröklési jogát, cserében elismerték Magyarország rendi különállását, a rendi alkotmány és a nemesi privilégiumok fenntartását. A magyar rendek kívánságára bekerült a Pragmatica Sactioba, hogy a külső erőszak ellenében az osztrákok és a magyarok közösen védekeznek. A rendek kikötésének értelmében az uralkodónak a jövőben is esküt kellett tennie az ország szabadságának megtartására. A Pragmatica Sanctio értelmében foglalhatta el Mária Terézia a magyar trónt.
presbiter
A katolikus egyházban papi tisztség, a református egyházakban viszont épp ellenkezőleg, a nem papi vezető megjelölésére használt elnevezés.
presbiteriánus
A puritán vallás mérsékelt ága Angliában. A presbiteriánusok többségben a nagypolgárság és a gentryk közül kerültek ki, így az érdekkülönbségek és a királlyal kötött kompromisszumok miatt szembekerültek a radikálisabb independensekkel a polgárháború idején.
pszichoanalízis
Lélekelemzés, amelynek speciális technikáját Sigmund Freud dolgozta ki a 20. század első évtizedeiben. Alapja a tudatalatti, az ösztön-én és az elfojtások vizsgálata. Jelentős képviselője még a Freuddal szembeforduló C.G.Jung és A. Adler is.
puritán
A kálvini reformáció angol és skót változata, mely a minden emberi tekintélytől és beavatkozástól mentes "tiszta" egyházat, az őskereszténység tisztaságához való visszatérést sürgette, elvetették a fényűzést. A puritánok azonos életvitelt alakítottak ki, melynek lényege a tisztességes, rendszeres munka, mely az Istennek tetsző élet bizonyítéka. Az elvégzett munka eredményessége (pl.: meggazdagodás) az isteni kiválasztottság jele. Szemléletükben mindehhez járul még a puritán precizitás mind az erkölcsben, mind az üzleti életben. Úgy gondolták, hogy az önmagukat állandóan ellenőrző életvitel része az igaz vallásosságnak.
pusztásodás
Falvak, nagyobb területek elnéptelenedése. Gyakran előfordult a nagy középkori járványok vagy háborúk (pl. Magyarországon a török háborúk) következményeként.
realizmus
A valóságot a maga teljességében megjeleníteni szándékozó művészeti irányzat, 19. századi korstílus.
reguláris haderő
A törvényes rendelkezések szerint létrehozott, kiképzett és fenntartott fegyveres erő. A katonai szolgálat teljesítése történhet sorozással, de önkéntes haderő kiképzésével is.
rendi konföderáció
Államforma, amely átmenetet képez a rendi monarchia és az abszolutizmus között. A rendek szövetségének közös akarata teszi lehetővé a kormányzást. Ilyen államforma jött létre Magyarországon a Rákóczi-szabadságharc idején az 1705-ös szécsényi országgyűlésen.
rendi nacionalizmus
A nemzeti célokért a rendiség keretein belül folyó politikai küzdelem. Ez jellemzi pl. az 1825-27-es magyar országgyűlést, amikor a rendi jogok megerősítése mellett a magyar nyelv ügye és a Magyar Tudományos Akadémia megalapítása volt a kiemelt probléma.
repülő
Olyan szerkezet, amely repülésre képes.
revans
Visszavágás, visszaszerzés. Egy háborús vereségért való visszavágásért vagy elveszített terület visszaszerzésért indított mozgalom jelszava szokott lenni ez a fogalom.
Richelieu, Armand Jean du Plessis de
(1585 – 1642) Francia bíboros, államminiszter. XIII. Lajos államminisztere ill. első minisztere. Az abszolút királyi hatalom kiépítésében jelentős szerepe volt, a rendektől független hivatalnoki rendszer kiépítését kezdte meg. A hugenottákkal szemben két hadjáratot is vezetett. A harmincéves háborúban sikerült megerősítenie Franciaország hatalmi helyzetét Európában.
Romanov dinasztia
Oroszország uralkodó dinasztiája 1613 és 1917 között.
rövid parlament
I. Károly angol királynak a skótok lázadása komoly nehézségeket jelentett, király hadserege a skótok elleni hadjáratban csúfos vereséget szenvedett. Az új, nagy létszámú hadsereg felszereléséhez és ellátásához szükséges adók megszavazását szerette volna, ezért hívta össze 1640-ben a rövid parlamentet. A parlament azonban (miután az ellenzék vezéreit is beválasztották) az adó megszázszorozása helyett követeléseket nyújtott be a királynak, és közvetlen tárgyalást kezdeményezett a skótokkal. Emiatt I. Károly mindössze három héttel az összehívása után feloszlatta a parlamentet.
Sárospatak
Város a Bodrog partján. A magyarországi reformáció egyik központja, iskola és nyomda is működött itt.
Savoyai Jenő
(1663-1736) A korszak egyik legjelentősebb hadvezére, a Habsburg hadak vezetője. Óriási érdemeket szerzett a török elleni hadjáratokban. Franciaországban született, főnemesi családban,de testalkata miatt nem katonai, hanem papi pályára szánták, amit Savoyai Jenő nem tudott elfogadni. Emiatt elhagyta Franciaországot és felajánlotta szolgálatait I. Lipót német-római császárnak. Részt vett Bécs 1683-as ostromakor a török elleni küzdelmekben, majd több jelentős győzelem után a török döntő vereségét hozó zentai csatában is ő vezette a császári csapatokat. Részt vett a spanyol örökösödési háborúban, érdemei elismeréseképpen Osztrák-Németalföld főkormányzója is volt. Az 1716-ban kiújuló török elleni harcokban is jelentős sikereket ért el. Meghatározó szerepe volt abban, hogy a Habsburg Birodalom a 17-18. század fordulójának több nagy háborújából győztes nagyhatalomként került ki.
Segesvár
Város Erdélyben a Nagy-Küküllő partján. 1849. július 31-én a szabadságharc végnapjaiban itt szenvedett vereséget a Bem vezette magyar hadsereg az osztrák-orosz csapatoktól. Minden valószínűség szerint itt esett el Petőfi Sándor is.
sovinizmus
A nacionalizmus szélsőséges formája, ami elsődlegesen más népek alacsonyabb rendűségének hangoztatásában, a saját nemzet érdekeinek túlzó képviseletében szokott megjelenni.
speyeri szerződés
1570-ben Szapolyai János Zsigmond Speyerben békét kötött Habsburg Miksával. A szerződésben először ismerte el Habsburg uralkodó Erdély önállóságát. Az egyezmény értelmében János Zsigmond lemondott a magyar királyi címről, Erdély államformája fejedelemség lett. A megegyezés értelmében a Szapolyai család kihalása után Erdély is a Habsburgokra szállt volna, ám János Zsigmond halála (1571) után az erdélyi rendek – török támogatással – Báthory Istvánt, Kelet-Magyarország legnagyobb földbirtokosát választották meg fejedelmükké.
statárium
Más néven rögtönítélő eljárás. Különleges, az állam biztonságát fenyegető külső vagy belső veszély miatt vagy arra való hivatkozással alkalmazott büntetőeljárás.
Stuart-dinasztia
Skót és angol uralkodóház, a család eredeti neve Stewart. Anglia trónján uralkodott az I. Erzsébet által kivégeztetett Stuart Mária fia I. Jakab (1603-1625), az ő fia I.Károly (1625-1649) a forradalom előtt, majd a restauráció idején II. Károly (1660-1685) és II. Jakab (1685-1688). II. Jakab bukásával új uralkodó dinasztia került a trónra.
szabad kereskedelem
Állami korlátozásoktól mentes kereskedelem. Az egyes országok közötti áruk áramlását semmilyen intézkedés nem korlátozza.
szabad verseny
Olyan, a liberalizmushoz kötött gazdasági felfogás, ahol az állam nem avatkozik bele a gazdaság menetébe, nem akadályozza a gazdaságban kialakuló "harcot". A szabad versenyben a siker feltétele a piacon való megfelelés.
Szabadelvű Párt
1875 és 1905 között kormánypárt Magyarországon. A liberális elveket képviselő Deák-párt és a Balközép egy részének fúziójával jött létre. A kiegyezés fenntartását képviselték és a gazdaság tőkés átalakulását támogatták. Legjelentősebb vezetői Tisza Kálmán és Tisza István.
Szabadság és Egyenlőség Társasága
1794-ben szervezte meg a titkos társaságot a magyar jakobinus mozgalom keretében Martinovics Ignác. Tagjai a radikális értelmiség sorából kerültek ki, vezetői a mozgalom legradikálisabb hívei: (pl. Hajnóczy József). Programja lényegesen messzebb ment a Reformátorok Titkos Társaságában tömörített nemesi reformerek célkitűzésein. A függetlenség kivívása után demokratikus köztársaságot és törvény előtti egyenlőséget akartak létrehozni. Elképzeléseik szerint a hatalom közvetlenül a nép kezébe került volna, s a társadalmi szerződés keretein belül alakították volna ki az alkotmányos rendet. A mozgalom lelepleződése után a vezetőket 1795-ben kivégezték.
szakszerű bürokrácia
A mindenkori államhatalmat szolgáló, merev hierarchikus rendben felépülő szakmai szervezet. A bürokrácia túlburjánzó formájában egy nagy létszámú, formaságokhoz ragaszkodó, a lakosságtól elidegenedett hivatali szervezetként is működhet.
szakszervezet
Érdekvédelmi szervezet, amely a munkavállaló érdekeit képviseli a munkaadóval szemben. Az érdekvédelem része: a munkakörülmények, a foglalkoztatás feltételeinek javítására, a munkásoknak a döntéshozó testületekben való képviseletére. Az érdekérvényesítés miatt szakmai, ágazati szinten együttműködnek, közös szervezeteket hozhatnak létre. Gyakran használt eszközük a teljes vagy részleges munkabeszüntetés, a sztrájk. A szakszervezetek politikai súlya, szerepe koronként és országonként eltérő. Az első érdekvédelmi szervezetek a gyáripar kialakulása nyomán a 18. század végén Nagy-Britanniában, majd a 19. század elején Franciaországban és az Amerikai Egyesült Államokban jöttek létre.
szatmári béke
1711. április 30-án a Rákóczi-szabadságharcot lezáró béke, amelyben a Habsburg kormányzat elismerte a magyar rendi jogokat, a protestánsok vallásszabadságát, amnesztiát adott az uralkodóra felesküdni hajlandó magyar nemeseknek.
szekularizáció
Az egyházi vagyonnak és az egyházi jövedelmeknek világi célra történő felhasználása, állami kisajátítása.
szenátus
Más néven öregek tanácsa. A legfőbb hatalmi testület az ókori római köztársaság korában, amelynek feladata az államügyek irányítása volt. A népgyűlés által hozott határozatokat felülbírálhatta vagy engedélyezhette. Ez a testület irányította a külügyeket is.Kötelességei közé tartozott az állam vagyonának ellenőrzése és szükség esetén ez a testület ruházhatott fel valakit diktátori teljhatalommal. A császárkorban a senatus befolyása folyamatosan csökkent, a császárkor második szakaszában, a dominatus korában szerepe jelképessé vált.
Szent Bertalan éjszakája
Más néven a párizsi vérnász. 1572. augusztus 23-ról 24-re virradó éjjel a hugenotta Navarrai (Bourbon) Henrik és a katolikus Valois Margit menyegzőjén Párizsban, majd ezt követően vidéken lemészároltak több ezer hugenottát Medici Katalin anyakirálynő parancsára. A mészárlást követően kiújultak a francia vallási küzdelmek. A vallásháborúnak Navarrai Henrik trónra kerülése vetett véget 1589-ben, aki katolikus hitre térve IV. Henrik néven Franciaország királya lesz.
Szentpétervár
Orosz város a Néva folyó torkolatánál. 1703-ban I. Nagy Péter alapította azért, hogy olyan tengeri kikötővel rendelkezzen a Balti-tengeren, amivel biztosíthatja befolyását a térségben. 1712 és 1918 között Oroszország fővárosa.
szociáldemokrácia
A szociáldemokrácia célja a politikai és társadalmi egyenlőség megteremtése, de a politikai harcot nem forradalomként, hanem parlamentáris keretekben képzelik el. Úgy tartják, hogy a piacgazdaság és a szociális szempontok összeegyeztethetőek, vagyis a szegényebb rétegek támogatására szociális védőháló, megfelelő intézményrendszer építhető ki. Általában szoros kapcsolata van a szakszervezetekkel. Első jelentős pártja a Németország Szociáldemokrata Pártja (1890) volt.
szövetségi állam
Más néven föderáció. Tagországok, tartományok szövetsége, ahol a tagállamok részleges önállósággal rendelkeznek csak. A legfőbb állami ügyek intézésére közös intézményrendszert működtetnek, mint pl. az Amerikai Egyesült Államokban.
szulejmáni ajánlat
Az elmélet szerint Szulejmán nem akarta eleve meghódítani Magyarországot, hanem vazallus- vagy ütközőállamot akart létesíteni, ami úgy tűnt, Szapolyai János uralma idején meg is valósult. Szapolyai halála után azonban kényszerből, a Habsburg előrenyomulás megakadályozása miatt foglalta el Magyarország középső részeit, de az ország keleti felében fenntartotta az erdélyi hűbéres államot és időről időre feltűnt más területekkel kapcsolatban is a vazallusi függés lehetősége.
szüfrazsett
A nők választójogának elismertetéséért küzdő mozgalom tagja a 19. század végén.
társadalombiztosítás
Az állam által működtetett szociális ellátórendszer egyik eleme. A munkavállalók és munkaadók által kötött biztosítási forma, amely fizet betegség, baleset és rokkantság esetén, ill. öregségi nyugdíjat is biztosít. Létezik kötelező (azaz állami) és önkéntes formája. A polgári államok létrejöttével szervezték meg, elsőként a bismarcki Németországban, több lépésben 1883 és 1889 között.
tavaszi hadjárat
Az 1848-49-es magyar szabadságharc legdicsőségesebb hadjárata. Az 1849 áprilisában zajló hadműveletek célja az volt, hogy a csázári csapatokat bekerítsék. Bár ezt a célt nem érték el, mert a terv egy hadmozdulat során lelepleződött, a csatákban azonban a magyar sereg győzelmeket aratott.
Temesvár
Város a Temesközben, a mai Romániában. Az Árpádok idején közigazgatási központ, 1315 és 1323 között Károly Róbert székhelye. A 14. század végétől a Délvidék védelmi központja.
tengerszorosok
Az európai politikában jelentős konfliktusforrás volt Gibraltár, ill. a Boszporusz és a Dardanellák birtoklásának kérdése. Ez utóbbi kettőre a Török Birodalom gyengülését kihasználva a 19. században Oroszország tartott igényt, de ebbéli szándékait az euró
térképészet
Más néven kartográfia. Térképek, földgömbök készítésével foglalkozó tudomány. A tér grafikus ábrázolása elsősorban a tájékozódást segítette elő az utazók számára.
terror
Az erőszak önkényes alkalmazása, amely irányulhat emberek, intézmények, politikai vagy egyéb csoportok ellen. Célja a félelemkeltés, a bizonytalanságból, a kiszolgáltatottságból fakadó társadalmi nyomás kialakítása. Állami szinten a bal- és jobboldali diktatúrák jellemzője is lehet.
tiszaeszlári per
Más néven tiszaeszlári vérvád per. A dualizmus kori magyarországi antiszemitizmus hírhedté vált eseménye. 1882-ben a zsidó húsvét ünnepén eltűnt a faluban egy cselédlány, akinek rituális meggyilkolásával a helyi zsidó közösséget vádolták meg. A vádat a perben nem sikerült bizonyítani, de a sajtóban megjelenő tudósítások miatt több helyen zavargások törtek ki. Ezeket a kormány minden esetben leverte.
tizenötéves háború
1593 és 1606 között Magyarország területén zajló háború a Habsburg és a török között. 1595-ben Erdély is csatlakozott a török elleni háborúhoz. A háború elhúzódása jelentős károkat okozott a magyar lakosságnak. A háború alatt tört ki a Bocskai-szabadságharc is. A török-Habsburg konfliktust 1606-ban a zsitvatoroki béke zárta a status quo alapján.
tordai országgyűlés
Erdélyi rendi gyűlés, ahol 1568-ban elfogadták a katolikus, a lutheránus, a kálvinista és az unitárius vallás egyenrangúságát, szabad vallásgyakorlatát. Ez a határozat mondta ki Európában először a vallásszabadság elemeit, hiszen vallásáért senkit sem érhetett bántódás, üldöztetés.
tory
A brit parlament konzervatív pártjának elnevezése a 17–19. században. Az angol forradalom után a nagybirtokos arisztokrácia, a vagyonos kereskedők és pénzarisztokraták, valamint az anglikán főpapság politikai mozgalma volt. A toryk az alkotmányos monarchia hívei voltak. Konzervatív Pártként 1834-ben jelentek meg.
tömegközlekedés
Nagy embertömegek szállítását végző szolgáltatások összefoglalóan. A tömegközlekedés eszközei: autóbusz, vasút, villamos, trolibusz, metró.
tömegkultúra
A városiasodással és a középosztály (middle class) kialakulásával átalakuló társadalom új jelensége. A tömegkultúra a középréteg, a főleg általános, ritkábban középiskolát végzett emberek igényeit elégíti ki. Rohamos terjedését a tömegtájékoztatási eszközök (sajtó, bulvárújságírás, egyre nagyobb számban épülő színházak, mozik) megjelenése tette lehetővé, majd a 20. században még szélesebb körben elterjedtté (rádió, majd később a televízió). A tömegkultúra célja, hogy az elit vagy magas kultúra legjelentősebb kulturális értékeit a kevésbé iskolázottak számára is érthetővé, „fogyaszthatóvá” tegye.
tőzsér
Marhakereskedő Magyarországon, nagyrészt paraszti vagy polgári, olykor kisnemesi származású személy. A 16. században a kontinentális kereskedelemben bekövetkező változások miatt (árforradalom) fellendült a marhakereskedés, ezért a tőzsérek az alföldi mezővárosokban felvásárolták a magyar szarvasmarhát, majd a nyugati piacon nagy haszonnal eladták. A 17. század derekán azonban a Habsburgok a közvetítő kereskedelemből származó haszon miatt monopolizálták a marhakereskedelmet, idegen kezekbe adták azt, s ez a magyar tőzséreket tönkretette. Tőzsér családból származott pl. Thököly Imre is.
transzhumáló állattartás
Más néven kétlegelős állattartás. A hegyvidékeken jellemző állattartás, amikor az állatokat nyáron felhajtották a havasi legelőkre, a telet viszont a védett völgyekben töltötte a nyáj.
trónfosztás (detronizáció)
Más néven detronizáció. Az örökletes uralkodónak vagy az egész uralkodócsaládnak az uralkodói jogkörtől állami határozattal, törvénnyel történő megfosztása. A Habsburg-házat Magyarországon először 1707-ben, másodszor 1849. április 14-én, harmadszor 1921-ben detronizálták Magyarországon.
Udvari Kamara
A Habsburg Birodalom legfőbb pénzügyekkel foglalkozó kormányzati hivatala. 1527-ben alapították, székhelye Bécsben volt. Élén az elnök állt.
Újszerzeményi Bizottság
Más néven Neoacquistica Commissio. 1690-ben, I. Lipót rendelete értelmében a törököktől visszafoglalt magyarországi területeken a birtokviszonyok rendezése érdekében létrehozott szervezet. A magyar birtokosoknak e bizottság előtt kellett bizonyítaniuk tulajdonjogukat. A magyar nemesek közül sokan nem tudták a birtokjogot kétséget kizáróan, hitelesnek tekintett okmányok alapján bizonyítani, az így az udvar kezelésébe visszakerülő birtokokat az uralkodó saját híveinek adományozta. Bár a bizottság működése a Rákóczi-szabadságharc kitöréséhez vezető magyar sérelmek egyike, csak az 1740-es években, Mária Terézia rendeletei alapján szűnt meg.
unitárius (antitrinitárius)
A reformáció során a 16. században kialakult egyik protestáns egyház. Az Erdélyben Dávid Ferenc által alapított vallási irányzat hitelvei az nagyobb részben az antitrinitáriusok, kisebb részben az anabaptisták elveire épült. 1568-ban a tordai országgyűlés elfogadta bevett vallásként, de a katolikus Báthory István fejedelem már üldözte híveit.
utrechti béke
Az 1701–1713/1714-es spanyol örökösödési háborút lezáró szerződések összefoglaló neve. A békékben elismerték a Bourbonok jogát a spanyol trónra, de le kellett mondaniuk Franciaország és Spanyolország egy kézben való egyesítéséről. Anglia megkapta Gibraltárt és a rabszolgakereskedelem kizárólagos jogát. Az osztrák Habsburgok megkapták az Ibériai-félszigeten kívüli európai spanyol birtokokat.
ültetvény
Általában monokultúrás termelést folytató nagybirtok, ahol rabszolgák dolgoztak. Pl. gyapotot, cukornádat, dohányt termesztettek ezeken a birtokokon.
V. Ferdinánd
1835 és 1848 között magyar király, I. Ferdinánd néven osztrák császár. A politikai élettől magát távol tartó uralkodó helyett Metternich kancellár irányította a Habsburg Birodalmat ebben az időszakban. Az 1848-as forradalmi események hatására V. Ferdinánd kinevezte Batthyány Lajost Magyarország miniszterelnökévé, 1848. áprilisában pedig szentesítette az ún. áprilisi törvényeket. Az udvari kamarilla 1848. december 2-án lemondatta unokaöccse, I. Ferenc József javára.
váradi béke
A mohácsi csatát követő kettős királyválasztás (1526) utáni belharcok megszüntetése érdekében Szapolyai János és I. Habsburg Ferdinánd között Váradon létrejött béke 1538-ban. A megegyezés értelmében mindkét fél megtartotta a király címet és országának azt a részét, amelyet birtokolt, azzal a feltétellel, hogy Szapolyai halála után a magyar királyság teljes egészében (Erdéllyel együtt) a Habsburgok hatalma alá kerül, még akkor is, ha közben Szapolyainak örököse születnék. Szapolyai 1540-ben fiát, János Zsigmondot örökösének deklarálva érvénytelenítette a megállapodásokat.
védővám
Olyan vámok, amelyeket az import visszaszorítására, és ezáltal a hazai ipar vagy mezőgazdaság fejlesztése érdekében vezetnek be.
vegyipar
A vegyi anyagokat, gumit, műanyagokat és petrolkémiai termékeket előállító iparág.
Versailles
Francia város a mai Párizs agglomerációjában. Az itteni vadászkastélyt XIV. Lajos uralkodása idején építették át, így jött létre egy kastélykomplexum, 1789-ig a francia királyok székhelye.
VIII. Henrik
1509 és 1547 között Anglia királya. A rózsák háborúja néven ismert angol polgárháború után a királyi hatalmat megszilárdító VII. Henrik fiaként folytatta apja központosító politikáját. Az ő uralkodása alatt jött létre az anglikán egyház, aminek VIII. Henrik, ill. azóta a mindenkori angol uralkodó a feje.
Viktória királynő
1837 és 1901 között Nagy-Britannia királynője. Uralkodása idején a királyi hatalom jelképessé vált, nagyon ritkán avatkozott bele a mindennapi politikai küzdelmekbe. Uralmának másik jellemzője, hogy ekkor vált Anglia a világ elsőszámú hatalmává, épült ki a brit gyarmatbirodalom.
viktoriánus korszak
Viktória királynő uralkodásának időszaka 1837 és 1901 között, a béke és a nyugalom, a brit nagyhatalmiság korszaka.
Virginia
Szövetségi állam a mai Amerikai Egyesült Államokban. Itt jött létre 1607-ben az első olyan angol gyarmat, ami tartósan fenn is maradt. Nevét a szűznek nevezett I. Erzsébet királynőről kapta. 1624-től lett koronagyarmat, a dohánytermesztés miatt a déli területek egyik központja lett, vezetői pedig a rabszolgatartó ültetvényesek közül kerültek ki.
vitézlő rend
A 16. században a nemesség és a jobbágyság között elhelyezkedő, az állandósuló háborúk hatására létrejövő társadalmi réteg. A török elleni harcokra szerveződött hivatásos katonaság tagjai általában birtokukat vesztő nemesek, jobbágyok, végvári vitézek voltak. 1670-től, ill. a 18. század elején a Habsburgok a végvári vitézek nagy részét menesztették, s a jobbágyi sorba próbálták süllyeszteni. Az ugyanebben az időben megjelenő hajdúk egy része beleolvadt ebbe a rendbe.
vizsolyi Biblia
A Károli Gáspár által lefordított és kiadott Biblia neve, amit 1590-ben nyomtattak ki Vizsolyban. Az első teljes, magyar nyelvű Biblia-fordítás.
vörösök
Lengyelország orosz ellenőrzés alá tartozó részén az 1860-as évekre kialakult két politikai csoport közül a radikálisabb. Bázisa a diákság, a katonaság és a városi polgárság, céljuk a jobbágyfelszabadítás és a teljesen független lengyel demokratikus köztársaság létrehozása.
Wittenberg
A szász területek egyik központja, egyetemén a magyar művelődéstörténet sok jelentős képviselője tanult. (pl. Károli Gáspár, Méliusz Juhász Péter, stb.) Ebben a városban tette közzé 95 pontból álló téziseit Luther Márton 1517. október 31-én.
X. Leo
(1513-1521) Római pápa. A Medici-pápák egyike, aki a művészetek támogatásával a reneszánsz pápák egyik legjelentősebbike. Az ő pápasága idején indult a reformáció, amikor a Szent-Péter Bazilika építésének költségei fedezésére hozzájárult a búcsúcédulák árusításához.
XIII. Leó
1878 és 1903 között római pápa. Őt tartják az első modern pápának, aki legfontosabb céljának azt tartotta, hogy az egyház képes legyen reagálni a 19. század második felének technikai és társadalmi kérdéseire, kihívásaira, különösen érzékenyen reagált a kor szociális problémáira. Ő adta ki a Rerum Novarum című enciklikát (1891), innen eredeztetik a keresztényszocializmus születését.
XIV. Lajos
(1643-1715) Francia király, a "Napkirály". Az ő uralkodása idején épült ki az abszolutizmus rendszere. Hódító politikájával, fényűző udvartartásával, a hatalmas építkezésekkel (Versailles) hatalmának fényét és nagyságát akarta kifejezni. A központi hatalmát hódításokra próbálta kihasználni, ám ezek nem mind jártak sikerrel. Az 1701 és 1714 között zajló spanyol örökösödési háború teljesen kimerítette a francia kincstárat.
yeoman
A késő középkorban az angol paraszt és kisbirtokos megjelölése, később bérlőt is jelentett. A 18. század végétől a szabadparaszti tulajdon eltűnésével csak bérlőt jelent. Jelentős földbirtokuk volt.
zemscsina
Oroszország külső, kevésbé termékeny vagy nehezebben megközelíthető területei. Ezeket a földbirtokokat IV. Iván orosz cár a hatalmát veszélyeztető bojároknak osztotta ki, miután elvette korábbi birtokaikat. (A központi területek neve: opricsnyina.) A zemscsina irányítását a cár átengedte a bojároknak, ő maga csak a legfontosabb ügyekben befolyásolta a döntéseket.
zemsztvó
1865-ben Oroszországban felállított, a helyi gazdasági és népművelési ügyek irányítására választott önkormányzati szervezetek. A megválasztott testületet évente néhány alkalommal összehívták az általános jellegű kérdések megvitatása céljából. 1917-ig állt fenn.
zsandárság
Katonailag szervezett, fegyveres rendvédelmi szervezet. Először Franciaországban állították fel 1791-ben. 1814-től működött Ausztriában is, feladata a közbiztonság fenntartása, ellenőrzése volt. 1849 és 1867 között, a neoabszolutizmus éveiben teljesített szolgálatot Magyarországon a testület, utóda a csendőrség volt.
"Európa csendőre"
I. Miklós orosz cár csúfneve, amit az 1848-49-es magyar szabadságharc leverésében játszott szerepével érdemelt ki.
"harmadik Róma"
Az orosz ortodox teológia egyik alaptétele, eszerint az ókori Római Birodalom bukásával az "első Róma" elveszítette a kereszténységben vezető szerepét. A "második Rómának" Konstantinápolyt nevezték, amely azonban 1453-ban török kézre került, és így Moszkvára, a "harmadik Rómára" szállt az egyetemes kereszténység vezetése.
"ígéret földje"
A fogalom az Ószövetségben jelenik meg, s azt a területet jelöli, amit az Úr a zsidóságnak ígért. A későbbi korok sokszor használták a kifejezést a gazdagságot, biztos megélhetést jelentő távoli terület értelmében, ahová érdemes eljutni, kivándorolni. Ilyen értelemben jelentette az európai kivándorlók milliói számára Amerika az ígéret földjét, ahol biztos megélhetést remélhettek a korábban nyomorgók is.
1846-os krakkói felkelés
Az 1840-es évek közepén újra megerősödő függetlenségpárti csoportok a galíciai társadalmi feszültségeket kihasználva próbáltak egy újabb felkelést kirobbantani. Az értelmiségi vezető réteg jobbágyfelszabadítást ígért, ettől remélte a paraszti rétegek támogatását. A parasztság azonban nem hitt a nemesség ígéreteiben, ezért nem mellette, hanem ellen fogott több helyen fegyvert. Ezt a megosztottságot használta ki Ausztria, és az osztrák haderő leverte a felkelést. Ekkortól a korábban szabad városi rangú Krakkó pedig Galícia részeként osztrák irányítás alá került.
1863. évi lengyel felkelés
1860-tól újból megerősödtek a lengyel ellenzéki csoportok, több esetben került sor az orosz katonaság és a lengyel tüntetők között összecsapásra is. 1863-ban a tüntetők vezetői jobbágyfelszabadítást ígértek, hiszen az 1861. évi törvények csak Oroszországban rendelték el a jobbágyok felszabadítását. A partizánharccá váló lengyel fekelés mellett továbbra sem avatkoztak be az európai hatalmak, ezért II. Sándor orosz cár részben a jobbágyfelszabadítás kiterjesztésével, részben katonai erővel lett úrrá a mozgalmon 1864-ben.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)