- Az újkor (1492-1914)
- A 19. század első fele
- A Szent Szövetség Európája
- 2 foglalkozás
szabad verseny
Olyan, a liberalizmushoz kötött gazdasági felfogás, ahol az állam nem avatkozik bele a gazdaság menetébe, nem akadályozza a gazdaságban kialakuló "harcot". A szabad versenyben a siker feltétele a piacon való megfelelés.
rendi nacionalizmus
A nemzeti célokért a rendiség keretein belül folyó politikai küzdelem. Ez jellemzi pl. az 1825-27-es magyar országgyűlést, amikor a rendi jogok megerősítése mellett a magyar nyelv ügye és a Magyar Tudományos Akadémia megalapítása volt a kiemelt probléma.
Bolivár, Simon
(1783 - 1830) katonatiszt, politikus. A spanyolok elleni latin-amerikai szabadságmozgalmak egyik kreol vezetője. Venezuela függetlenségét 1818-ban kiáltotta ki, de nem ezt az államot, hanem Bolíviát nevezték el róla.
dél-amerikai függetlenségi háborúk
A francia polgári forradalom időszakában megfogalmazott szabadságeszmék és a forradalmi események Latin-Amerikában szabadságmozgalmakat indítottak el. Elsőként a volt francia gyarmat, Haiti kiáltotta ki függetlenségét (1804), majd ez a példa is bátorította a latin-amerikai függetlenségi törekvéseket. A 19. század első három évtizedében Latin-Amerika államainak többsége kivívta a függetlenséget a spanyol gyarmatosítóktól, a mozgalmak vezetője Simon Bolívar és José de San Martin voltak. Brazília trónjára 1822-ben a gyarmatosító portugál királyi dinasztia egyik tagja került, ezzel formálisan ez az ország is önállóvá vált.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)