- Az őskor és az ókor világa
- Az ókori görög kultúra
- Bölcselet - társadalomkritika - valóság
- 1 foglalkozás
Thálész
(Kr. e. 624 k. – Kr.e. 546) A hét görög bölcs egyike; egyiptomi papoktól (is) tanult a milétoszi bölcs. Arkhénak a vizet tekintette.
Arisztotelész
(Kr. e. 384 – Kr. e. 322) A klasszikus kori görög filozófia és tudomány egyik legjelentősebb alakja. Arisztotelész húsz esztendőn keresztül volt az Akadémia, Platón iskolájának hallgatója Athénben. II. Philipposz kérésére fiát, Nagy Sándort nevelte. Plutarkhosz szerint kezdetben Alexandrosz nem kevésbé szerette mesterét, mint az apját, később azonban bizalmatlan lett iránta, eltávolodott tőle. Arisztotelész Kr.e. 335-ben megalapította iskoláját a Lükeiont. (Lyceum)
logika
A tudományos megismerés módszertana, szűkebb értelemben viszont a formailag szabályos következtetések tudománya. Az első rendszeres logikai elméletet Arisztotelész alkotta meg. (Ez a szillogizmus tétele.)
retorika
Más néven szónoklattan. A szónoki beszéd ill. szöveg megalkotásának, előadásának módjával foglalkozó elméleti és gyakorlati tudomány.
Platón
(Kr.e. 427. - Kr.e. 347.) A klasszikus kori görög filozófia egyik legjelentősebb alakja, Szókratész tanítványa, Athénban Akadémiát alapított. Az első rendszerező filozófusnak tartják, akinek filozófiájában megjelenik mind a metafizika, mind az etika, mind a természetfilozófia.
Milétosz
A kis-ázsiai görög városok közül az egyik legjelentősebb, kereskedelmi központ. Fontos szerepe volt a filozófiatörténetben, hiszen a preszokratikához tartozó egyik filozófiai iskola itt jött létre.
Akadémia
Tudományos intézetek összefoglaló neve, melyek közül az elsőt Platón alapította Kr.e. 385-ben (Kr.u. 529-ig állt fenn). Az iskola Athéntól néhány kilométerre, a görög történelemben jelentős szerepet játszó személyiségek sírjával szegélyezett út mentén működött, s nevét onnan kapta, hogy egy Akadémosz nevű heroszról elnevezett liget közelében épült.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)