A szürrealizmus
"A léleknek olyan zavartalan működése, melynek célja szóban, írásban vagy bármi más módon kifejezni a gondolkodás valódi működését. Tollbamondott gondolat, függetlenül az értelem bármiféle ellenőrzésétől, s minden esztétikai vagy erkölcsi törekvéstől.[…] A szürrealizmus bizonyos, korábban elhanyagolt gondolattársítási formák magasabb rendű valóságába vetett hiten, az álom mindenhatóságán, a gondolat öncélú működésén alapul. Arra törekszik, hogy végérvényesen leszámoljon minden más lelki működéssel, és elfoglalja helyét az élet főbb kérdéseinek megoldásában." A. Breton
A kultúra a harmincas években
A háború és az azt követő válság a kultúrára is nagy hatást gyakorolt. A századforduló táján megrendült polgári értékrendek további csapásokat szenvedtek. A nyugalmas, kiszámíthatónak tűnő kort felváltotta a bizonytalanság és a kiszámíthatatlanság. Nemcsak a vagyonokat és az egzisztenciákat emésztették el a történelmi események, hanem a jövőbe vetett hitet is. Az új ideológiák sikere nemcsak az új pártok tagságának növekedésében, hanem a művészetekben is megmutatkozott. A "régi" tagadása szinte kötelezővé vált: szétrombolódtak a klasszikus szerkezetek, felbomlott a harmónia, az egyenes vonalú történések leírását felváltották a gyors vágások és a felbontott időrendű írások. A század első negyedében az irányzatok nem egymást váltották, mint azt korábban megszokhattuk, hanem egymás mellett éltek. Ekkor virágzott az expresszionizmus, a kubizmus, a futurizmus, a dadaizmus és a szürrealizmus. Ezeket a törekvéseket összefoglaló néven avantgárdnak nevezzük. Alkotóik egy része a művészet forradalmárának tartotta magát, s társadalmi programot is megfogalmazott (futuristák, aktivisták), míg más részük a polgári társadalom teljes tagadását a legszélsőségesebb eszközökkel, "polgárpukkasztó" alkotásokkal és előadásokkal igyekezett megvalósítani (dadaisták).
A harmincas években jelentős változások történtek a művészetekben. A totális rendszerek nem tűrték el a korábbi művészi szabadságot. Csak a rendszert támogató, kiszolgáló alkotók és alkotások kaphattak szélesebb nyilvánosságot.