A közép-európai államok gazdasága
A KLÍRING-RENDSZER ARÁNYA NÉHÁNY ORSZÁG KÜLKERESKEDELMÉBEN
Bulgária 85%
Jugoszlávia 78%
Románia 75%
NÉMETORSZÁG RÉSZESEDÉSE NÉHÁNY ORSZÁG KIVITELÉNEK SZÁZALÉKÁBAN (%)
1929 | 1937 | |
Ausztria | 28 | 15 |
Bulgária | 30 | 43 |
Csehszlovákia | 25 | 15 |
Jugoszlávia | 9 | 22 |
Magyarország | 12 | 24 |
Az usztasa mozgalom
"Másnap tizenegykor ott ültem Ante Pavelić előszobájában… Mikor beléptem, kis híján belevertem a térdemet az íróasztalba. - Saját találmányom - mondta Pavelić, miközben mosolyogva megszorította a kezemet -, ha ugyanis valaki bűnös szándékkal lép be hozzám, s tüstént az íróasztalomba botlik, és hirtelen ott lát maga előtt, kiesik nyugalmából , és elárulja magát. - Épp az ellenkezője volt ez Hitler és Mussolini módszerének, ők ugyanis egy hatalmas csarnok üres terével választják el magukat látogatóiktól. … "A horvát nép - mondta Pavelić - azt akarja, hogy jóságosan és igazságosan kormányozzák. Én azért vagyok a helyemen, hogy ezt a jóságot és igazságot biztosítsam." Beszélgetés közben szemembe ötlött egy fűzfából font kosár az íróasztalon… A fedele félig fel volt támasztva, látni lehetett, hogy valami tengeri állattal, azt gondoltam, alighanem osztrigával van tele, de kagyló nélküli osztrigával… - Dalmáciai osztriga? - fordultam a poglavnikhoz. Erre felemelte a kosár fedelét, felém mutatta a nyálkás, kocsonyás osztrigamasszát, majd jóságos, fáradt mosoly kíséretében így szólt: Hűséges usztasáim ajándéka: húsz kiló emberszem."
C. Malaparte: Kaputt
Csehszlovákia megszállása
"Ő, a Führer éppen parancsot adott, hogy a német csapatok vonuljanak be és Csehszlovákiát olvasszák be a Német Birodalomba. …Többé nem bízik a cseh kormányban. …Holnap 6 órakor a német hadsereg minden oldalról benyomul Csehországba, a német légierő pedig megszállja a cseh repülőtereket. …Nem akarja a cseheket sem kínozni, sem elnemzetietleníteni. Ami tesz, azt sem gyűlöletből teszi, hanem azért, hogy Németországot védelmezze. Ha az előző év őszén Csehszlovákia nem engedett volna, akkor a cseh népet kiirtotta volna. … Ez az, amiért Háchát ide kérette. Ez a meghívás az utolsó jó szolgálat, amit a cseh népnek tehet. …Csehszlovákia be lesz ágyazva a német birodalomba, s a józan ész mindenkinek azt diktálja majd, hogy csak a legszorosabb együttélés lehet a jelszó. …A Führer megjegyzi, hogy a csehszlovák nép gazdaságilag csak nyer azáltal, hogy Németországhoz csatlakozik, mivel részese lesz a nagy német gazdasági térnek. Nem megsemmisíteni akarja a cseh gazdasági életet, hanem mérhetetlenül fellendíteni."
Megbeszélés Hitler és Hácha csehszlovák államelnök között Berlinben 1939. március 14-ről 15-re virradó éjszaka folyamán.
A müncheni konferencia dokumentumokban
"4. A túlnyomórészt németlakta területeknek német csapatok által való fokozatos megszállása október 1-jén kezdődik. …
6. A határok végleges megállapításával nemzetközi bizottságot fognak megbízni. …
8. A jelen egyezmény aláírását követő négy héten belül a csehszlovák kormány felszabadítja az összes szudétanémeteket a katonai és rendőrségi szolgálat alól, hogyha azok azt kívánják. Ugyanezen határidő alatt a cseh-szlovák kormány szabadlábra helyezi mindazokat a szudétanémeteket, akik politikai bűncselekményekért letartóztatásban vannak."
A. Hitler, Ed. Daladier, Mussolini, N. Chamberlain
Részlet a müncheni egyezményből (1938. szeptember 29.)
Kiegészítő nyilatkozat
"A négy nagyhatalom kormányfői kijelentik, hogy amennyiben a csehszlovákiai lengyel és magyar kisebbségek kérdése a következő három hónapon belül az érdekelt kormányok közötti megegyezés alapján nem oldódik meg, akkor ez a probléma az itt részt vevő négy nagyhatalom kormányfőinek következő értekezletén fogja vita tárgyát képezni."
Chamberlain -Hitler nyilatkozat: "Mi, a német Vezér és kancellár, valamint a brit miniszterelnök ismét találkoztunk a mai napon, és egybehangzóan megállapítottuk, hogy az angol - német kapcsolatok kérdése elsőrendű fontosságú a két ország és Európa szempontjából. A tegnap aláírt megegyezésben (müncheni szerződés - szerk.) valamint az angol - német haditengerészeti megállapodásban annak jelét látjuk, hogy a két nép soha többé nem akar háborút viselni egymás ellen. Elhatározott szándékunk, hogy az országainkat érintő minden esetleges vitás kérdést konzultációk útján rendezünk, s hogy a továbbiakban is igyekszünk kiküszöbölni a viszály minden lehetséges forrását, ily módon hozzájárulni Európa békéjének biztosításához." (Churchill: A második világháború, Európa , 1989.)
Részlet Keitel marsallnak a nürnbergi perben tett tanúvallomásábólarra a kérdésre, hogy megtámadta volna-e Németország Csehszlovákiát, ha a nyugati hatalmak a csehek mellett kiálltak volna:
"Semmi esetre sem. Nem voltunk elég erősek katonailag. Münchennek az volt a célja, hogy Oroszországot kiszorítsuk Európából, időt nyerjünk és befejezzük fegyverkezési programunkat." (Churchill: A második világháború, Európa , 1989.)
"Tökéletes és megsemmisítő vereséget szenvedtünk…Egy végzetes katasztrófa kellős közepén vagyunk … És ne gondoljuk, hogy ez a vége. Ez csak a kezdet." (Churchill München után)