- Társadalomismeret, életmód
- A társadalom
- A politika szerepe a társadalom életében
- 3 foglalkozás
nyomást kifejtő csoport
Olyan szervezett csoport, amelynek célja nem a politikai hatalom megszerzése, hanem a politikai döntések saját érdekeiknek megfelelő befolyásolása.
Kormányzat
A végrehajtó hatalom gyakorlása, a közigazgatás legfelsőbb szerve.
Állam
Politikai intézmény, amelynek feladata, hogy meghatározott területen az ott élő közösséget érintő ügyekben ésszerű döntéseket hozzon és azokat szükség esetén adminisztratív eszközökkel érvényesítse.
Párt
Olyan szervezett csoport, amelyeknek kifejezett célja a politikai hatalom megszerzése és megtartása.
Hatalom
Olyan viszonyrendszer, amelyben a hatalom birtokosának módja van arra, hogy rábírja a hatalmának alávetett személyeket arra, hogy az ő akarata szerint cselekedjenek, függetlenül attól, hogy egyetértenek-e vele, vagy sem.
Politika
Államtudomány; Valamely társadalmi csoportnak az államhatalom megszerzése és megtartása érdekében folytatott tevékenysége.
mozgalom
Kevésbé szervezett csoport, amelynek célja a társadalom alapvető problémájának megoldása, amely érdekében mozgósít.
népi kezdeményezés
Országos népi kezdeményezést legalább 50 000 választópolgár nyújthat be. Az országos népi kezdeményezés arra irányulhat, hogy az Országgyűlés hatáskörébe tartozó kérdést az Országgyűlés tűzze a napirendjére. Az országos népi kezdeményezésben megfogalmazott kérdést az Országgyűlés köteles megtárgyalni. Országos népi kezdeményezés esetén két hónapig lehet aláírást gyűjteni.
népszavazás
"Országos népszavazás és népi kezdeményezés tárgya az Országgyűlés hatáskörébe tartozó kérdés lehet.
Országos népszavazást döntéshozatal vagy véleménynyilvánítás céljából lehet tartani, a népszavazás elrendelésére kötelezően vagy mérlegelés alapján kerül sor. Országos népszavazást kell tartani legalább 200 000 választópolgár kezdeményezésére. Mérlegelés alapján országos népszavazást a köztársasági elnök, a Kormány, az országgyűlési képviselők egyharmada vagy 100 000 választópolgár kezdeményezésére az Országgyűlés rendelhet el.Nem lehet országos népszavazást tartani pl. a költségvetésről; személyi és szervezetalakítási kérdésekről, a Kormány programjáról; a rendkívüli jogrendhez kapcsolódókérdésekről; stb. Az ügydöntő országos népszavazás eredményes, ha az érvényesen szavazó választópolgárok több mint fele, de legalább az összes választópolgár több mint egynegyede a megfogalmazott kérdésre azonos választ adott. Országos népszavazás elrendelésére irányuló állampolgári kezdeményezés esetén négy hónapig lehet aláírást gyűjteni."
demokrácia
Népuralom; olyan politikai rendszer, amelyben a hatalmat a nép által megválasztott képviselők gyakorolják.
diktatúra
Parancsuralom; erőszakra támaszkodó korlátlan hatalom.
közvetlen demokrácia
A hatalomgyakorlás közvetlen formája a népszavazás és a népi kezdeményezés.
közvetett demokrácia
A képviseleti demokrácia elve. A népszuverenitás elvéből következik a népképviseleti szervek demokratikus választások útján való létrehozása és az államszervezet élén való elhelyezése. Ennek alapján a népszuverenitás akkor valósul meg, ha széleskörű a választójog, ha képviseleti szervekben különböző politikai irányzatok, a csoportérdekek, a helyi közösségek érdekei, a nemzeti foglalkozási érdekek kifejeződhetnek, ütközhetnek és hathatnak egymásra. Az alkotmány kimondja: "A Magyar Köztársaságban minden hatalom a népé, amely a népszuverenitást választott képviselői útján, valamint közvetlenül gyakorolja". Az alkotmány értelmében az országgyűlés a Magyar Köztársaság legfőbb államhatalmi és népképviseleti szerve.
Jóléti juttatások
A jóléti állam által biztosított támogatások rendszere. A jóléti juttatások körébe sorolhatók:az ingyenes egészségügyi alapellátás, ingyenes oktatás. Ezen kívül a pénzbeli ellátások (nyugdíj, táppénz, családi támogatások, időskorúak járadéka, rendszeres szociális segély, lakásfenntartási támogatás, ápolási díj, átmeneti segély, temetési segély), természetben nyújtott szociális ellátások (köztemetés, közgyógyellátás, egészségügyi szolgáltatásra való jogosultság, adósságkezelési szolgáltatás), valamint a szociális alapszolgáltatások és szakosított ellátási formák.
Jóléti állam
A fejlett piacgazdaságokban kiterjedt szociálpolitikai tevékenységet folytató állam.
Szolidaritás
Kölcsönös kötelesség- és felelősségvállalás, összetartás. A politikai életben elsősorban a baloldali irányzatok és pártok számára alapvető érték- és közösségszervező elv.
szociálpolitika
A lakosság, elsősorban a segítségre szoruló, szegényebb életkörülmények között élő rétegek anyagi, művelődési és társadalmi helyzetének javítását célzó politika.
A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról 1993. évi III. törvény szabályozza a nemzetközi egyezményekben ( ENSZ Gazdasági, Szociális és Kulturális Jogok Egyezségokmánya, Európai Szociális Charta), továbbá az Alkotmányban meghatározott szociális jogok érvényre juttatása érdekében a szociális ellátások biztosításának feltételrendszerét. Ennek érdekében meghatározza az állam által biztosított egyes szociális ellátások formáit, szervezetét, a szociális ellátásokra való jogosultság feltételeit, valamint érvényesítésének garanciáit.
Szociális jogok
A szociális biztonsághoz való jogot az Alkotmány az alábbiak szerint fogalmazza meg: A Magyar Köztársaság állampolgárainak joguk van a szociális biztonsághoz; öregség, betegség, rokkantság, özvegység, árvaság és önhibájukon kívül bekövetkezett munkanélküliség esetén a megélhetésükhöz szükséges ellátásra jogosultak.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)