A táblázatkezelő beépített függvényei
Az Excel beépített függvényei különböző kategóriákba vannak rendezve. Ezek a kategóriák a következők: A legutóbb használt, Mind, Pénzügyi, Dátum és idő, Mat. és trigonom., Statisztikai, Mátrix, Szöveg, Logikai, Információ. A függvényeket a "Beszúrás" menü "Függvények..." menüpontjában érjük el.
A táblázatkezelőkben rendelkezésre álló, különböző csoportokba rendezett (pl. statisztikai, logikai, stb.) függvények.
A függvényvarázsló
Függvényeket többféleképpen illeszthetünk be a képletekbe. Ennek egyik módja a FüggvényVarázsló alkalmazása. Ehhez válasszuk a "Beszúrás" menü "Függvények..." menüpontját, majd válasszuk ki az alkalmazni kívánt függvényt. A FüggvényVarázsló ezek után lépésenként végigvezet az adott függvény argumentum-listájának megadásában.
A függvényvarázsló használata
A FüggvényVarázsló használatához kattintsunk a "Beszúrás" menü "Függvény..." menüpontjára, majd válasszuk ki az alkalmazni kívánt függvényt. Ha például az Átlag függvényt szeretnénk alkalmazni, akkor a FüggvényVarázsló elindítása után válasszuk ki a Statisztikai kategóriát, majd abból az Átlag függvényt. A függvény argumentumának megadása után kattintsunk a Kész gombra.
Az AutoSzum függvény
A SZUM függvény összeadja az argumentumlistájában található számokat. A SZUM függvényt többféle módon is megadhatjuk. Begépelhetjük a = SZUM kifejezést, vagy kattinthatunk a "Szokásos" eszköztár "AutoSzum ikonjára", de aktivizálhatjuk a SZUM függvényt a "Beszúrás" menü "Függvény..." menüpontjára kattintva, és onnan kiválasztva is. A SZUM függvény argumentumlistájában felsorolhatunk operandusokat (pontosvesszővel elválasztva). Operandusként max. 30 számot összegezhetünk. A függvény szintaxisa: SZUM(szám1; szám2;...) Példa a függvényre: = SZUM(A1;23;B2:B8;44).
Az Átlag függvény
Az ÁTLAG függvény az argumentumokban megadott számok egyszerű átlagát, azaz a számtani középértékét adja meg. Az ÁTLAG függvényt többféle módon is megadhatjuk. Begépelhetjük az =ÁTLAG kifejezést, de aktivizálhatjuk a "Beszúrás" menü "Függvény..." menüpontjára kattintva és onnan kiválasztva is. Az ÁTLAG függvény argumentumlistájában felsorolhatunk operandusokat (pontosvesszővel elválasztva). Operandusként max. 30 számot adhatunk meg. A függvény szintaxisa: ÁTLAG(szám1;szám2;...) Példa a függvényre: =ÁTLAG(A1;A4;B2:B8)
A Max, Min érték függvény
A MAX függvény az argumentumai között szereplő legnagyobb számot, a MIN függvény pedig a legkisebb számot adja eredményül. A MAX és a MIN függvényt többféle módon adhatjuk meg. Begépelhetjük, a = MAX (illetve = MIN) kifejezést, de aktivizálhatjuk a "Beszúrás" menü "Függvény..." menüpontjára kattintva is. A függvények argumentumlistájában felsorolhatunk operandusokat (pontosvesszővel elválasztva). A függvény szintaxisa: MAX(szám1;szám2;...), illetve MIN(szám1;szám2;...). Példa a MAX függvényre: = MAX(A2;20;B2:B8).
A Darab függvény
A DARAB függvény az argumentumlistában szereplő számokat és számokat tartalmazó cellákat számlálja meg. A függvény egy tartomány, vagy egy számtömbben lévő bejegyzések számának megállapítására használható. A DARAB függvényt többféle módon adhatjuk meg. Begépelhetjük, a =DARAB kifejezést, vagy a "Beszúrás" menü "Függvény..." menüpontjára kattintva is kiválaszthatjuk. A függvény szintaxisa: DARAB(érték1;érték2;...). Példa a függvényre: =DARAB(A1:A8;B1:B9)
Az Darabüres függvény
A DARABÜRES függvény a megadott tartomány üres celláit számolja meg. A DARABÜRES függvényt többféle módon adhatjuk meg. Begépelhetjük a = DARABÜRES kifejezést, vagy a "Beszúrás" menü "Függvény..." menüpontjára kattintva is kiválaszthatjuk. A függvény szintaxisa: DARABÜRES(tartomány). Példa a függvényre: = DARABÜRES(A1:A8).
A Darabteli függvény
A DARABTELI függvény a megadott tartományban összeszámolja azokat a cellákat, amelyek eleget tesznek a megadott feltételnek. A DARABTELI függvényt többféle módon adhatjuk meg. Begépelhetjük a = DARABTELI kifejezést, vagy a "Beszúrás" menü "Függvény..." menüpontjára kattintva is kiválaszthatjuk. A függvény szintaxisa: DARABTELI(tartomány;kritérium). Kritérium lehet az összeszámolandó cellákat meghatározó, számként, kifejezésként vagy szövegként megadott feltétel. Példa a feltételre: 24, "24", ">=24", "kutya". Példa a függvényre: = DARABTELI(A1:A8;"elvégezte").
A Bal függvény
A BAL függvény egy szöveg megadott számú első (bal oldali) karakterét adja vissza. A BAL függvényt többféle módon adhatjuk meg. Begépelhetjük a = BAL kifejezést, vagy a "Beszúrás" menü "Függvény..." menüpontjára kattintva is kiválaszthatjuk. A függvény szintaxisa: BAL(szöveg;karakterszám). A szöveg vagy maga az a szöveg idézőjelek között, amelyikből a karaktereket ki szeretnénk venni, vagy pedig a szöveget tartalmazó cella azonosítója. A karakterszám a kiemelni kívánt karakterek száma. Példa a függvényre: = BAL(A8;3), vagy = BAL("halszem";4).
A Ma függvény
A MA függvény az aktuális dátumot adja eredményül. Ha a cellaformátum a függvény bevitele előtt Általános volt, az eredmény számként, ha Dátum volt, dátumként jelenik meg. A MA függvényt többféle módon adhatjuk meg. Begépelhetjük a = MA() kifejezést, vagy a "Beszúrás" menü "Függvény..." menüpontjára kattintva is kiválaszthatjuk. A MA függvénynek nincs argumentumlistája. A függvény szintaxisa: MA().
A Most függvény
A MOST függvény az aktuális dátumot és időértékét adja eredményül, ha a cellaformátum a függvény bevitele előtt Dátum volt. Általános cellaformátum esetén számot kapunk eredményül. A MOST függvényt többféle módon adhatjuk meg. Begépelhetjük a = MOST() kifejezést, vagy a "Beszúrás" menü "Függvény..." menüpontjára kattintva is kiválaszthatjuk. A MOST függvénynek nincs argumentumlistája. A függvény szintaxisa: MOST().