Az optikai adattárolás kialakulása
Az optikai adattárolást a technika fejlődése tette lehetővé, ma már széleskörűen elterjedt otthoni használatra is. Az optikai adattárolók (optikai lemezek, disc-ek) kis mérete, tekintélyes tárolókapacitása nagy mennyiségű adat tárolását és egyszerű szállítását biztosítja. Az optikai adattárolás során egy merev műanyag lemez felületébe, belülről kifelé haladva egy spirálvonalon, lézersugár segítségével gödröket (pit-ek) égetnek. A lyukak és a közöttük lévő sima lemezfelületek (land-ek) sorrendje hordozza az információt, hasonlóan a bináris kódokban ismétlődő 1 és 0 számjegyekhez. A tárolt adatok hibamentes visszaolvasása érdekében többszintű kódolást alkalmaznak. Az optikai adattárolók hő és mechanikai hatásokra érzékenyek, ezektől védeni kell őket.
Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation -fényerősítés gerjesztett sugárzási emisszióval. Monokróm, párhuzamos sugárnyalábot kibocsátó optoelektronikai fényforrás. CD és DVD írókban/olvasókban az adatok felírására és koilvasására alkalmazzák.
Olyan adattároló eszköz (polikarbonát alapú lemez), mely felületén lézersugár segítségével rögzítik az adatokat (beégetik, kis bemélyedést létrehozva). Az adatokat lézersugár segítségével olvassák ki, kihasználva azt, hogy a fény visszaverődése eltérő az adatrögzítés (beégetés) során létrehozott mélyedésekről (pit) és a lemez sík felületéről (land).
Az optikai lemezeken az adatok rögzítése (beégetése) során a lézersugárral létrehozott kis bemélyedés.
Az optikai lemezeken az adatok rögzítése (beégetése) során változást nem szenvedő sík lemezfelület.
Az optikai adattárolás elve
Az optikai elven működő adattárolás alapgondolata már 1927-ben felmerült, gyakorlati megvalósítására azonban csak a lézereszközök megjelenése és elterjedése után kerülhetett sor. Az elv nagyon egyszerű: egy merev műanyag lemez felületébe lézer segítségével különböző hosszúságú mélyedéseket, ún. gödröket (pit-ek) égetnek, melyek az érintetlen, sík lemezfelülettel (land-ek) biztosítják a digitális jelek (0 és 1) rögzítéséhez szükséges kétféle állapotot. A pitek belülről kifelé haladó spirálvonalon (kb. 20000 fordulatú) helyezkednek el. Az adatok rögzítése többszintű kódolás segítségével történik. A leolvasást egy fókuszált lézersugár végzi.
Olyan tükör, mely a ráeső fény egy részét visszaveri, másik részét pedig átengedi.
Az optikai adattárolók olvasása
"Az optikai adattárolók olvasása lézersugár segítségével történik. A sugár a lemez felületére van fókuszálva. A spirálvonal precíz követését segédsugarakkal biztosítják, melyek az eltérés irányával és nagyságával arányos hibajel kidolgozásával helyesbítik az olvasófej mozgását. A számítógépekben alkalmazotti lemezolvasókban 80 és 120 mm átmérőjű, illetve névjegykártya-méretű optikai lemez használható. Az olvasás szekvenciális. A visszavert fénysugár intenzitása attól függ, hogy az a lemez síkjáról vagy éppen egy pitről érkezik-e. A ""fénybezárt"" információt egy fotodióda alakítja át elektromos jellé, melyet a számítógép már fel tud dolgozni."
Az optikai adattárolók leolvasása során a lézersugár a lemez belsejétől kifelé haladva, spirális alakban végighalad a lemez felületén - ezt a folyamatot nevezik letapogatásnak.
Az optikai adattárolók felületén kialakított, írható szegmensek és az azokat elválasztó fejlécek (haeder-ek) rendszere.