A DOS parancsok általános alakja
A DOS parancsok általános formája: Parancs [paraméterek] [/kapcsolók].
A parancsok után megadhatók a hozzátartozó paraméterek, melyekkel azt lehet szabályozni, hogy mire vonatkozzon a parancs (lemezegység, könyvtárnév, állománynév, állománycsoport, stb.). A kapcsolók a parancs működését befolyásolják (oldalankénti listázás, telepítsen-e az operációs rendszer rendszerállományt, stb.).
A „/?” kapcsoló hatására a rendszer rövid, angol nyelvű tájékoztatást ad az adott parancs használatáról.
A DOS parancsok végrehajtása a CTRL+C vagy a CTRL+BREAK billentyűkombinációkkal megszakítható.
Helyettesítő karakterként a csillag és a kérdőjel használható. Az kérdőjel egy karaktert helyettesít (pl. a COPY fil?.doc parancs az összes négy karakterből álló, fil-lel kezdődő nevű és doc kiterjesztésű állományt másolja. A csillag a tőle jobbra álló összes karaktert helyettesít (pl. a COPY *.doc A:\ parancs hatására minden doc kiterjesztésű fájlt másolásra kerül az A meghajtóra).
A számítógép számára egy feladat végrehajtását előíró, kötött formátumú utasítás, melyet a promt után kell beírni.
A parancsokat kiegészítő, nem mindig kötelezően megadandó kiegészítő utasítás.
Egyes parancsok hatásának pontos beállítását biztosító kiegészítő utasítások.
Több parancsot tartalmazó fájl, kiterjesztése .bat. Indítása a nevének megadásával (begépelésével) történik. Szövegszerkesztővel hozható létre (pl. a DOS-ban az EDIT programmal).
Létező fájlra történő hivatkozáskor a fájl nevében alkalmazható a ? és a * karakter. A ? helyén, illetve a * helyén és utána bármilyen megengedett karakter állhat.
Könyvtárakkal végezhető műveletek parancsai
Új könyvtár létrehozása az md <könyvtár neve> paranccsal lehet. Könyvtárat törölni az rd <könyvtár neve> paranccsal tudunk, ha nem tartalmaz állományokat és ha nincs megnyitva. A deltree <könyvtár neve> paranccsal a megadott, nem aktuális könyvtár törölhető, a benne tárolt alkönyvtárakkal és fájlokkal együtt. A z egyes könyvtárak között a cd paranccsal lehet mozogni. Ha beírjuk a cd parancsot, akkor azt a könyvtárat kapjuk eredményül, ahol éppen vagyunk. Ha beírjuk a kívánt alkönyvtár nevét, akkor abba a könyvtárba lépünk át (pl. cd levelek). Ha egy szinttel feljebb szeretnénk menni, akkor a cd parancs után kettő pontot kell írnunk (cd..). A fa-struktúra bármelyik helyéről a főkönyvtárba léphetünk a cd \ parancs alkalmazásával. Ha a szükséges alkönyvtár nem az adott fa ágán van, a könyvtárváltást a főkönyvtáron keresztül kell végezni (cd \<könyvtár neve>). A tree <meghajtó jele> parancs megjeleníti az aktuális, illetve a megadott lemezmeghajtó könyvtárszerkezetét. Amennyiben kiegészítjük a végén a /f taggal, kiírja a könyvtárakban található állományok nevét. A dir parancs adott könyvtár, vagy meghajtó tartalomjegyzékét írja ki és információt ad a fájlok méretéről, készítési időpontjáról, a meghajtón lévő szabad helyről. A dir <fájlnév.kiterjesztés) parancs megadott nevű, vagy kiterjesztésű fájlokat listázza ki. A dir /w paraméterrel használva csak az állománynevek jelennek meg 5 oszlopban, a /p paraméter esetén a listázás képernyőoldalanként történik.
Fájlokkal végezhető műveletek parancsai
Fájlok másolása a Copy paranccsal történik, a megadott állományokat, a megadott helyre másolja a megadott néven. Használata: Copy <honnan> <mit> <hová> <milyen néven>.
Az Xcopy parancs a Copy-hoz hasonlóan másol, de a megadott könyvtár összes alkönyvtárát is figyelembe veszi a keresésnél. A /s paraméter használatakor a célkönyvtárban a fájlokat az eredeti nevekkel létrehozott alkönyvtárakba másolja.
A fájlok törlése Del vagy Erase paranccsal történhet. Használata:
Del <honnan> <mit>.
Fájlok átnevezése a REN <mit> <mire> paranccsal történik. A REN helyett használható a teljes, RENAME alak is.
DOS-ból nyomtatni a PRINT [/D:eszköz] [[meghajtó:][elérési út]fájlnév[[…]] paranccsal lehet.
Meghajtók formázása
A formázás az operációs rendszer által még nem használt mágneslemezek adattárolásra való előkészítése. Adatokat tartalmazó lemezeket újraformázása az adatok elvesztését eredményezi. A formázást a
format <meghajtó neve> /kapcsolók
paranccsal indíthatjuk. A formázás egyik módja a gyorsformázás (pl. format c: /Q), amikor csak a tartalomjegyzéket tartalmazó szegmens íródik újra, az adatszegmensek fizikailag nem törlődnek. Korábban már formattált lemeznél alkalmazható.
Normál formázás esetében (pl. format c:) minden szektor nullázódik (FF hexa karakterekkel felülírásra kerül). Még nem használt lemezeknél kell alkalmazni. Az így formattált adatlemez visszaállíthatatlan!
Indítólemez létrehozásánál a /s kapcsoló hatására a DOS rendszerfájlok átmásolásra kerülnek a formattált lemezre.
Az unformat paranccsal egy véletlenül megformázott lemez tartalmát tudjuk visszaállítani.