Könyvtár létrehozása, törlése
A DOS operációs rendszerben könyvtárat az md (make directory) paranccsal lehet létrehozni az alábbiak szerint: md <könyvtár neve>. Az így létrehozott könyvtár az aktuális könyvtár egyik alkönyvtára lesz. A Ha egy adott meghajtó valamelyik könyvtárában akarunk új könyvtárat létrehozni, a teljes utat meg kell adni, pl.: md c:\levelek\<új könyvtár neve>. Könyvtárat törölni az rd (Removes Directory) paranccsal lehet. Nem lehet törölni a könyvtárat addig, amíg állományokat tartalmaz, vagy ha meg van nyitva.
Mozgás a könyvtárszerkezetben
Az egyes könyvtárak között a cd (Change Directory) paranccsal lehet mozogni. Ha beírjuk a cd parancsot, akkor azt a könyvtárat kapjuk eredményül, ahol éppen vagyunk. Ha beírjuk a kívánt alkönyvtár nevét, akkor abba a könyvtárba lépünk át (pl. cd levelek). Ha egy szinttel feljebb szeretnénk menni (az ún. szülő-könyvtárba), akkor a cd parancs után kettő db pontot kell írnunk (cd..). A fa-struktúra bármelyik helyéről a főkönyvtárba léphetünk a cd \ parancs alkalmazásával. Ha a szükséges alkönyvtár nem az adott fa ágán van, a könyvtárváltást a főkönyvtáron keresztül kell végezni (cd \<könyvtár neve>). Meghajtók közötti váltásnál a meghajtó nevet kell megadnunk, kettősponttal (c:\).
Állományok másolása, törlése
A leggyakoribb fájlkezelési feladat a fájlok másolása, illetve törlése. A fájlok másolására a COPY parancs használatos. Formátuma:
COPY <honnan> <hová>
A <honnan>-ban a teljes fájlnevet (útvonallal együtt, ha a fájl nem az aktuális, vagy beállított útvonalon van) kell megadni. Több fájl is megadható egyszerre, név szerint, vagy helyettesítő karakterekkel. Ahol a névben egy pozíción ?-t adunk meg, bármilyen karakter állhat (pl. a U?O.TXT lehet UDO.TXT, UFO.TXT stb.) A * jelentése: tőle jobbra bármi (pl.: a N*.TXT vonatkozik az összes „N”-el kezdődő szövegfájlra, a *.TXT valamennyi TXT kiterjesztésű fájlt jelöli). Nagyon gyakran használt a *.* jelölés, ami az adott könyvtárban megtalálható valamennyi fájlt jelöli. Az aktuális könyvtárban a *.* helyett elegendő egy db pontot (.) írni, a DOS-ban ez az aktuális könyvtár hivatkozás. A <hová> a célkönyvtár, a teljes útvonallal megadva. Nem kell megadni, ha a célkönyvtárban állunk. A COPY paranccsal több fájt össze is lehet fűzni.
A fájlok törlése Del vagy Erase paranccsal történhet. Használata:
Del <honnan> <mit>
Fájlok átnevezése a REN <mit> <mire> paranccsal történik. A REN helyett használható a teljes, RENAME alak is.
Szöveges fájlok kezelése
A szöveges fájlok kezelését az MS-DOS Editorral végezhetjük. Indítani az edit.com parancs begépelésével lehet. Az indítás során a szövegszerkesztőnek paraméterként megadhatunk egy fájlnevet, ami a feldolgozandó állományt jelöli ki. Abban az esetben, ha a szövegállomány létezik, a szerkesztő megnyitja és betölti azt szerkesztésre. Ha nem létezik, létrehozza azt. Természetesen a szövegszerkesztőt elindíthatjuk paraméter nélkül is, ekkor egy „NÉVTELEN” nevű állomány jön létre, amelybe a tetszőleges változásokat gépelhetjük. Ennek az állománynak mentéskor adhatunk saját nevet. Nyomtatni a fájl menü nyomtatás parancsával lehet.
Szövegfájlt létrehozhatunk a copy con paranccsal is. A parancs kiadása után írjuk be a szöveget, majd a CTRL ^ paranccsal (helyettesíthető az F6 billentyű lenyomásával) zárjuk le a bevitelt.
DOS-ból nyomtatni a PRINT [/D:eszköz] [[meghajtó:][elérési út]fájlnév[[…]] paranccsal lehet.
Meghajtók formázása
A formázás az operációs rendszer által még nem használt mágneslemezek adattárolásra való előkészítése. Adatokat tartalmazó lemezeket újraformázása az adatok elvesztését eredményezi. A formázást a
format <meghajtó neve>
paranccsal indíthatjuk. A formázás egyik módja a gyorsformázás (pl. format c: /Q), amikor csak a tartalomjegyzéket tartalmazó szegmens íródik újra, az adatszegmensek fizikailag nem törlődnek. Korábban már formattált lemeznél alkalmazható.
Normál formázás esetében (pl. format c:) minden szektor nullázódik (FF hexa karakterekkel felülírásra kerül). Még nem használt lemezeknél kell alkalmazni. Az így formattált adatlemez visszaállíthatatlan!
Az unformat paranccsal egy véletlenül megformázott lemez tartalmát tudjuk visszaállítani.
Információk nyerése
A DIR paranccsal információkat tudhatunk meg egy meghajtó vagy egy könyvtár tartalmáról, létrehozásának dátumáról, a fájlok és a könyvtárak számáról, a háttértár szabad méretéről. A parancs rövidített formája:
DIR [meghajtó:][elérési_út][fájlnév] [/P] [/Q] [/S]
ahol: fájlnév adott fájlok kilistázása, pl. d*.txt hatására a d betűvel kezdődő txt kiterjesztésű fájlok kerülnek felsorolásra;
/P Képernyőnkénti információkiírás;
/Q A fájl tulajdonságának megjelenítése;
/S Fájlok megjelenítése az adott könyvtárban és annak összes alkönyvtárában.
A dátum megjelenítése és beállítása a DATE [dátum] paranccsal történik. A paraméter nélkül kiadott DATE parancs megjeleníti a jelenlegi dátumot és kér egy újat. Ha a dátumot nem módosítjuk, nyomjuk meg az ENTER billentyűt.
A aktuális idő megjelenítésére a TIME parancs szolgál.
A DOS verziószámát a VER parancs jeleníti meg.
A lemez címkéjét és sorszámát a VOL parancs mutatja meg.