Linux hálózati szoftverek
A Linux a UNIX-rendszerek népes családjába tartozik. A Linuxot Linus Benedict Torwalds, finn diák kezdte el készíteni 1991-ben, a szabad szoftver szemlélet jegyében. Linux operációs rendszer önmagában nem létezik, annak ellenére, hogy ritkán nevezzük másképpen. A Linux a kernel, más néven a rendszermag, az operációs rendszer legbelsőbb része. Ahhoz, hogy ezt érdemi munkára lehessen használni, az operációs rendszert programok sokaságával kell felszerelni. Ilyen például a shell, a parancsértelmező, amely azért felel, hogy a felhasználó által begépelt karaktersorozatokat parancsként értelmezze, majd pedig végre is hajtassa a rendszerrel. Emellett még szövegszerkesztők, a programok futásához szükséges rendszerprogramok, a hardver kezeléséhez szükséges segédprogramok (többek között lemezparticionáló és -formázó programok) is kellenek. Ezeket a segédprogramokat vagy össze kell szedni a megfelelő helyekről, majd lefordítani és egységes rendszerbe integrálni, vagy önállóan meg kell írni. A disztribúció egy olyan csomag, amely tartalmazza a lefordított kernelt, segédprogramokat és alkalmazásokat, valamint egy keretprogramot, amivel ezek telepítése elvégezhető. Tartalmazhat még pénzért megvásárolható szoftvereket, vagy azok bemutató verzióit. Tehát amit egy gépen futni látunk, az egy Linux kernelen alapuló valamilyen disztribúció. A legismertebb disztribúciók a Debian Linux, a Mandrake Linux, a Red Hat Linux és a SuSE Linux, illetve ezek különböző verziói.
Linux hálózati szolgáltatások
A Linuxot a jogdíjköteles operációs rendszerek kiváltására kezdték el 1991-ben fejleszteni a finn Linus Torvalds irányításával. Mára széleskörűen elterjedt, különböző ún. disztribúciók formájában elérhető, a nyílt forráskódú fejlesztési filozófián alapuló fejlesztés következtében rendkívül nagy megbízhatóságú, stabil működésű, a legjobb terméktámogatással rendelkező operációs rendszerré vált. Elsősorban a professzionális felhasználók alkalmazzák (egy kutatás szerint a hazai internetszolgáltatók a .hu végű internetes domain-nevek több, mint 90%-át Linux alapú számítógépeken kezelik). A Linux leggyorsabban a webszerverek, valamint a fájl- és nyomtatási szolgáltatások területén fejlődik.
A modern Linux szerverek – mint például a SUSE LINUX Enterprise Server 9 – ideálisak a webes infrastruktúra és a külső fejlesztésű szoftveralkalmazások (például Oracle-adatbázisok, vállalati alkalmazások vagy könyvelési rendszerek) futtatására. A Linux-szerverek megfelelnek az önálló hálózatkezelés alapvető igényeinek a munkacsoportos infrastruktúrákban, például fájl- és nyomtatási szolgáltatásokat biztosítanak.
Kisebb, egyszerűbb felépítésű szervezetek számára a Linux-szerverek beépített alkalmazásokat kínálnak: az OpenLDAP a hitelesítést szolgálja, az Apache webszerver, a SAMBA a fájlmegosztás eszköze, a CUPS-sel a nyomtatás felügyelhető, és még számos egyéb alkalmazás is rendelkezésre áll.
A Linux-szerverek a bármely elosztott hálózati környezetben szükséges népszerű protokollok százait támogatják. Általános csomagkezelő és függőségfeloldási technológiát kínálnak az erőforrások felügyeletéhez. Felügyeleti API-kat és felhasználói felületeket biztosítanak e szolgáltatások kezeléséhez.