A szűrőfeltételek
A pontos és gyors keresést szűrőfeltételek megadásával segíthetjük, melyek közül a legfontosabbak:
weboldal címe (pl. title:budapest ) – a weboldalak címei között keres. Előnye a keresésnek, hogy csak azokat az oldalakat kapjuk, ahol a keresett kulcsszó lényeges része az oldalnak.
weboldal URL címe (pl. url:budapest ) – a weboldalak URL címei között keres. Előnye hasonló az előzőhöz.
domain ( pl. domain:hu) – Csak a megadott domain-en keres. Így tudunk keresni például csak a magyar lapokon. Példa: Tokióról keresünk angol nyelvű információt, de a kapott találatok jelentős része japánul van. Ki tudjuk zárni a keresésből a Japánban lévő szervereket, ha ezt írjuk be: [tokyo -domain:jp]
host (pl. host:emc.elte.hu) – Csak a megadott host-gépen keres. Akkor is praktikus lehet, ha a találatok átböngészését az nehezíti, hogy még a harmadik találati lapon is ugyanazon a hoston lévő, számunkra érdektelen weboldalakat találjuk. Ezt a hostot kizárhatjuk a keresésből, így tovább tudunk jutni.
link (link:dog.jpg) – Azokat az oldalakat találja, ahol van egy hiperhivatkozás (link) az általunk megadott szóra. Például ha link:jpg -t írunk be, az oldalon biztosan lesz hivatkozás egy betölthető képre. A [link:dog12.jpg] keresés több olyan oldalhoz fog elvezetni, amelyen kutyák képeit gyűjtötték össze, és legalább 12 kép szerepel a gyűjteményben.
A keresés pontosítását, szűkítését biztosító feltételek.
Logikai feltételek
A keresést logikai szűrőfeltételekkel is lehet szűkíteni. Több logikai kifejezés is használható, ha azokat a kulcsszavak közé írjuk:
or (|) – a találatokban a kulcsszavak közül csak egyiknek kell szerepelnie.
and (&) – a találatokban a kulcsszavak mindegyikének kell szerepelnie.
not (&!)– az ezután szereplő szó nem szerepelhet a talált weboldalon. Ha például Babilonról szeretne információt gyűjteni a felhasználó, sokat nehezít a dolgon, hogy elsősorban a Babylon 5 nevű televíziós sorozat fog eredményként szerepelni. Praktikus dolog ilyenkor kizárni a keresésből az 5, a five és a fünf szavakat.
near (~, -) – a megadott kulcsszavak közel helyezkednek el egymáshoz a weboldalon. Néha azt is meg lehet adni, hogy például 2 szónál nem lehet több közöttük (NEAR3)
Ha a kulcsszavak közt nincsen logikai operátor, akkor általában az "and" érvényesül alaphelyzetben.
Joker karakterek (*). A kulcsszó után írva a csillagot a szó bővítményi is a találatok között lesznek.
Pontos kifejezés-keresés
A keresni kívánt kifejezést vagy kifejezéseket tegyük idézőjelek közzé! ("ezt keresem" vagy "ezt" "keresem").
Kizárás és kötelezés
Ha közvetlenül a kulcsszó elé teszünk + jelet, azzal garantáljuk, hogy a talált oldalon az a szó feltétlenül szerepelni fog. Értelemszerűen ennek akkor van értelme, ha több kulcsszót használunk, de ezek közül néhányat inkább csak a keresés pontosításáért adtunk meg – ezek elé azért nem teszünk + jelet, mert ezzel kizárnánk azokat az oldalakat, ahol ezek a szavak nem szerepelnek. Ha a szó előtt – jel szerepel, az olyan oldalak nem jelennek meg, ahol ez a szó benne van a szövegben.
Multimédia-elemek keresése
A keresők többféle szempont szerint is tudnak keresni, ha speciális tartalmakat akarunk megjeleníteni, akkor a keresők "Haladó" vagy "Speciális" keresési lehetőségeit kell elindítanunk. A legnagyobb kereső, a Google szinte mindent megtalál, de esetenként szükség lehet specializált keresőkre. A weben található információ közel 70%-a nem szöveges, ezért egyre fontosabbak a multimédia-keresők. Ilyen keresők a Ditto (www.ditto.com), a Scour (www.scour.net), valamint az AltaVista PhotoFinder (www.altavista.com). Ezek inkább egy adott oldalon vagy oldalcsoporton belül végeznek hatékony keresést.