Az ISDN
Az ISDN (Integrated Sevices Digital Network) olyan digitális hálózat, mely több szolgáltatást integrál, egy időben szolgáltat. Kialakításának célja az volt, hogy az analóg telefonvezeték-rendszerekbe fektetett beruházások megőrzése mellett hozzáigazítsák a szolgáltatásokat a digitális rendszerek igényeihez. A kezdeteket az AT&T 1976-ban üzembe helyezett csomagkapcsolt hálózata jelentette. Az ISDN az analóg telefonvonalakat használja, jelei a hangfrekvenciás tartomány fölött helyezkednek el. A hagyományos telefon-rendszert nem digitális információk átvitelére tervezték, azonban a telefonközpontok közötti forgalom korábban is részben digitalizált formában zajlott, logikus volt a digitális átvitel kiterjesztése a végpontokig. Az ISDN a hagyományos telefonos kapcsolat mellett adatátvitelre is alkalmas. A digitális jelfeldolgozás és továbbítás lehetővé teszi, hogy a telefonvonalon a beszélgetésen kívül videó-telefont, videó-konferenciát, magán hálózatot, biztonságosabb Internet hozzáférést vegyünk igénybe, akár egy időben is.
Az ISDN 64 kbit/sec sebességű csatornákból építkezik, ezért N-ISDN-nek (Narrow band ISDN) is nevezik, megkülönböztetésül a szélessávú ISDN-nek is nevezett ATM rendszertől. Jellemző adatátviteli sebessége 5,6-16 kbit/s. Mivel az ISDN több csatornán is lehetővé teszi a kommunikációt, ezért adatátvitel (pl. Internetezés) közben is lehet telefonálni. Hátránya, hogy az ISDN szolgáltatás díja az adatforgalommal egyenes arányban nő.
Analóg telefonvonalon digitális szolgáltatásokat biztosító hálózat.
Az ISDN szolgáltatásai
Az ISDN az összes telekommunikációs szolgáltatást (telefon, fax, adatátvitel, videotext) egyetlen digitális vonalon szolgáltató hálózat, mely integrálja a hang és a nem hang jelű szolgáltatásokat. Legfontosabb szolgáltatásai:
- a hangtovábbítás, számos új tulajdonsággal kiegészítve. A digitális kapcsolóközpontok előnye hívás gyorsabb felépítése, maximum 0,8s az analóg rendszer 30 s-ával szemben. Az ISDN telefonok több, azonnali hívásfelépítést biztosító gombot tartalmazhatnak, melyekkel bármelyik telefont el lehet érni. A telefon kicsöngése alatt a hívó számát, nevét és címét is kijelezhetik. A közvetlen beválasztás, mely lehetővé teszi egy előfizetői érpáron több telefonszám egyidejű elérését.
- további hangátviteli szolgáltatások: világméretű konferenciahívások létrehozása több résztvevő között; üzenethagyás;
- zárt felhasználói csoportok kialakítása (magán hálózatok kialakítási lehetősége), melyben a csoport tagjai csak egymást hívhatják, kívülről nem elérhetőek;
- videotext (távoli adatbázis terminálon keresztül történő interaktív elérése - pl. áruvásárlás telefonon) és teletext (házi és üzleti célokra szolgáló elektronikus levelezési szolgáltatás);
- képek digitalizálása és továbbítása;
- távmérési és riasztási lehetőségek kialakítása.
Az ATM hálózat
Az ATM (Asynchronous Transfer Mode) hálózat az X.25 protokoll szerint működik, vagyis a kapcsolat felépítésnek a módját saját maga határozza meg. Az adatátviteli sebesség az adatok letöltése során lényegesen magasabb, mint a feltöltéskor. Az elérhető max. adatsebesség nagyobb, mint 1 GB. Az ATM-et a változó bitsebességű adatátvitelre (VBR - Variable Bit Rate) tervezték. Míg bizonyos alkalmazások állandó átviteli sebességet igényelnek (pl. telefon, telefax, TV), addig mások változó adatátviteli sebességet kívánnak (pl. interaktív szöveg, képátvitel). Ilyenkor sokszor állandó bitsebességű átvitel folyik, amit hosszabb szünet követ. Az adatcsomagok viszonylag kis méretűek (5x8 bit fejrész, 48x8 bit adat). A csomagok fix hossza jelentősen felgyorsítja az adatátvitelt.
Az ATM nagy sebességgel dolgozik. Virtuális hálózatok kiépítése esetén maga az egység tartalmazza az elválasztást, elzárást. Az ATM hálózatokban lehetőség van videó-konferencia lebonyolítására is, melyet a 44,736 Mbit/s sebességgel működő PBX (Probe Exchange) alközpontok vezérlik.
ATM rendszerre jellemző, hogy kis költséggel nagy hálózat építhető. Előfordulhat viszont, hogy egyes ATM rendszerek nem működnek együtt egymással.
Az ADSL
Az ADSL (Asymmetrical Digital Subscriber's Line) az aszimmetrikus digitális előfizetői vonal rövidítése. Az ADSL a betárcsázós, vagy az ISDN-en történő internet-elérésnél jóval nagyobb sebességű, állandó hozzáférést biztosító, szélessávú szolgáltatás. A szolgáltatás réz, csavart érpáras telefonhálózatokon működik. A rendszer a beszédcsatorna mellett (ebből az analóg telefonhálózatban egy, az ISDN hálózatban kettő van) frekvencia-szétválasztással, az 1 megahertzes tartományban további két csatornát tart fenn: az egyiket adatfeltöltésre, a másikat adatletöltésre. A két csatorna nem egyforma sávszélességű, vagyis aszimmetrikus, a felhasználók ugyanis gyakrabban töltenek le adatokat, mintsem fel. ADSL -lel a letöltés sebessége max. 4096 kbit/s, a feltöltés pedig max. 512 kbit/s. Az ADSL bevezethetősége egy adott területen erőteljesen függ a vezetékhálózat minőségétől, a technológia ugyanis nagyon érzékeny a beázásra, a vezeték sérülésére, az egyes csatornák, adatfolyamok között fellépő interferenciára. Az ADSL sebessége lehetővé teszi a gyors fájl-letöltést, az on-line videóközvetítést és egyéb multimédiás tartalom megtekintését. Az ADSL szolgáltatás fix havi előfizetési díjért áll a felhasználók rendelkezésére
Nagysebességű (>1500 kbit/s), telefonvonalon működő kapcsolt vonali hálózati szolgáltatás, melyben a hálózat-felhasználó irányban (letöltés) lényegesen nagyobb a sebesség, mint a felhasználó-hálózat (feltöltés) irányban.