Microsoft hálózati szoftverek
A Microsoft operációs rendszerek közül az 1990-ben a Windows 3.1-el párhuzamosan megjelent Windows for Workgroups 3.1 kínált először megoldást munkacsoportok számára helyi hálózat kialakítására. Az 1993-ban megjelent Windows 3.11 változatot már kiegészítették hálózati szolgáltatásokkal és kommunikációs lehetőségekkel. Szintén 1993-ban adták ki a vállalati felhasználók számára készített hálózati operációs rendszert, a Windows NT-t (New Technology). Megjelenésével két fő ágra bomlott a Windows termékek fejlesztése: a DOS-ra épülő, az otthoni felhasználók részére készített operációs rendszerek csoportját (a Windows ME-vel bezárólag) és a nagyobb hardverigényű, vállalati hálózatokban használt, NT magra épülő termékeket (a Windows 2000-ig) párhuzamosan fejlesztette a Microsoft. A két termékvonal egyesítése a a Windows XP-ben történt meg.
Az 1996-ban megjelent a Windows NT Server és Workstation 4.0 integrált web-szerver programot, a FrontPage web-oldal szerkesztőt, javított fájl- és nyomtatási szolgáltatásokat, hálózati adminisztrációs eszközöket tartalmazott. A termék továbbfejlesztett változatait 1997-ben (Windows NT Server 4.0 Enterprise Edition) és 1998-ban (Windows NT Server Terminal Server Edition) adták ki.
2000-ben jelent meg Windows 2000 operációs rendszer, melyet Server, Advanced Server, Datacenter Server és Professional (munkaállomás) változatokban árusítottak. A rendszer Windows NT technológiára épült, és a Windows 98 továbbfejlesztett felhasználói felületét kapta, integrált Internetes funkciókkal (böngésző- és levelezőprogram) rendelkezett.
2001-ben adták ki a Windows XP operációs rendszert, mely a Windows 2000 továbbfejlesztett programkódjára épült. Az üzleti felhasználók számára a Professional, az otthoniak részére a Home változatot kínálták.
2003-ban jelent meg a szerverekre szánt Windows Server 2003. Továbbfejlesztett Active Directory és csoportházirend eszközei, fejlett lemezkezelése megkönnyítették a szerveradminisztrációt, beépítve tartalmazta a .NET fejlesztő- és kiszolgálókörnyezetet. Négy változata kapható: Standard Edition, Web Edition, Enterprise Edition és Datacenter Edition.
Microsoft hálózati szolgáltatások
A Microsoft hálózati szoftverek minden, a hálózat kialakításával és menedzselésével, a felhasználók és az állományok kezelésével, az erőforrások megosztásával, a kommunikációval kapcsolatos funkciót tartalmaznak. Mivel egyes hálózati szoftverek többféle változatban is kaphatóak, lehetővé teszik a felhasználó igényének legjobban megfelelő kiválasztását. Például a Windows Server 2003 négy változata a következő alkalmazási területekre készült:
- a Standard Edition kis- és közepes vállalkozások igényeinek megfelelően biztosít hálózati szolgáltatásokat, web-szolgáltatást és központi adminisztrációt;
- a Web Edition kifejezetten web-oldalak tárolását és publikálását, illetve webszolgáltatások nyújtását végzi;
- az Enterprise Edition közép- és nagyvállalatok igényeinek kiszolgálására, nagyvállalati szintű funkciók nyújtására képes (8 processzort támogatni képes operációs rendszer, 32 GB RAM használattal);
- a Datacenter Edition a legnagyobb teljesítményű változat, nagyvállalatok, nagy számítási és tárolási kapacitást igénylő szervezetek kiszolgáló rendszere (legfeljebb 32 processzoron támogat többprocesszoros feldolgozást, 64 GB fizikai memóriát képes kezelni).
A Windows 2003 Server 64 bites változatban is kapható (legfeljebb 64 processzort és 512 GB memóriát tartalmazó rendszereken futhat).