Az Internet fájl-átvitelt biztosító szolgáltatása (FTP)
Az FTP (File Transfer Protocol) protokoll a TCP/IP része, a hálózatban lévő gépeken található fájlok átvitelére használható. Használata folyamatos hálózati kapcsolatot igényel. Az adatátvitel során az egyik gép fájl-szerverként működik, a másik gépen a felhasználó valamilyen kliens szoftvert használ. Az adatátvitel sebesség-igénye jelentős lehet, különösen multimédiás állományok átvitele esetén.
Az FTP protokoll kétféle átviteli módot biztosít:
- az ASCII módban 7 bites kódokat használ, ezért szövegállományok átvitelét teszi lehetővé;
- a bináris módban tetszőleges állomány átvitele biztosított.
Az FTP-kiszolgálókhoz használt URL-címek eltérnek a szokásos weblap-címektől: nem http://-vel, hanem ftp://-vel kezdődnek (pl.: ftp://ftp.microsoft.com, ahonnan termékjavításokat, frissített illesztőprogramokat, segédprogramokat, illetve a Microsoft Knowledge Base cikkeit és más dokumentációkat lehet letölteni).
Olyan hálózati szerver, mely egy távoli gépen dolgozó felhasználó számára állományok gyors le- és feltöltését biztosítja.
Az FTP szolgáltatás használata
Az FTP-kiszolgálók kétféleképpen használhatóak:
- ha rendelkezünk hozzáférési jogosultsággal, akkor a felhasználói név és a jelszó megadása után léphetünk be a könyvtár-struktúrába;
- a nyilvánosan elérhető állományokat tartalmazó szerverekre (az ún. anonymous-szerverekre) általában az e-mail cím megadásával, szabadon be lehet lépni.
A nyilvános FTP-szerverek esetében a legfontosabb állományok több helyen, az ún. tükör-szervereken is megtalálhatóak, ezért letöltés esetén lehetőségünk nyílik földrajzilag közelebbi helyet választani.
Az FTP szerver-kliens modell szerint működik. A távoli FTP-szerverekkel kliens program segítségével tudunk kapcsolatot létrehozni, fájlokat fel- és letölteni. Az FTP protokoll végzi a fájlok mozgatását, a különböző számítógép-típusok és operációs rendszerek kezelését.
Windows környezetben a TCP/IP protokollal együtt települ az ftp.exe program is, melyet DOS ablakban indíthatunk (a parancsok listája a help parancs beírásával tekinthető meg).
A web-böngészők tartalmazzák az FTP szolgáltatást, elég a címsorba beírni az adott FTP szerver címét, és a böngésző letölti a nyilvános könyvtárak listáját.
A fájlkezelő segédprogramok egy része (pl. Windows Commander, Total Commander) is képes az FTP kezelésére.
A Microsoft Office program is támogatja az FTP helyekkel végzett munkát: a fájl-megnyitás ablakban a kívánt FTP-szerver címét megadva léphetünk be.
Olyan szerver, melyre a belépés név és jelszó nélkül, e-mail cím megadásával történik.
Belépés során használt név/azonosító. Szokás még a login és a user név megnevezés is).
Belépés során használt név/azonosító. Szokás még a login és a felhasználói név megnevezés is).
Belépés során használt név/azonosító. Szokás még a felhasználói és a user név megnevezés is.
Belépés során a felhasználói név megadása mellett szükséges lehet egy titkosan kezelendő karaktersorozat megadása is, melyet jelszónak (angolul password) hívnak.
FTP programok
Minden FTP kapcsolat megnyitásakor először be kell lépnünk (login) a távoli gépre, azaz azonosítanunk kell magukat. A felhasználói név megadása után általában még egy ahhoz kapcsolódó jelszót is meg kell adnunk. A legtöbb publikus FTP-szerverre az "anonymous" felhasználói név és egy e-mail cím, mint jelszó megadásával léphetünk be. Ez utóbbi általában csak a felhasználó egyedi azonosítását teszi lehetővé (hiszen a felhasználói név nem egyedi), de gyakorlatilag bármilyen e-mail címre hasonlító szöveges információt elfogad (ez nem jelenti azt, hogy valóban azonosíthatatlanul tevékenykedhetünk, hiszen saját, egyedi IP címünk továbbra is megtalálható minden elküldött csomag elején).
A sikeres belépés után a jogosultságainknak megfelelő könyvtárakban tallózhatunk, illetve tölthetünk le és fel állományokat (a munka során a UNIX rendszerek szintaxisa a mérvadó, azaz például az elérési utakban a DOS-ban megszokott \ karakter helyett itt a / használandó).
Könyvtárat CD parancs segítségével válthatunk, amennyiben a prompt nem jelzi ki, úgy aktuális könyvtárat a PWD parancs beírása után tudhatjuk meg. Az egy szinttel feljebb elhelyezkedő szülő-könyvtárba történő váltáshoz mind a CDUP, mind a CD.. parancs használható. Az aktuális könyvtár tartalmát az LIST (LS), illetve a DIR parancs segítségével listázhatjuk ki.
Fájloknak a szerver gépről a kliensre történő letöltése a RETRIEVE (RETR) parancs kiadásával lehetséges. A feltöltést a STORE (STOR) parancs segítségével tehetjük meg. Mindkét parancs első paramétereként a le- ill. feltöltendő távoli ill. lokális fájl nevét kell megadnunk.
Könyvtárakat a MKD(IR) paranccsal hozhatunk létre, és az RMD(IR)) paranccsal törölhetünk. A fájlok átnevezésére a RENAME FROM RENAME TO, törlésére a DELETE parancs használható.
A kapcsolat lezárása és a rendszerből történő kilépésre a QUIT ill. BYE parancsok használhatók. Windows-os ftp klienseknél gombnyomásra működnek a parancsok.