A Windows operációs rendszerek
Míg kezdetben a Windows csak egy, a DOS operációs rendszer alatt futó grafikus felhasználói felület volt, addig napjainkra a Microsoft Windows termékek már az operációs rendszerek és mobil technológiák külön családját alkotják.
1985-ben jelent meg a Microsoft első grafikus felhasználói felülete, a Windows 1.0, mely nagyban hasonlított a kiadványszerkesztő GEM grafikus környezetre.
Igazodva a felhasználói igényekhez és kihasználva hardver-elemek és a szoftverek fejlődését, a Windowsnak újabb és újabb, javított, bővített lehetőségeket tartalmazó változatai jelentek meg. A '90-es években a fejlesztés két ágra vált szét: a vállalati felhasználókat megcélzó Windows NT kifejlesztésére (melynek asztali és kiszolgáló változatait fejlesztették, 1998 után Windows 2000 néven), valamint az otthoni felhasználók részére szánt termékekre. Egymás után jelentek meg a Windows változatok: Windows 1.0, Windows 2.0, Windows 3.0, 3.1 és Windows for Workgroups 3.11, Windows NT 3.1, Windows NT Workstation 3.5, Windows 95, Windows NT Workstation 4.0, Windows 98, Windows 98 második kiadás (Second Edition; SE), Windows Me (Millennium Edition), Windows 2000 Professional, Windows 2000 Server-család, Windows Server 2003, Windows XP. A Windows Me volt az utolsó Windows operációs rendszer, mely a Windows 95 alapkódokra épült. Az utána megjelent operációs rendszerek a Windows NT, illetve a Windows 2000 magjára épültek.
Windows 1.0
A Windows 1.0 1985-ben jelent meg. Biztosította a bitképeket megjelenítő alkalmazások futtatását és az egér használatát. Magában foglalt néhány asztali alkalmazást (közöttük egy MS-DOS fájlkezelőt), egy órát, egy naptárat, egy kartotékkezelőt és telekommunikációs programokat.
Továbbfejlesztett változatai voltak a 1.01, 1.03 és az 1.04.
Windows 2.0
A Windows 2.0 1987-ben került piacra. Kihasználta az Intel 286 processzor továbbfejlesztett képességeit, a bővített memóriát, a dinamikus adatcserét. Biztosította az ablakok átfedhetőségét és a képernyő elrendezésének módosítását, valamint a billentyűkombinációk alkalmazását a Windows műveletei közötti mozgásra.
A 2.03 változata már kihasználta az Intel 386 processzor védett módját és kiterjesztett memória lehetőségét. A további 2.x-es verziók a 2.11-ig terjedtek.
Windows 3.x
A Windows 3.0 1990-ben került kiadásra. Továbbfejlesztett 16 színű grafikát, jobb teljesítményt, erőteljes Intel 386 processzor-támogatást tartalmazott. Megjelent benne a Programkezelő, a Fájlkezelő és a Nyomtatásvezérlő. A két év múlva kiadott Windows 3.1 újdonsága az alapszintű multimédia-támogatottság és a True Type betűtípus-rendszer volt. Az első olyan Windows változat, melyet magyar nyelven is kiadtak.
1993-ban jelent meg a Windows for Workgroups 3.11, mely beépített hálózati funkciókkal rendelkezett. A Windows 3.2 változat csak kínai nyelven készült el.
Windows 95
1995 volt a Windows 95 megszületésének éve, mely a Microsoft három általános célú operációs rendszerének (Windows 3.1, Windows for Workgroups és MS-DOS) az utódja. A 32 bites Windows 95 javított multimédia lehetőségeket, beépített hálózati képességeket, Plug and Play szolgáltatást tartalmazott. Itt jelent meg először a programok és egyéb műveletek indítását biztosító Start gomb.
Windows 98
Az 1998-ban jelent meg Windows 98 néven a Windows 95 frissítése. Ez volt ez első, kifejezetten otthoni felhasználóknak tervezett Windows változat. A Windows 98-cal leegyszerűsödött a számítógépen és az Interneten történő keresés, gyorsabban lehetett megnyitni és bezárni az alkalmazásokat, támogatta a DVD lemezek olvasását és az USB eszközöket. Javított, második kiadása (Windows 98 Second Edition - SE) továbbfejlesztett hardver-kompatibilitási és internettel kapcsolatos lehetőségeket nyújtott. Tartalmazta az Internet Explorer 5.0 böngészőt, a Windows NetMeeting 3.0 konferencia szoftvert.
Windows XP
2001-ben jelent meg a Windows XP (eXPerience - élmény), melyben a Microsoft szerint egyesítették az WinNT/2000 stabilitását és a Win9X/ME játéktámogatottságát. Az XP-vel egybeolvasztották az otthoni és a vállalati felhasználóknak szánt fejlesztési irányokat. A Windows XP feladatalapú, frissített grafikus felülettel, újratervezett Start menüvel és keresési megoldással, valamint sok új vizuális hatással rendelkezik. Az XP Professional változata biztosítja a távoli asztal kezelését, a fájlrendszer titkosítását, a rendszer-visszaállítást és több speciális hálózati funkciót. Fontos újdonsága a vezeték nélküli 802.1x szabványú hálózatok támogatása, valamint a Windows Messenger és a Távsegítség alkalmazás. Az XP Home (otthoni) változata egyszerűsített megjelenést nyújt, olyan újításokat tartalmaz, mint a Hálózat telepítése varázsló, A Media Player, a Movie Maker és a javított digitálisfénykép-kezelés.
A 2003-ban kiadott XP 64-Bit Edition a 64 bites Intel Itanium processzort használó munkacsoportok igényeit elégítette ki.
Windows NT
A Windows NT-t stabil, megbízható rendszer igényével, elsősorban professzionális célra fejlesztették ki. Új funkciói közé tartozott a beépített hálózatkezelés, a többprocesszoros architektúrák támogatása, a többfeladatos, Windows alapú alkalmazásokhoz használt ütemező. Teljesen új fájlrendszert készítettek hozzá, az NTFS-t (NT File System), mely már lehetővé tette, hogy a használat és a fájlok felhasználói joghoz legyenek rendelve. Az NTFS nagy kapacitású merevlemezeket is megfelelő sebességgel kezel. A fájlrendszer a naplózás révén önjavításra is képes. Beépített tömörítési lehetőséggel is rendelkezik. A szerver verzióit ma is kiterjedten használják, az ún. asztali (WorkStation) verziók viszont gyakorlatilag eltűntek, mivel nem támogatták az univerzális soros portok (USB) kezelését.