A személyi számítógép
A személyi számítógép (PC) egyfelhasználós, általános célú gép. A számítógép funkcionális egységei a központi egység (CPU), a vezérlőegység (CU), aritmetikai és logikai egység (ALU), a memória, a háttértárolók, beviteli és kiviteli eszközök (perifériák). A PC-k zöme IBM kompatibilitis, kis hányadukat adják az Apple MacIntosh gépei.Napjainkban a személyi számítógépek szinte kivétel nélkül grafikus operációs rendszert használnak, azonban a parancssoros rendszerek futtatására is alkalmasak (pl. DOS). Nagyon sok, a játéktól a multimédiás tartalmak előállításán keresztül az irodai és vállalati feladatok ellátására alkalmas szoftver kapható hozzájuk. A PC teljesítményét az órajel frekvenciája, áramköreinek előállítási technológiája, a processzor típusa, a memória mérete és sebessége, a perifériák átviteli sebessége, a videókártya típusa egyaránt befolyásolja.
Egyfelhasználós, általános célú számítógép (Personal Computer).
A személyi számítógép elődjei
A számítógépek otthoni megjelenését és elterjedését a mikroelektronika fejlődése tette lehetővé: az egyetlen, cm2 felületű szilíciumlapkán (chipen) elhelyezett több tízmillió alkatrész elképzelhetetlen mértékű kicsinyítést tett lehetővé, a sorozatgyártás pedig a tömeges előállítás által biztosított alacsony árakat. 1971-ben az INTEL piacra dobta az első mikroprocesszort, a 4004-est (4004 tranzisztorból állt, 4 bites volt), amit komplex matematikai műveletek elvégzésére fejlesztettek ki. Megjelent és rohamosan terjedt a zsebszámológép. Az 1972-ben megjelent INTEL 8008 mikroprocesszor már 8 bites volti. Az amerikai XEROX megkezdte az ALTO nevű, otthonra szánt számítógép kifejlesztését (ami az első PC lehetett volna), de mivel nem találta használhatónak, így piacra sohasem került. 1975-ben a Micro Instrumentation and Telemetry Systems létrehozta és elkezdte árulni a MITS Altair 8800-at, azaz az első PC-t, ami egy csomag alkatrészt, amit otthon kellett működő géppé összerakni. Az Altair-nak nem volt billentyűzete, monitora, az adatokat nem tudta eltárolni, de még így is volt rá kereslet a lelkes amatőrök között. Bill Gates és Paul Allen írtak egy BASIC értelmezőt az Altair-ra. 1976-ban Steve Jobs és Stephen Wozniak megalapította az Apple-t, és megjelentették az Apple I-et. Az Apple II 1977-ben mutatkozott be, színes monitorral, hanggal, grafikával (16k RAM, 16k ROM). Ugyanebben az évben piacra került a Tandy Radio Shack TRS-80 nevű gépe (4k RAM, 4k ROM), valamint a Commodore PET (4k RAM, 14k ROM). A Digital Research kifejlesztette a CP/M operációs rendszert. 1978-ban az Apple hajlékonylemez-meghajtót csatol az Apple II gépekhez. Ekkorra a PC-k tömeges elterjedését már csak az akadályozta meg, hogy a potenciális felhasználóknak nem volt miért megvenni a gépeket. A vásárlók táborát a lelkes barkácsolók tették ki. A gépekhez nem volt program, amit használni lehetett volna, játéknak pedig meglehetősen drágák voltak. 1979-ben jelent meg az elsőtáblázatkezelő, a VisiCalc az Apple II-re. 1980-ban a.Sinclair ZX-80 (1k RAM, 4k ROM) számítógép (ami az otthoni televíziót használta monitorként) ára 200$ alá esett, így tömegesen vásárolták.A Commodore VIC-20 gépből több mint 1.000.000 darabot adtak el.
Az IBM PC megjelenése
1981-ben az IBM piacra dobta az IBM PC-t (INTEL 8088 processzor, 16kB RAM, mely 256kB-ig volt bővíthető, 5.25 colos floppy). Ugyanebben az évben jelent meg az első hordozható PC (Obsborne 1, a súlya 11 kg volt, a memóriája 64 kB kapacitású és 1.795 dollárért árulták). Megszületett az az első MODEM is a PC-hez. Az IBM PC lehetővé tette a gépének a másolását, így egyre többen kapcsolódtak be a PC gyártásába, így tömegesen kezdtek PC kompatibilis gépeket vásárolni az emberek. 1982-ben a Compaq IBM PC klónokat kezd gyártani. 1983-ban az IBM bemutatta a nagyközönségnek az XT-t, (10 MB merevlemez, 3 bővítőhely, 360 kB floppy). Az Apple piacra dobta a Lisa-t, de mivel több, mint 10000 dollárba került, a grafikus felhasználói felület (Graphics User Interface- GUI) ellenére csak nagyon kevés fogyott belőle. 1984-ben az Apple megjelentette dobja a Macintosh-t (128kB RAM, egér, GUI). 1985-ben megjelent az Apple LaserWriter, és az Adobe PostScript lapleíró nyelv. A Commodore Amiga 1000 színes grafikát, többszólamú hangot, ablakos operációs rendszert biztosított a felhasználó számára. Megjelent az INTEL 386 processzor. 1991-ben megszületett az INTEL 486 SX 20 MHz processzor. 1992-ben jelenik meg a PC-ben a CD ROM (Tandy, az ára 400$). 1993-ban került piacra az. INTEL PENTIUM 60 MHz processzor. A személyi számítógép elfogadottá vált, egyre több háztartásban és vállalatnál jelent meg. A PC-re írt szoftverek számát megbecsülni sem lehet, az élet minden területén használható alkalmazások ezrei jelentek és jelennek meg napjainkban is. A hardver elemek fejlődése is töretlen, az egyre újabbeszközök újabb és korszerűbb szoftvereket kívánnak, az elkészített szoftverek pedig sokszor többet tudnak, mint a hardver, így újabb fejlesztésre ösztönzik a fejlesztőket és gyártókat. A fejlődés egyre gyorsabb, egyre nagyobb teljesítményű eszközök jelennek meg, melyek újabb és újabb felhasználási lehetőségeket nyitnak meg. Az egykor adatfeldolgozásra kifejlesztett számítógép lassan az otthoni multimédia-központ szerepét veszi át a televíziótól és videómagnótól. A 80-as évek elején a piacon részt vevő több mint 100 PC gyártó közül mára már csak két irányzat verseng: az Apple és az IBM kompatíbilis gépeké, de ez a két irányzat is nagyban közelít egymáshoz. Az IBM a kompatibilitásra fektette a hangsúlyt, az Apple a felhasználóbarát felületre és szolgáltatásokra. A különböző rendszerek átjárhatóvá váltak, az IBM kompatíbilis gépeken megjelent a grafikus felület, az Apple gépekhez léteznek PC-kártyák, amelyek lehetővé teszik PC-s programok futtatását. Érdekes fejleményeknek lehetünk napjainkban tanúi: a PC "szülőatyja", az az IBM eladta PC gyártási ágazatát egy kínai cégnek, az Apple gépeiben pedig nemsokára megjelennek az eddig csak IBM kompatíbilis gépekben alkalmazott INTEL processzorok és chipek.
International Business Machines - Egyesült Államokbeli számítógépgyártó világcég, a PC megalkotója.
Beginners All-purpose Symbolic Instruction Code - angol nyelvű, kezdő felhasználók számára írt, korai programnyelv.
Egyesült Államokbeli számítógépgyártó világcég, a MacIntosh és az Apple számítógépek gyártójaként vált ismertté.
Egyesüt Államokbeli számítógépgyártó cég, termékei a '80-90-es években voltak népszerűek.
Egyesült Államokbeli számítógépgyártó világcég, egy éve egyesült a Hewlett-Packard céggel.
A személyi számítógépek napjainkban
A személyi számítógép széleskörű elterjedését több tényező segítette. Egyrészt árát úgy állapították meg, hogy egy magánszemély is meg tudta venni: minél többet vettekek belőle, annál olcsóbbá vált, hiszen a nagy sorozatú gyártás minden termék árát leviszi. Beindult egy olyan folyamat, ami a mai napig tart: olcsóbban lehetett számítógépeket előállítani, ezért olyan helyeken is kifizetődő volt az alkalmazásuk, ahol korábban nem - ezért sok számítógépet lehetett eladni, több mikroprocesszort kellett gyártani, így a számítógép még olcsóbb lett - így még több helyen lehetett használni, ezért még többet gyártottak, ezért még olcsóbb lett, és így tovább. Másrészt a személyi számítógépek teljesítménye folyamatosan nőtt, ma már a '60-as évek nagyszámítógépeinek a képességeinél jóval többet egy biztosít egy PC. Az alacsony ár, a nagy teljesítmény mellett a rendkívül bőséges szoftverválaszték volt az, ami egyre több családot és céget ösztönzött számítógép vásárlásra. Az irodai munkákra alkalmas programcsomagok, a vállalati felhasználók számára készített számítógépes megoldások és szolgáltatások, az otthoni munkát, információfeldolgozást, kommunikációt és szórakozást biztosító programok mind hozzájárultak ahhoz, hogy a számítógép a mindennapok nélkülözhetetlen szereplőjévé vált. A digitlis adtfeldolgozás elterjedése, a távközlés és a számítástechnika összefonódása, konvergenciája a személyi számítógépez univerzális, multimédiás központtá alakította, mely képes a televízió és a rádió műsorának vételére, rögzítésére, lejátszására, a fényképek és videók feldolgozására, tárolására, a számítógépes hálózatokon keresztül a valósidejű kommunikációra és csoportmunkára, az információk gyors és rendszerezett keresésére és közzétételére, az otthoni munkavégzésre és tanulásra.