A fellebbezés megírásának célja
Az államigazgatási eljárás első fokon az ügyfél kérelmére indul. Fellebbezést abból a célból írunk, hogy valamely kérésünket az illetékes hatóság elbírálja. Olyan jogorvoslat, amely az arra jogosult a sérelmesnek vélt első fokú érdemi – kivételesen eljárási – határozat ellen, a határozat megsemmisítése vagy megváltoztatása érdekében a határozat közlésétől számított és a jogszabályban meghatározott határidőn belül élhet, és amely a megtámadott határozat végrehajtására halasztó hatályú. A fellebbezést a hatóság köteles általában 30 napon belül érdemben elbírálni.
A hatóságok és a különböző szervek döntésének, határozatának módosítását vagy érvénytelenítését kérő irat.
A fellebbezés tartalma
A fellebbezést írásban nyújtjuk be az illetékes hatósághoz. Készíthetjük kézzel vagy szövegszerkesztő program segítségével. Kötött formai szabálya nincs, de tartalmilag ügyelnünk kell arra, hogy állításunk megfelel-e a valóságnak.
A fellebbezés is, úgy mint a kérvény, tartalmilag két részből áll. Az első részben hivatkozunk arra a hivatalra, osztályra és iktatószámra, amellyel kapcsolatban fellebbezést nyújtunk be. A következő hivatkozási részt tartalmazza:
„A ……………….. hivatal ………….. osztály 1258/2005. sz. határozata ellen, a kézbesítéstől számított 15 napon belül
fellebbezek.”
A második részben kérjük a jogorvoslást. Megjelöljük a konkrét tényt, ismertetjük a témát, majd ezután indokoljuk kérésünket. Indokainkat úgy soroljuk fel, hogy meggyőzzék az illetékeseket.
A fellebbezés tartalmi elemei:
- az illetékes hivatal, államigazgatási szerv neve,
- az illetékes hivatal, államigazgatási szerv osztálya,
- a címzett hatóság címe,
- hivatkozási rész,
- téma kifejtése, indoklás,
- dátum,
- a fellebbezést benyújtó aláírása, adatai (lakcím).