A meghívó
Hivatalos szervek, magánszemélyek összejövetelekről, értekezletekről, kiállításokról, valamilyen egyéb rendezvényről, ünnepi alkalomról írásban vagy szóban értesíthetik mindazokat a szervezeteket, hivatalokat, akiknek a megjelenésére feltétlenül számítanak.
Ha a protokoll szabályokat követjük, akkor: a meghívás előfeltétele mindenféle társasági összejövetelen vagy hivatalos társadalmi alkalmakon való részvételnek. A meghívó pedig a hivatalos, protokolláris meghívás szélesebb körben használt, általánosan elfogadott eszköze.
A magánéletben gyakori a szóbeli meghívás. A hivatali életben azonban inkább az írásos meghívók rendszere a gyakori.
Összejövetelekről, ünnepélyes vagy egyéb alkalmakról szóló értesítés azok részére, akiknek a megjelenését óhajtja a rendezvény szervezője.
A meghívók fajtái
Meghívót abból a célból készítünk, hogy valakit szóban vagy személyesen, vagy írásban meghívjunk valamilyen ünnepélyes alkalomra, értekezletre, rendezvényre, fogadásra, kiállításra stb.
A meghívást intézhetjük szóban és írásban. Gyakori a szóbeli meghívás is, de ez inkább baráti körben, szűk körben rendezett alkalmakra vonatkozó meghívás. Ilyenek pl.:
- születésnapi buli,
- vadászat,
- ballagás,
- szalagavató,
- esküvő,
- koktélparti,
- garden-party,
- buffet-dinner,
- barbecua-party,
- happening-party,
- lakásszentelő stb.,
- leány- és legénybúcsú.
A hivatalos társadalmi alkalmakra szóló meghívást írásban készítjük. Ezeknek a meghívóknak szigorú szabályai vannak mind tartalmi, mind formai tekintetben. Ezek az események a protokoll élet területeit érintik, vagy a hivatali élettel kapcsolatos egyéb rendezvényeket. Az alábbi célból készíthetünk meghívót a hivatali élettel kapcsolatban:
- értekezlet,
- közgyűlés,
- kitüntetés átadása,
- jubileumi rendezvény,
- ünnepi alkalom,
- külföldi delegációval találkozó,
- kiállítás megtekintése,
- karácsonyi „fehér asztalos” vacsora,
- díszebéd, díszvacsora,
- állófogadás,
- munkaértekezlet,
- munkaebéd, munkavacsora stb.
A meghívó tartalma
A meghívó tartalmát a jellege, a meghívás célja határozza meg. Tekintettel arra, hogy nagyon sok különböző eseményre írhatunk meghívót, így a tartalmuk és a kivitelezésük is eltérő lehet.
Éppen ezeket a sajátosságokat követve, most csak az általános tartalmi elemeit soroljuk fel, amelyeket általában – a jellegtől és a meghívás tárgyától függetlenül – tartalmaznia kell:
- a meghívó fél vagy szervezet nevét,
- a meghívás tárgyát, az esemény jellegét,
- a meghívás tényét,
- a meghívás alkalmát, indítékát,
- a meghívás időpontját, helyszínt,
- a megjelenés feltételeit (protokoll szabályok betartása),
- a részvétel visszajelzését vagy lemondási lehetőséget.