A domain-név szerver
Az Interneten történő keresés során a kezdeti, négy bájtból álló szám, az ún. IP cím (pl.: 194.24.162.40). használatát fokozatosan felváltotta a felhasználók számára sokkal kényelmesebben kezelhető, az adott hálózat vagy gép földrajzi elhelyezkedésére, funkciójára utaló karaktersorozatok, azaz a teljes domain név használata, mely ugyan úgy hierarchikus felépítésű, mint az IP cím. Amikor böngészés közben megadjuk például a www.microsoft.com címet, akkor böngésző program részeire bontja azt és elkezdi keresni az azonosítót a beállított, vagy az internet szolgáltatótól megkapott DNS-szerveren. Ennek során általában eljut a legmagasabb szintet kezelő DNS-szerverig, amely megadja annak a DNS-szervernek a címét, amelyik a microsoft.com-ra végződő címeket tartja nyilván. Ez a szerver szolgáltatja a www.microsoft.com domain-névhez rendelt IP-címet, amelynek felhasználásával már kapcsolódhatunk a szerverre. Ez a folyamat a kiindulási DNS-szerver beállításától függően teljesen automatikusan is megtörténhet, mert az egyrészt bizonyos ideig nyilvántartja a leggyakrabban kért címeket, másrészt a legmagasabb szintű DNS-szerverhez történő átirányítás helyett saját maga is elvégezheti a keresést és szolgáltathatja a kérdéses IP-címet.
A domain-nevek hierarchikus felépítés lehetővé teszi az adatok áttekinthető, struktúrált tárolását és karbantartását, valamint biztosítja egy adott szervezet részére a hálózatban eggyel lejjebb elhelyezkedő szint kezelését. Például, ha a szerverünket cég.hu néven regisztrálták, akkor a gépünkön futó futó DNS-szerver szolgáltatással akár tovább is bonthatjuk azt, és újabb, a struktúrában lejjebb elhelyezkedő szinteket is kialakíthatunk (pl.: igazgatóság.cég.hu, raktár.cég.hu, stb.) és karbantarthatunk a fentebb elhelyezkedő szintek bevonása nélkül.
Tartománynév szerver - azok a szerverek, amelyek számon tartják az egyes IP címekhez tartozó számítógépneveket, illetve biztosítják ezek oda-vissza fordítását.
A domain-név szolgáltatás
A számítógépek az Internet hálózaton nemcsak az IP címmel, hanem névvel is azonosíthatók. Ezt az internetes domain-név szolgáltatás teszi lehetővé. A domain nevek több szintűek. Léteznek ún. felső szintű domain nevek (top level domain), például .com, .org, .edu, .hu, stb. Ezek alatt a már az egyes országok, vagy szervezetek saját domain-név szolgáltató rendszere kezeli és adja ki a neveket. A nevek kiadása kérelem útján történik, a domain-név fenntartásáért fizetni kell. A nevek kezelését domain-név szerverek végzik, amelyek rendszeres időközönként kicserélik, vagy hozzáférhetővé teszik az névadatbázisaikban tárolt információkat. Ez biztosítja, egy újonnan bejegyzett domain név rövid időn belül világszerte elérhetővé válik. Hazánkban a Magyarországi Internet Szolgáltatók Tanácsa Tudományos Egyesülete abból a célból, hogy a .hu alatti közdomainek delegálásának, a regisztrálásnak és a fenntartásnak egységes rendjét biztosítsa, a domain használóinak és másoknak a jogait megóvja, a 2001. évi CVIII. törvény 15./A§ alapján alkotta meg a Domain regisztrációs Szabályzatot.