A domain-név rendszer
A hálózaton a helymeghatározásra az URL-t (Universal Resource Locator) használják. Az Internetre kapcsolódó gépek egyedi, úgynevezett IP címmel rendelkeznek. Az IP cím egy négy bájtos szám, az egyes bájtokat írásban pontokkal választják el egymástól (pl.: 194.24.162.40). Az IP cím két részből áll, az egyik rész a hálózatot, a másik rész az adott hálózaton belül a gépet azonosítja. Ez a címzési mód a felhasználók számára kényelmetlen, hiszen nehéz megjegyezni hosszú számsorokat. Ésszerűnek tűnt egy olyan címzési rendszer kialakítása, melyben könnyen értelmezhető és megjegyezhető, az adott hálózat vagy gép földrajzi elhelyezkedésére, funkciójára utaló karaktersorozatokat (Fully Qualified Domain Name- FQDN) használhatunk. Az FQDN, azaz a teljes domain név a DNS (Domain Name System) rendszer szerint alakítható ki, ugyan úgy hierarchikus felépítésű, mint az IP cím, formailag több, pontokkal elválasztott tagból áll (pl.: www.sulinet.hu).
A domain-rendszer létrehozásának több előnye is van. Az ésszerűségi megfontolásokon túl az elnevezési séma ilyen módon történő kialakításával (pl. www.cégnév.com) a korábban esetleg nem ismert erőforrások is könnyen elérhetővé váltak, függetlenül az adott számítógépnek a hálózaton belüli elhelyezkedésétől. A domain-nevek központosított kezelése elkerülhetővé teszi az önkényesen választott, véletlenül azonos nevekből származó konfliktusokat, valamint biztosítja az adatok központi frissítését. A nevek kezelését az ún. DNS (Domain Name Server) szerverek végzik. A domain-nevek hierarchikus felépítésűek, ezért mindig megállapítható, hogy melyik DNS-szerver tárolja az elérni kívánt információt. Bár az URL-ek domain-nevei elméletileg tetszőleges számú, pontokkal elválasztott szóból állhatnak, a legtöbb esetben az egyszerűség és a szabványosítás kedvéért három tagból állnak.
A domain nevek
A legmagasabb szintet a domain-nevek tulajdonosainak földrajzi elhelyezkedése, valamint tevékenységi és működési jellegéből adódó besorolása adja. Ennek megfelelően például minden magyarországi domain-név .hu-ra, minden holland .nl-re és minden német szerver URL-je .de-re végződik. Az USA-ban kiosztott domain-nevek ilyen szempontból speciális kategóriát alkotnak, mert ezeket működési profiljuk és jellegük alapján is megkülönböztetik: a .com (Commerical) - kereskedelmi, az .edu (Education) oktatási, az .org (Organization) egyéb, általában non-profit jellegű szervezeteket, alapítványokat jelöl.
A következő szintet az intézmények nevei valamint az egyéb, önkényes módon választott azonosítók szolgáltatják, amelyek azonban csak a fő-domain-en belül kell, hogy egyediek legyenek (pl. a www.hp.com és a www.hp.hu teljesen különböző szervereket is jelenthetnek, függetlenül attól, hogy ugyanannak a cégnek az üzemeltetésében állnak-e vagy sem).
Ennél lejjebb elhelyezkedő struktúrálási szintek is kialakíthatók, amelyeket azonban csak nagyon kevés esetben használnak ki.
Tartománynév rendszer - az Internet egy-egy körzetét, szegmensét (pl. egy szervergépet vagy egy önálló hálózatot) azonosító névrendszer.