Pont vetülete
A kétképsíkos ábrázolásban megkülönböztetünk K1 (vízszintes) és K2 (függőleges) képsíkokat. Ahol a P ponton átmenő, K1-re merőleges vetítősugár (első vetítősugár) metszi a képsíkot, ott van P első (felülnézeti) képe. Jele: P'
Ahol a P ponton átmenő, K2-re merőleges vetítősugár (második vetítősugár) metszi a képsíkot, ott van P második (elölnézeti) képe. Jele: P". A vetítősugarak képsíkon levő vetületei a rendezőegyenesek . A P' képnek az X12 -től való távolságát első rendezőnek, a P" képének az - X12-től való távolságát pedig második rendezőnek nevezzük. A rendező egyenesek megadják a P pont megfelelő képsíktól mért távolságát.
A P ponthoz tartozó vetítősugarak és rendezőik kijelölnek egy síkot, amit vetítő négyszögnek nevezünk.
Térbeli pont
Mivel sem kiterjedése, sem mérete nincs, ezért a pont a legegyszerűbb térelem. Vetülete minden képsíkon pont, melyet a megfelelő vetítősugár hoz létre.
A pontot a térben koordinátáinak megadásával lehet jellemezni. Térbeli megadásához szükség van egy vonatkoztatási rendszerre, egy viszonyítási pontra. Mivel a térben három egymásra merőleges főirány képzelhető el, a viszonyítási ponthoz képest egy másik pont három értékkel, három koordinátával azonosítható egyértelműen.
A síkon a pont megadása szintén koordinátákkal történik, de mivel itt egy főiránnyal kevesebb van, ezért csak két koordinátával kell azonosítani.
Ellenőrző kérdések:
Mi a térbeli pont képe a síkon?
Hány koordinátával adható meg egy pont a térben?
Hány koordinátával adható meg egy pont a síkon?