A gyártási rajzok csoportja
Ha el akarjuk készíteni egy tárgy műszaki rajzát, akkor tisztában kell lennünk annak méreteivel, alakjával, meg kell ismernünk a tárgyat. Először egy szabadkézi vázlatot készítünk a tárgy alakjáról. Megfelelő mérőeszközzel megmérjük méreteit, az értékeket a vázlaton jelöljük. Az így elkészített vázlat a felvételezési rajz.
Az alkatrészrajz olyan, egyetlen tovább már nem bontható elemet, azaz alkatrészt ábrázoló rajz, amely tartalmazza az alkatrész azonosításához szükséges információkat.
A műhelyrajz a gyártás igényeinek megfelelően készült rajz. Célja, hogy a gyártás során, a műhelyekben a munkadarab elkészítéséhez a lehető legnagyobb segítséget adja. Szükségszerűen figyelembe kell venni a munkadarab elkészítéséhez alkalmazott gyártási technológiát is. Alapelv például, hogy mérethálózata a megmunkálás folyamatához igazodik, a szakmunkás munkáját segíti.
A szerkesztési rajzok csoportja
Minden gép, berendezés, technikai rendszer részrendszerekből, elemekből épül fel. Az elemek összekötésének, a rendszer összeállításának helyes módját a szerkesztési rajzok által közvetített információból tudhatjuk meg. A szerkesztési rajzok a rész-egész viszony függvényében lehetnek összeállítási-, csoportösszeállítási- és rész-összeállítási rajzok.
Az összeállítási rajz a rendszer minden elemét tartalmazza. Az elemeket egyszerűsített vagy teljes formában ábrázolja.
A csoport-összeállítási rajz egy nagyobb rendszer egy részét, funkcionálisan összetartozó egységeit, egy részrendszerét együtt ábrázolja abban az esetben, ha egy rajzon belül nem ábrázolható a terjedelem miatt a teljes összeállítási rajz.
A rész-összeállítási rajz alkatrészek korlátozott számát alacsonyabb szerkezeti szinten ábrázoló összeállítási rajz.
Üzembehelyezési rajzok csoportja
Egy technikai rendszer üzembe helyezése alkalmanként sokrétű, összetett feladat lehet. Egyrészt szükséges a rendszer elemeinek helyes összekapcsolása, másrészt az egész rendszernek a térben történő megfelelő elhelyezése. Az üzembe helyezés folyamatát az üzembe helyezési rajzok könnyítik meg, melyek egyik csoportja az elrendezési rajz, amely megmutatja egy több egységből álló, technikai rendszer egységeinek egymáshoz viszonyított helyzetét, a szerkezeti kapcsolatok kialakításának lehetőségeit.
Az üzembe helyezési rajzok másik csoportja az elhelyezési rajz, amely a technikai rendszer térbeli elhelyezését írja elő, megmutatja a berendezés működéséhez szükséges terület nagyságát, javasolt elhelyezését adott munkaterületen. Az elhelyezési rajzot a berendezést gyártó cég általános esetben a használati útmutatóban, nagy méretű, különleges elhelyezést igénylő eszközök esetében helyszíni felmérés alapján, egyedileg készíti el.
Üzemeltetési rajz csoportja
Egy technikai rendszer üzembe helyezését követően gondoskodni kell az üzemben tartás megfelelő paramétereiről is, erre a feladatra vonatkozóan az üzemeltetési rajz nyújt információt.
Az üzemeltetés egyik részfeladata a berendezés kezelése, irányítása, ezt a feladatot látja el a kezelési rajz, mely ismerteti a rendszer kezelőszerveinek elhelyezését, a kezelőszervek funkcióit, azok lehetséges beállításait.
A kezelési rajznak egyértelműnek, a kezelő számára is jól értelmezhetőnek, áttekinthetőnek kell lennie. Elkészítésekor törekedni kell az egyszerűségre, hiszen nem biztos, hogy a gép kezelője komoly műszaki rajzi ismeretek birtokában van.
Még a leggondosabb üzemben tartás mellett is szüksége van minden technikai rendszer karbantartásra, javításra, ezen feladatok végrehajtásához szolgál információval a javítási rajz. A javítási rajz karbantartók, műszaki szakemberek számára készül, így benne szabványban meghatározott jelöléseket alkalmaznak. A javítási dokumentációban egyértelműen el kell különíteni az általános karbantartók, illetve a szakszerviz által elvégezhető feladatokat.
Ellenőrző kérdések:
Mik a műszaki rajz csoportjai?
Mutasson be egy csoportot!