A rajz története
A társadalom igénye a kommunikációra minden történelmi korszakban megvolt. A kommunikáció eszközrendszerében a rajzok megelőzték a beszédet, az írást. Az őskor emberei a barlangrajzok segítségével ábrázolták ismereteiket, fejezték ki félelmeiket, hiedelmeiket. A rajz az emberi önkifejezés egyik elsőnek birtokba vett eszköze. Az önkifejezési funkció mellett talán már a kezdet kezdetén megjelenik az információ közvetítés óhaja is. (Gondoljunk a barlangrajzok segítségével ifjoncokat oktató őskori tanító képére)! A rajz kommunikációs eszközként való felhasználása persze csak jóval később a technológiai fejlődés előrehaladtával vált általánossá.
A rajz feladata
A műszaki rajz a műszaki életben a kommunikáció elsődleges formája. Feladata, hogy egyértelműen közvetítse az információt, szabályozott információcserét tegyen lehetővé. A pontosság, az információtartalom helyes átadása egyértelmű követelmény. A műszaki rajznak objektív információt kell szolgáltatnia a tervezési, gyártási, üzemeltetési folyamat minden résztvevőjének.
A technológiai láncban résztvevő emberek gyakran nem találkoznak egymással esetleg akár más-más anyanyelvűek is. Köztük a műszaki kommunikáció megteremtésének legbiztosabb eszköze a műszaki rajz. Természetesen a kommunikáció csak akkor működhet zökkenőmentesen, ha minden szereplője ugyanazt és ugyanúgy érti egy-egy rajzi jelölés láttán. Ezért szükséges a műszaki rajz elemeinek szigorú szabványosítása.
A műszaki dokumentáció egyértelmű közlésének és megértésének alapfeltétele a vonatkozó szabványok alapos ismerete.
A rajz szerepe
Az ábrázolásnak mindig valamilyen célja van, valamit meg akar mutatni, valamit közölni akar. Ebben az értelemben beszélhetünk objektív közlésről (műszaki rajzok, dokumentációk), illetve szubjektív ábrázolási módról (művészeti rajzok, festmények), amely készítőjének szemével ábrázolja és mutatja meg, láttatja az ábrázolt tárgyat, jelenséget.
A rajzolás közelebb vihet minket a tudományos és művészi megismerés – az objektív és a szubjektív közlés- azonos és különböző útjainak megértéséhez. A nyomdász munkája során egyaránt jellemző a pontos alaposság és a képzelet játékossága, mindkét képességünk fejlesztésében segítséget nyújthat rajzi tanulmányaink elmélyítése.
Ellenőrző kérdések:
Mi a rajz feladata?
Milyen ábrázolási módokat ismer?