A monetarista és a keynesiánus gazdaságpolitika összehasonlítása a bért ésfoglalkoztatottságot tekintve
A fiskális politika kulcsszerepe a ciklikusság kiegyenlítésében van. Alkalmazásával a túlfűtöttség és a a depresszió is ellensúlyozható. A fiskális politika túlsúlya az 1970-es, 80-as évtizedekben megszűnt. Az olajárrobbanás, a gazdaságok más irányú fejlődése következtében a monetáris politika vette át a domináns szerepet.
A monetáris politika főszerepe azonban a kilencvenes évek közepe felé megkérdőjeleződött.
A monetarista és a keynesiánus gazdaságpolitika összehasonlítása a kamatpolitikát tekintve
A deficites gazdaságok hiányának pótlására külföldi vagy belföldi megtakarításokat vesznek igénybe. Az államadósság kezelését Magyarországon az Államadósságkezelő Központ látja el.
Az adósságok természetesen kamatterheket is jelentenek az országnak, amelyek megfizetése a hazai költségvetési forrásokat emészti. Furcsa helyzet alakul ki: a visszafizetési kötelezettségek csökkentik a belföldi lehetőségeket a termelés növelésére, mely növekvő termelés emelhetné a hazai GDP-t, és csökkenthetné az államháztartási hiányt és az államadósságot.
Azonban a pénzügyi fegyelem, az adózási hajlandóság és adófizetési kötelezettségek teljesítése, ésszerűen működő állam és szigorúan fegyelmezett állami újraelosztás mellett a deficites gazdaság szufficitessé válhat. Ehhez arra van szükség, hogy eladható termékeket gyártsanak, a termékeknek szerezzenek piacot (ha kell állami segítséggel). Példa az ilyen jellegű átmenetre akad bőven. Ilyen módon változott deficitesből szufficites gazdasággá az USA, Svédország, Dánia stb.
A monetarista és a keynesiánus gazdaságpolitika összehasonlítása az árfolyam politikát tekintve
A monetáris politika hatásai rövid és hosszú távon is érzékelhetőek. A várt hatások érvényesüléséhez azonban szükséges a politika megfelelő kommunikációja is. Mai világunkban egyre nagyobb szerepet kap bármilyen intézkedésnél a megfelelő közlés.
A forint árfolyamának csúszó leértékelése rövid távon mindenképpen versenyképesség rovására ment, azonban kiválóan mérsékelte az inflációt a kiszámítható, előre bejelentett pénzromlás.
De amint azt már többször említettük, a monetáris politika csak jól működő gazdaságban fejti ki kedvező hatásait.