A nemszőtt kelmegyártás fogalma
A nemszőtt kelmegyártás azoknak a textilipari eljárásoknak az összefoglaló elnevezése, amelyekkel különböző alapanyagokból vázszerkezetet képeznek, majd ezt a vázszerkezetet mechanikai és/vagy kémiai módszerek segítségével rögzítik.
A vázszerkezetek kialakításának és rögzítésének különböző módjai alakultak ki.
A nemszőtt kelmék csoportosítása
A nemszőtt kelmék vázszerkezetét kialakíthatjuk elemi szálakból, fonalakból, szövött és kötött kelméből is. Az elemi szálakból készült kelméket a bundaalapú kelmékhez soroljuk, a fonalból kialakított kelméket pedig a fonalalapú kelmékhez. A kombinált nemszőtt kelmék gyártásához szövött vagy kötött kelmét használunk, melyeket bunda- és fonalalapú kelmékkel egyesítünk. A nemszőtt kelmék tulajdonságait a vázszerkezet alapanyaga, az elemi szál, a fonal tulajdonságai is befolyásolják.
A megfelelő módon kialakított vázszerkezetet meg kell szilárdítani annak érdekében, hogy a felhasználási célnak megfelelő szilárdságú kelméket kapjunk. A szilárdítás különböző módszerekkel történhet. Vannak mechanikai és vegyi szilárdítással létrehozott bundák. A szintetikus, hőre lágyuló alapanyagoknál alkalmazhatunk ún. termikus szilárdítást is. Ezen kívül választhatjuk a varrvahurkolás módszerét is a vázszerkezet rögzítésére.
A bundaalap nemszőtt kelmék gyártástechnológiai folyamata 4 jól elkülöníthető lépésre bontható:
1. A szálasanyag előkészítése
2. A bundaképzés
3. A bundaszilárdítás
4. A kikészítés.
Előkészítés
A bundaalapú nemszőtt kelmék gyártása 4 részfolyamatra bontható. Az első feladat a szálasanyagok előkészítése a tovább feldolgozásra. Az előkészítés célja az, hogy olyan anyagkombinációt állítsunk össze, amely biztosítja a végtermék előírt tulajdonságait. A kiválasztott különböző fajtájú és minőségű szálasanyagokból keveréssel és bontással elkészítjük a bundaképzésre alkalmas anyagot. Az előkészítés műveletei általában megegyeznek a hagyományos fonalgyártás előkészítő műveleteivel. Ezek a műveletek az előbontás és keverés, a kondicionálás, nedvesítés vagy kenés, a rétegezés és pihentetés, majd a kártolás.
A szálbundából készült kelmék jellemzője az egyenletes száleloszlás és a szálak irányítottsága. A száleloszlást a bontás mértékével tudják befolyásolni. A szálak irányítottsága a késztermék különböző irányú szilárdságát fogja befolyásolni. Ezért is fontos a nemszőtt kelme gyártása során a megfelelő alapanyag-előkészítés.