Selyem jellemzői
A selyem egyidejűleg hűvös érzést keltő és jó hőszigetelő szálasanyag. A selyemfilamentekből (selyemfonalakból) finom szövetek készülnek, amelyekben kevés a légzárvány, rátapadnak a testre, finoman, hűsítően hatnak. A hőt mégis tartják, mert a test és a finom, zárt szerkezetű anyag között a levegő nem tud könnyen cserélődni. A gyapjúhoz hasonlóan a selyem is felvehet és tárolhat vízgőz alakú nedvességet anélkül, hogy nedvesnek éreznénk. Ennek az az oka, hogy a szál a belsejében levő üregekbe gyorsan felszívja a nedvességet. Finomsága és lágysága miatt nagyon kellemes viselet a bőrnek.
A selyemszál felépítése
A selyem molekulaláncainak alakja és elrendeződése hajtogatott szerkezetet mutat a szál belsejében, és ez meghatározza a selyem kémiai, fizikai és öltözködésfiziológiai tulajdonságait. A belső szerkezettel magyarázható a jó rugalmassága és nagy szilárdsága. A selyem keresztmetszete legömbölyített háromszög alakú, átmérőjük 0,5-1,3 mikron között változik. A hossza 400-800 m körül van. Fajlagos szakítóereje 30-35 cN/tex, szakadási nyúlása 13-20%. Hő hatására kevésbé érzékeny, jó nedvszívó, savak hatásának jól ellenáll, a lúgok a selymet is könnyen károsítják. A selyem nehezítésére fémsókat használnak, mivel azt könnyen felveszik. Baktériumokkal szemben a hántalanított selyem ellenálló képessége jó. A hernyóselyem különleges tulajdonsága a suhogás.
Gyapjú tulajdonságai
A gyapjúszövetek nagyon jó fiziológiai tulajdonságokkal rendelkeznek. A finom gyapjúszálak a sima felületű fésűsfonalban olyan szorosan fonódnak össze, hogy alig hullámosodnak, kevés levegőt tartalmaznak, ezért gyenge hőszigetelők. A nagyobb terjedelmű kártolt fonalak szerkezete lazább, a gyapjúszálak a fonal belsejében íveltek, és a sok légzárvány által kitűnő hőszigetelők. Ahhoz, hogy a hűvösebb európai éghajlaton elkerülhessük a test túlságos lehűlését, a test hőszabályozását hőszigeteléssel meg kell oldanunk. Ezt a feladatot 50%-ban a ruházatot körülvevő levegőréteg, 30%-ban a ruházatra „tapadó” levegőréteg, 20%-ban a szálasanyagok hővezetőképessége látja el. A gyapjú terjedelmes szerkezete - magas pórusszám - miatt sok levegőt tud megtartani, ezért jó hőszigetelő, s így különösen téli öltözetnek kiváló. A gyapjú higroszkopikus, azaz jó nedvszívó. Tömegének 1/3-át képes felvenni vízgőz alakjában anélkül, hogy nedvesnek éreznénk. Az izzadságot kémiailag megköti és semlegesíti. A vízcseppeket taszítja, ami zsírosságából és a felületi szerkezetéből adódik. Próbálja ki! Rövid időre menjen ki az esőre gyapjú pulóverban nem fogja nedvesnek érezni. A nedvességet cseppfolyós alakban nagyon lassan szívja magába, de ha már ez megtörtént nagyon lassan szárad.
A gyapjúszál felépítése
A gyapjúszálak a juh szőrtüszőiből fejlődnek ki, a hajhagyma fejlődésének hatására. A gyapjúszálak többsége felszőr és pehelyszőr. A felszőr keresztmetszete szabálytalan – bab alakú, átmérője 40 μm felett van, 250 μm-ig változik. Összefüggő velőállomány van benne, kevésbé rugalmas és kevésbé nemezelhető, mint a pehelyszőr. A pehelyszőr megközelítően kör keresztmetszetű, átmérője 8-40 μm között változik, általában nincs bélürge. Egy pikkelyelem fogja körül, míg a felszőrt több. Ívelt, hajlékony, rugalmas és jól nemezelhető szál. A gyapjúszál szerkezete két fő részből épül fel, a gyökérből és a szárból. A gyökér részei a hajhagyma, ebben végződik a gyökér. A hajhagyma sejtjeinek szaporodása okozza a szál növekedését. A hajhagymát a hajszemölcs táplálja. A napfény károsító hatásától a verejtékmirigy váladéka védi a szálat. A faggyúmirigyek a mechanikai hatásoktól, ezen belül is a nemezelődéstől védi a szálat, mivel víztaszító. A mirigyek váladéka a gyapjúzsír. A szőr a juh szőrének az a része, amelyet a textilipar, mint nyírt előgyapjút felhasznál. Három réteg különböztethető meg a szárban, a felhám, a kéreg és a bél. A felhám az egymást átlapoló pikkelyekből épül fel, a kéreg orsó alakú, hosszú sejtekből áll, köztük légzsákok vannak. A bélüreg a durva és középszálú gyapjúfajtákban található meg. A szál keresztmetszete, ha nincs bélürege, közel kör alakú.
Viselési jellemzők
A viselési jellemzőkre leginkább a légáteresztés és nedvességfelvételi vizsgálatok alapján következtethetünk. A gyapjú higroszkópikus tulajdonságú, jó nedvszívó, légáteresztő képessége kicsi, jó szigetelő. A selyem ugyancsak jó nedvszívó, légáteresztő tulajdonsága nagy, szellős viseletként is szokták jellemezni. Az alapanyag felhasználásától függően eltérő lehet az értékelés. A jó légáteresztő (3000-4000 l/m²) és a megfelelő vízfelvételi tulajdonságokkal rendelkező szövet, kellemes viselet, komfort érzetet biztosít.