1. feladat
Nevezze meg a képen látható sablonokat, és mondja el, minek a szerkesztésére alkalmasak!
A sablonok megkönnyítik és egységessé teszik a műszaki dokumentációk elkészítését. Általában a sablonok alapanyaga műanyag, kezelésükre és használatukra ugyanaz érvényes, mint a vonalzókra.
Sablonok típusai:
körsablon
rádiuszsablon nem teljes körök rajzolásához, kihúzásához
ellipszissablon ellipszisek rajzolásához
betűsablon szabványbetűk írásához
speciális szakmai sablonok (pl. villamos-kapcsolási rajzok készítéséhez sablon)
2. feladat
Mondja el, melyek a nagyon puha, a közepesen kemény és nagyon kemény grafitbetétek!
Vázlatok készítéséhez, szerkesztéshez különböző keménységű ceruzákat használunk. A ceruza megválasztása függ nemcsak a rajz típusától és a rajzpapír minőségétől, hanem kezünk „erősségétől" is. A grafit ceruzahegy kialakítása olyan legyen, hogy azzal az előírt vonalvastagságokat be tudjuk tartani. A ceruzák hagyományos típusa az ún. „faceruza”, amelyet napjainkban egyre kevesebbet használunk. Helyettük a grafitbetétes, cserélhető hegyű ceruzákat használjuk. A keménységet betűjelekkel jelölik, a „B”, „2B”, „3B”, „4B” jelű ceruzák nagyon puhák, a „HB”, „F”, „H” jelű ceruzák közepes keménységűek, míg a „2H”, „3H”, „4H” jelűek nagyon kemények.
3. feladat
Nevezze meg az alábbi vonalzókat! Mondja el a vonalzók használatával kapcsolatos tudnivalókat!
A műszaki rajzok elkészítéséhez szükséges vonalzókészlet általában minimálisan három darabból áll: egyenes vonalzó, 30-60 fokos derékszögű vonalzó, 45 fokos derékszögű vonalzó. A ferde vonalak „egyenes” rajzolásához görbevonalzó-készletet vagy sablonokat használhatunk. A görbe vonalak megrajzolása nagy türelmet igényel, hisz a szerkesztett pontokhoz legjobban illeszkedő vonalzószakasz kiválasztása gondos munkát igényel. A vonalzók a használat során sérülhetnek, ezért időszakonként célszerű azokat átvizsgálni, esetleges hibáikat korrigálni vagy az eszközt kicserélni. A vonalzókat a rajz elkészítése előtt érdemes megtisztítani, használat után tokban tárolni. A vonalzók határozott tartása, leszorítása (elmozdulásának megakadályozása) nagyon fontos, mert rajzaink pontossága ettől is függ. A munka során a vonalzók csúsztatása (pl. párhuzamosok rajzolása esetén) szintén határozott tartást igényel.
4. feladat
Mi a különbség a körző és a nullkörző között?
A műszaki rajzban a szerkesztés alapeszköze a normál körző, amellyel néhány mm-től néhány 100 mm-ig rajzolhatunk köröket, húzhatunk köríveket. A körzőket általában ceruzaheggyel használjuk, kivételt képeznek a tusrajzok, ahol megfelelő közdarab segítségével csőtollat befogva tussal rajzolhatunk. Kisebb átmérőjű körök, körívek rajzolására a normál körző nem alkalmas, mert szerkezeti kialakításánál fogva a túl közel lévő szárak pontatlan rajzolást eredményeznek. A nullkörző kis méretű körök szerkesztésére, rajzolására alkalmas eszköz, amely általában 20 mm-nél kisebb sugarú körök rajzolását teszi lehetővé. A körzők hegyének kialakítása úgy történik, hogy a megrajzolt körív, illetve a kör mérethelyessége és esztétikája biztosított legyen (grafitbetét ferde csiszolása).