Ceruzák
Vázlatok készítéséhez, szerkesztéshez különböző keménységű ceruzákat használunk. A ceruza megválasztása függ nemcsak a rajz típusától és a rajzpapír minőségétől, hanem kezünk „erősségétől" is. A grafit ceruzahegy kialakítása olyan legyen, hogy azzal az előírt vonalvastagságokat be tudjuk tartani. A ceruzák hagyományos típusa az ún. „faceruza”, amelyet napjainkban egyre kevesebbet használunk. Helyettük a grafitbetétes, cserélhető hegyű ceruzákat használjuk. A keménységet betűjelekkel jelölik, a „B”, „2B”, „3B”, „4B” jelű ceruzák nagyon puhák, a „HB”, „F”, „H” jelű ceruzák közepes keménységűek, míg a „2H”, „3H”, „4H” jelűek nagyon kemények.
A ceruzák használata
Vázlatok készítéséhez a közepes keménységű „HB”, „F”, „H” jelű ceruzákat célszerű használni. Szerkesztett ceruzarajzok szerkesztési feladataihoz a közepesen kemény, pl. „2H” jelű ceruzát érdemes alkalmazni. Természetesen e ceruzával készítjük el a szerkesztési segédvonalakat és a méret segédvonalakat is. A szerkesztett ceruzarajzok kontúrjainak kihúzásához a közepesen puha, pl. „2B” jelű ceruzát használjuk. A ceruzarajzok feliratait, a méretszámokat, valamint a szövegmező kitöltését a közepesen kemény pl. „HB” jelű ceruzával végezzük. A cserélhető grafitbetétes ceruzák esetében a hegyek keménységének megválasztásánál az előbb felsorolt szempontok érvényesek, a grafitbetét átmérőjének megválasztásánál az elkészítendő vonalvastagság a mérvadó.
Sablonok
A sablonok megkönnyítik és egységessé teszik a műszaki dokumentációk elkészítését. Általában a sablonok alapanyaga műanyag, kezelésükre és használatukra ugyanaz érvényes, mint a vonalzókra.
Sablonok típusai:
körsablon
rádiuszsablon nem teljes körök rajzolásához, kihúzásához
ellipszissablon ellipszisek rajzolásához
betűsablon szabványbetűk írásához
speciális szakmai sablonok (pl. villamos-kapcsolási rajzok készítéséhez sablon)