A rajz célja
A műszaki rajzokat csoportosíthatjuk a rajz célja szerint. Lehet: műhelyrajz, technológiai rajz, elvi rajz. A gyártás során a szakmunkás leggyakrabban a műhelyrajzok alapján dolgozik. A tanműhelyben is alkatrészrajzok, munkadarabrajzok alapján készítjük a munkadarabot. A műhelyrajz a tervezési munka eredményét rögzíti. Ennek alapján végzik a gyártás előkészítését, a gyártást, és a gyártmány ellenőrzését.
A rajz tartalma
A rajz tartalma szerint is csoportosíthatjuk a műszaki rajzokat, így beszélhetünk alkatrészrajzról és összeállítási rajzról. Az egy alkatrészről készült műhelyrajzot alkatrészrajznak nevezzük. Az alkatrészrajz tartalmazza az alkatrész alakját, a gyártáshoz, az ellenőrzéshez szükséges méreteket és egyéb adatokat. Alkatrész az olyan tárgy, összetevő, amely egy darabból, egyféle anyagból, szerelési művelet nélkül készül (pl. csavar, öntvény, szegecs, zseb, kabátujj). Ha az alkatrészek elkészültek, ezek felhasználásával szereljük össze a gépeket és a berendezéseket, valamint állítjuk össze a kész munkadarabot. A szereléshez és összeállításhoz, az alkatrészek, összetevők azonosításához, valamint egymáshoz viszonyított helyzetük meghatározásához szükséges tudnivalókat az összeállítási rajz tartalmazza. Az összeállítási rajzok készítése és olvasása már nagy gyakorlatot, alapos elméleti tudást, felkészültséget igényel.
Kidolgozás módja
A kidolgozás módja szerint is csoportosíthatjuk a műszaki rajzokat, így beszélhetünk vázlatról, szabadkézi rajzról, szerkesztett rajzról, ceruzarajzról, tusrajzról. A tervezői gondolatokat először vázlatban rögzítik. A vázlat általában szabadkézi, vagyis még nem a szabványnak teljesen megfelelő kivitelű rajz. A vázlat általában ceruzarajz formájában készül. A vázlatok alapján szerkesztett rajz, majd rajzmásolat készül. Erről már a szabványnak megfelelő (pontos), okmányszerű, szerkesztett rajz készíthető. A szerkesztett rajz lehet ceruzarajz, amiről a későbbiek során tusrajz készíthető. A szerkesztett rajzokról másolatok (transzparensek, eredeti vagy kicsinyített-nagyított méretű fénymásolatok stb.) készülhetnek. A fénymásolatok jutnak el azután a szakmunkáshoz, aki pl. ezek alapján készítheti el a szabásmintát, alkatrészrajzot.