A műszaki kommunikáció
A műszaki kommunikáció az információk egyértelmű, pontos, csak egyféleképpen értelmezhető közlési módja. Ez szöveges formában nehezen elképzelhető, hisz amíg a szakácskönyvekben alkalmazott „Végy két tojást, majd keverd össze 10 evőkanál liszttel” stílusa nem határozza meg az evőkanál méretét egyértelműen, addig a szabványok még egy adott érték névleges értéktől való eltérését is definiálják.
A műszaki dokumentációk (rajzok, használati utasítások, gépkönyvek, stb.) akár magyar, akár angol nyelven íródtak, számunkra, műszaki emberek számára egyértelmű információt közvetítenek
A rajzolvasás
A műszaki rajz a szakemberek nemzetközi nyelve. Ez az ábrázolásmód a gyártás olyan célszerű eszköze, amellyel a tervező közli elképzeléseit, gondolatait a gyártásban résztvevő valamennyi szereplővel. A tervezőtől a gyártóig, a gyártótól a felhasználóig bonyolult információcserére van szükség.
A műszaki rajz az ipar valamennyi területén alkalmazott szakmaspecifikus rajz, mely egyértelműen közvetíti azokat az adatokat, ismereteket, amelyek a gyártáshoz szükségesek. A szakmunkás rajz alapján dolgozik, számára a rajz olvasása alapvetően szükséges. A rajzok használatához ismerni kell azokat az ábrázolási szabályokat, amelyeket szabványok rögzítenek. A rajz alapján kell elképzelni a gyártandó munkadarab alakját, műszaki funkcióját. A rajzolvasás a kívánt mértékben csak akkor sajátítható el, ha megfelelő rajzolási, szerkesztési ismeretekkel párosul.
A rajzolvasás szükségessége
A műszaki rajz és az ipar területén alkalmazott szakrajz egyértelműen közvetíti azokat az adatokat, ismereteket, amelyek a gyártás előkészítéséhez, a gyártás megszervezéséhez, az üzembe helyezéshez, a karbantartáshoz szükségesek. A műszaki dokumentációk a legfontosabb információkat tartalmazzák a felsorolt feladatokhoz. A magyar törvények előírják, hogy a Magyarországon forgalomba hozott termékekhez magyar nyelvű üzembe helyezési, karbantartási dokumentációt kell az értékesítés során a vásárlónak biztosítani.
Mi olvasható le az alábbi rajzról?