Böngésző programok
A web-böngészők a webszerverekkel HTTP protokollon keresztül kommunikálnak. A HTTP segítségével a böngészők adatokat küldhetnek a Web-szervereknek, valamint weblapokat tölthetnek le róluk. A leggyakrabban használt HTTP szabvány a HTTP/1.1, melynek teljes leírása az RFC 2616 alatt található meg. A böngészők tulajdonképpen ASCII karaktereket kapnak a szerverről és ezeket a parancsokat végrehajtva a számítógépen generálják az adott weboldal képét. A HTML dokumentumok közvetlenül nem tartalmaznak képeket és más objektumokat (hang, videó, animáció, stb.), hanem egy HTML-tag adja meg, hogy a szervertől milyen képfájlokat kell még elkérni, és a Web-oldalban a szöveggel együtt megjeleníteni.
A Web-oldalakat megjelenítő böngészőprogramok feladata ezen állományok megjelenítése a tag-ekben megadott formázásoknak megfelelően, a képek, egyéb multimédiák lekérése a szerverről és ezek megjelenítése. Ehhez a böngésző programok különböző plug-in-eket (beépülő modulok) használnak.
Internet Explorer: A leginkább elterjedt böngészőprogram, mely a Microsoft terméke. Egyszerű, felhasználóbarát, azonban vírusvédelem és pop-up védelem tekintetében nagyon gyenge.
Mozilla Firefox: Szintén nagyon elterjedt böngésző, mely kicsit bonyolultabb az Internet Explorernél, azonban több mindenre is képes, valamint a felugró ablakokkal szemben is nagyobb védelmet nyújt. Mozilla: Kevésbé elterjedt program, ami mind Linux mind pedig Windows alatt fut. Alapvető használata egyszerű, azonban igen bonyolult dolgokra is képes. A java applikációk gondot okozhatnak.
Hypertext fogalma
A hipertext legegyszerűbb meghatározása, a „nemlineáris írás” Theodore Nelsontól származik akit, egyben a kifejezés feltalálójának tartanak.
Másképpen megfogalmazva: tekinthetjük olyan szövegnek, amely elágazik és választási lehetőséget kínál az olvasónak, s amely legjobban egy interaktív képernyőn olvasható. Az általános elképzelés szerint ez szövegdarabok linkekkel összekapcsolt sorozata, amelyek különböző útvonalakat kínálnak.
A hipertext olyan szöveg, amely csak számítógépen jeleníthető meg. Annyiban különbözik egy könyv olvasásától, hogy miután elindul az olvasó egy "ösvényen", bárhol megállhat, elkanyarodhat az eredeti szövegtől, hogy saját útvonalat alakítson ki, jegyzeteket készítsen magának. Bizonyos megjelölt helyeken kiléphet, és néhány másodperc alatt egy másik szövegben folytathatja az olvasást. Ezek a kilépési/átlépési lehetőségek teszik interaktívvá az olvasást, és nyújtanak lehetőséget arra, hogy az olvasó saját választásai alapján alakítsa ki szövegolvasatát.
Az általunk jelölt elágazások (linkek) csak egy variációt mutatnak, ami tetszés szerint tovább bővíthető, hiszen lehetetlen minden asszociációt, kapcsolódást feltérképezni - a hipertext elméletileg befejezhetetlen.
Az oldalon belül és az oldalak vagy weblapok közötti navigációt az elhelyezett hiperhivatkozások (linkek) könnyítik meg, hiszen ezeken „kattintva” a navigáció automatikusan megtörténik.
Ilyen hiperhivatkozást egyébként akár egy egyszerű word dokumentumban is elhelyezhetünk, pl. a tartalomjegyzék alapján vagy szószedetre „ugrás”-t alkalmazhatunk.
A World Wide Web
A World Wide Web (röviden www vagy web) az Internet egyik szolgáltatása. Jelentése szó szerinti fordításban: világra kiterjedő háló. A kifejezés azt sugallja, hogy egy nagy kiterjedésű hálószerűen felépülő struktúráról van szó. Ebben a struktúrában különféle dokumentumok kerülnek elhelyezésre úgynevezett www (vagy web) szervereken, mint például szövegek, képek, hangok, mozgóképek. A felhasználó számára úgy jelenik meg, mint sok-sok multimédiás adatbázis, miközben teljesen elrejti annak működését. Éppen ez az egyszerű használat és a hatalmas információ szerzési lehetőség adja a népszerűségét.
A www (w3) alapvető szolgáltatása a weblapok megjelenítése. A weblap tartalmaz szöveget, képet, zenét, animációt, filmet, egyéb multimédiát, letölthető állományokat. A weblapokat a web-szervereken tároljuk, amelyek az Interneten állandóan elérhetők.
A böngészőprogramhoz megérkező Web-lap tulajdonképpen egy egyszerű szöveges fájl, amely a World Wide Web-dokumentumok nyelvének, a HTML nyelvnek az elemeit tartalmazza. A HTML (Hypertext Markup Language, hypertext-leíró nyelv) a megjelenítendő szövegen kívül egyszerű utasításokat (ún. tag-eket) tartalmaz, amelyek az oldal megjelenítését szabályozzák (táblázatok, igazítás, betűméret, stb.), és további Web-dokumentumokra mutatnak.