Kulcsszavas keresés
A kulcsszavas keresők saját adatbázisukban egy program („keresőmotor”) segítségével a szóra vagy kifejezésre találva megmutatják a találati listában az oldalnak vagy dokumentumnak a helyét, elérhetőségét. A találati listát valamilyen szempont szerint rendezve teszik elénk, amely rendezési szempontot –ha az számunkra másképp előnyös- meg is változtathatunk. A leggyakoribb rendezési szempont egy „százalékos relatív előfordulási valószínűség”, amely az anyag terjedelmét és a kulcsszó helyét megfelelően súlyozza. (pl. webcímben, címben, szövegben, stb.)
Egy keresőszolgáltatást úgy vehetünk igénybe, hogy ellátogatunk a kereső Web-lapjára, majd egy beviteli mezőbe beírjuk a keresett szót. A Search, Go vagy Keresés gombra kattintva indíthatjuk el a keresést, ekkor a böngészőbe betöltődik a keresett kifejezést tartalmazó Web-oldalak címeinek listája, találati valószínűség szerinti sorrendben.
A keresőgépek az Interneten való könnyebb eligazodást segítik. Segítségükkel akkor is könnyedén megtalálhatunk különböző dokumentumokat, képeket, programokat, ha nem tudjuk az őket tartalmazó weblap címét.
A keresőgépek az adatbázisukba gyűjtik az Interneten található oldalakat. Általában naponta vagy hetente, de sok esetben csak havonta nézik át a hálózaton található dokumentumokat, s adatbázisukba bekerülnek az új oldalak és törlődnek a már megszűnt vagy ideiglenesen nem működő lapok.
A „bekerülést” az adatbázisba elősegíthetjük keresőkbe történő regisztrálással is.
Szabadszavas keresés
Bár a Google eredendően angol nyelvű, de van a magyar kezelőfelülete. A Google jelenleg több mint három milliárd weboldalt tartalmazó, szabadszavas keresőgép, mely egyébként több nagy portál keresőszolgáltatásának is a motorja, például a Yahoo! is lecserélte saját fejlesztésű keresőrendszerét a Google-ra.
Magyar nyelvű keresők: Heuréka, Altavizsla, stb.