URL
Uniform Resource Locator (URL)
Egységes Erőforrásmeghatározó
Az Interneten használt szabvány a különböző információforrások típusának és helyének egyedi megjelölésére.
Az URL cím két részből áll: első része a használt protokoll típusára utal (pl.news:// vagy ftp://).
Második része a szolgáltatás pontos címe a hálózaton (szerver-név és - esetleg - elérési útvonal).
Web-klinseknél a URL megadásával lehet elérni az egyes forrásokat az Interneten (pl.http://www.iif.hu/dokumentumok), de többségüknél a http:// előtagot nem is kell beírni, mert a kliens automatikusan kiegészíti vele a címet.
Az URL felépítése a következő példán keresztül bemutatva)
http://www.cnn.com/WORLD/europe/index.html
A http:// azt az adatátviteli protokollt jelenti, amelyen keresztül a szolgáltatást igénybe vesszük. Lehet: http://, https://, ftp://, gopher://, mailto://, wais://, news://, telnet://. Ezután következik a kiszolgáló neve, vagy domain név, majd a nyilvános könyvtárak (/WORLD/europe/), s legvégül a fájlnév (index. html, kep1. gif, kep2. jpg, video. avi, hang. wav, stb.).
A fájlnév és könyvtárszerkezet elhagyható, csak akkor használjuk, ha egy erőforrás helyét biztosan tudjuk. Ha csak a gépnevet használjuk, a Web-szerver az alapértelmezett nyitóoldalt juttatja el hozzánk, amelyről kiindulva megkereshetjük a bennünket érdeklő információkat.
Domain
A TCP/IP hálózatokban a számítógépeket egységes címzési rend alapján azonosítjuk. Minden egyes gép egyedi hálózati címmel, IP-címmel rendelkezik. A 4 byte-os cím byte-jait pontokkal választjuk el egymástól (pl. 192. 168. 50. 130).
A számokkal a számítógép elboldogul, de az ember nehezen jegyzi meg. Ezért az Internet-címekhez hozzárendelnek egy nevet, az ún. domain-(tartomány-) nevet. A domain-neveket úgy adhatjuk meg, hogy azok minél többet eláruljanak az adott számítógépről. Pl.: altavizsla. matav. hu.
A domain-nevek felépítése a következő:
A .hu az ország kétbetűs kódja, felső szintű domain-név (jelen esetben Magyarországé). Ez az USA-n kívül általános, pl. Finnországé .fi, Németországé .de, Angliáé .uk, Ausztriáé .at, stb. Az USA-beli címek arra utalnak, hogy azok fenntartója milyen tevékenységet végez. Jellemző végződései pl.: edu (oktatási intézmény), com (kereskedelmi), gov (kormányzati hivatal), mil (katonai szervezet), org (nonprofit szervezet), net (hálózati ellátó központ), int (nemzetközi szervezet). A "matav" az üzembentartó szervezet, cég megnevezése. A nagy intézmények sok számítógépet kötnek az Internetre: ezek a gépek mind egy egyedi domain-en, tartományon belül vannak, saját (a domain-en belül egyedi) névvel rendelkeznek a hálózaton. Az "altavizsla" pedig az illető egyedi gép neve. Ezt sokszor host-névnek is nevezik. A név eleje gyakran nem gépet jelöl, hanem arra utal, hogy milyen szolgáltatást (mail. matav. hu, irc. sote. hu, www. mkogy. hu, fttp. kfki. hu, stb.) veszünk rajta igénybe. A számok nevekre való lefordítását az ún. domain name serverek végzik, ez az egyes domain-eken belüli, általánosan elterjedt szolgáltatás.