Makroszegmentáció
A szervezetipiacokon való makroszegmentációban fontos szerepet játszanak azok a statisztikai osztályozási rendszerek, amelyek a gazdaságiszervezeteket azok tevékenysége vagy az általuk előállított termék, szolgáltatás alapján azonosítják.
Kétlépcsős szegmentáció
Legtöbbször kétlépcsős szegmentációt alkalmazunk: először a makroszegmentációstényezőket (tevékenység jellege, szervezet típusa, mérete, telephelye) vesszük figyelembe, majd azt kiegészítjük a mikroszegmentációs csoportképzéssel, amely leggyakrabban a vásárlókbeszerzési központjának sajátosságain alapszik (vállalaton belüli pozíció, döntési szabályok, személyi jellemzők stb.).
A szegmentálásnál a szervezetipiacon is arra kell törekednünk, hogy a szegmentumok közötti eltérés minél nagyobb, a szegmentumon belüli különbség pedig minél kisebb legyen.
BTO
Használható szegmentáláshoz a belföldi termékosztályozásrendszere (BTO) is, amely nem a tevékenységet, hanem annak végeredményét, a terméket teszi meg a statisztikai besorolás alapjául.
A belföldi termékosztályozás a belföldön gyártott, valamint importból belföldi forgalomba került ipari, illetve mezőgazdasági, erdészeti és halászati termékek (nyersanyagok, félkész és késztermékek) nemzetgazdasági szinten egységes csoportosítása. A BTO az Európai Unió kötelező termékosztályozásaival összehangolt termékcsoportosítási rendszer, amely nemcsak a nemzetközi összehasonlítást teszi lehetővé, hanem megkönnyíti a termelés és a külkereskedelmi forgalomárucsoportonkéntiadatai közötti kapcsolatok vizsgálatát is.
A BTO több mint 17 500 elemet foglal magában. Ebből a mezőgazdasági, erdészeti és halászati fejezetek közel 2000 tétellel, az ipari fejezetek több mint 15 500 elemi (tovább nem bontott) és különböző szinten aggregált terméktétellel részesednek.
A BTO felépítése
A belföldi termékosztályozás csoportosításai decimális számozási rendszerben készültek. A legrészletesebb csoportosítási szint tételeit egységesen tíz számjegyű termékkód azonosítja.
Osztályozási hierarchiája szerint az első négy számjegy megegyezik az Európai Unió hatályban levő tevékenységi osztályozásával, azonosítja a megfelelő szakágazatokat. A kódszámrendszer ötödik és hatodik pozíciója a termékekágazati eredetét mutatja, mind a mezőgazdasági, erdészeti és halászati, mind a bányászati, feldolgozóipari és energiaszolgáltatási termékek körében. A BTO hetedik-tizedik pozícióján történt a szakágazati fő tevékenységhez tartozó termékcsoportok, termékek konkrét meghatározása, besorolása. A vizuális felismerhetőség megkönnyítése érdekében a BTO különböző mélységű csoportjait a hatodik pozícióig bezárólag eltérő betűtípusok érzékeltetik.
A BTO a termékek egységes nyilvántartásának elősegítése érdekében feltünteti azokat a fizikai mértékegységeket is, amelyek a termékekszámbavételénél számításba jönnek.