A WTO eredményei
A Világkereskedelmi Szervezet és „elődje”(GATT) eredményeként említhetjük a világkereskedelem liberalizálását, a forgalom nagymértékű bővülését, a vámkonferenciákon részt vevő országok számának állandó növekedését, a vámtételek nemzetközi szabályozását, az engedélyezési, ill. a támogatásirendszerszabályozását, a közbeszerzési eljárások liberalizálását, a nem tarifális korlátozások vámmá alakítását, majd csökkentését.
A WTO kudarcai
A Kereskedelmi Világszervezet „erősségei”, azaz a széles körű tagság és az erős intézményiháttér egyben a szervezet „gyenge pontjait” is megmutatják: a nehézkes döntéshozatalt és egy politikai nyomású érdekegyeztetést, mely utóbbi következtében rendre heves tüntetések, tiltakozások kísérik a Világszervezet konferenciáit – nem utolsó sorban – a környezetvédők, s a fejlődő országok részéről.
Egyes vélemények szerint az olyan mezőgazdasági vonatkozású kérdéseket, mint az, hogy az emberek mit termeljenek és egyenek, nem lehet globálisan szabályozni, nemzetközi tárgyalásokon eldönteni. Egyre több a kibúvó a „legnagyobb kedvezmény” alól, a tagállamok egyre több kétoldalú és regionális kedvezményeket biztosító szerződést kötnek, diszkriminálva a kívülállókat, megkérdőjelezve a multilaterálisszabályozás, s így a WTO létjogosultságát.