Rekreációs sport
Rekreációs sporttevékenység alatt azt kell érteni, ha a sportoló rendszeresen, heti két alkalommal vagy annál gyakrabban végez – legkevesebb egyórányi – kellően intenzív testmozgást, melynek célja általában a szórakozás, kedvtelés, a jó kondicionális állapot és jó közérzet, felüdülés, felfrissülés. A szabadidő sportoló részt vehet versenyeken, ugyanakkor nem esik a versenysport kategóriájába. A rekreációs sport alapvetően két irányból gyűjti tömegbázisát. Egyrészt sporttal kapcsolatban megfelelően szocializálódott diákok, illetve optimális esetben a versenysport kereteiből „kiöregedők”, másrészt a passzív felnőtt lakosság jelenti a bázist.
Utánpótlás
A sportolók utánpótlásának fontossága elsősorban a fiatalok testi nevelésében, a sport megszerettetésében rejlik. A utánpótlás küldetése az egészséges életmód beépítése a jövő felnőtt generációjának mindennapjaiba, s ez egyben a káros életmódelemek ellensúlyozása is. Sportági célkitűzés lehet, nemzetközi szinten is versenyképes sportemberek felnevelésének elősegítése, a tehetségkutatás, tehetséggondozás és tehetségfejlesztés segítése, az adott sportág általános színvonalának közelítése a nemzetközi élmezőnyhöz. Az utánpótlás célkorosztálya a rendszeresen sportoló hat–tíz éves fiatalok számának emelése. Az utánpótlás aktív folyamat, ha közülük a legjobbak folyamatos kiválasztása egy átfogó teljesítménymérésirendszer alkalmazásával működik. Természetes akkor sikeres az utánpótlási program, ha a kiválasztott sportolók folyamatos képzése innentől aktívan folytatódik.
Versenysport
Versenysport minden olyan sportaktivitás, amelyet igazolt keretek között, versenyszerűen űznek. Egyes versenyeken természetesen részt vehetnek rekreációs-, szabadidő sportolók is. 65 országos sportági szakszövetség van Magyarországon, melyek egy-egy sportágnak a gazdái. Működtetik a versenyrendszert, a válogatottat. A központi nyilvántartásirendszerben szereplő, versenyengedéllyel rendelkező, igazolt sportolók száma kb. 200 000 fő.