A Helsinki Charta
1997. júniusában Helsinkiben a Public Relations Világkongresszuson megállapodás született a Public Relations szövetségek képviselői között, melyek a következők:
- az IPRA – International Public Relations Association,
- a CERP – Confédération Européenne des Relations Publiques,
- és az ICO – International Committee of Public Relations Consultancies’ Association
A megállapodásból született charta a PR szakma minőségéről és minőségének fejlesztéséről szól.
A chartában a PR szakma minőségét a következőkben definiálták:
- a Public Relations szolgáltatások tulajdonságainak és jellegzetességeinek összessége
- egy szolgáltatás minősége azt jelenti, hogy a szolgáltatás képes-e a meghatározott vagy hallgatólagos igényeket –elfogadott szakmai szabványok alapján- kielégíteni.
Meghatározták a szakmai minőség alapköveit is, melyek alkalmazásával / követésével a minőség fenntartható. Ezek az alapkövek a következők:
- közös ismeretanyag
- elméleti felkészültség
- kutatás
- etikai szabályok
- végrehajtás ellenőrzése
A Helsinki Charta tartalma
A megállapodás értelmében a charta tagjai kötelező teszik magukra nézve a következő pontokat:
- A tagok elismerik a chartában meghatározott szakmai minőségi szabályokat, mint követelményeket.
- Kötelezővé teszik maguk számára a minőségi bizonyítvány megszerzését és folyamatos minőségi fejlesztéssel a megtartását szabványok folyamatos értékelési módszereinek alkalmazásával, végrehajtás folyamatos ellenőrzésével
- Közösen létrehoznak egy vállalkozást (IQPR - International Institute for Quality in Public), mely figyeli és tanúsítja, hogy a tagok a minőséggel kapcsolatban megfogalmazott követelményeknek eleget tesznek.
- Folyamatosan aktualizálják és a felmerülő piaci igényekhez igazítják a minőségi szabályokat, kritériumokat, melyeket - elfogadás után - saját magukkal szemben kötelezőként ismernek el.
A Helsinki Charta kiszélesíti a Public Relations területén működő nemzetközi szövetségeknek az 1961-es Athéni Kódex közös elfogadásával indult és a 80-as években a gyakorlati PR oktatás irányelveinek meghatározását célzó közös erőfeszítésekkel folytatódott együttműködését
A Helsinki Charta kimondja, hogy a tagok a charta aláírását követően a többi kódexet és nyilatkozatot (Athéni Kódex, a Velencei/Lisszaboni Kódex, Római Charta) is érvényesnek és magukkal szemben kötelezőnek tekinti.