A nemzetközi környezeti együttműködések: Berni egyezmény - útmutatás a megoldáshoz
1. Berni Egyezmény (1979) az európai vadon élő állatok és természetes élőhelyeik védelméről Az Európa Tanács által elfogadott egyezménynek 31 tagja van, Magyarország 1990-ben csatlakozott. Az egyezmény kimondja, hogy a vadon élő növények és állatok tudományos, esztétikai, gazdasági, és saját önálló értéket képeznek, melyet az utókor számára is meg kell őrizni. Nemzetközi együttműködés létrejöttét szorgalmazzák különösen a vándorló fajok védelmére. Központi jelentőségű a biodiverzitás védelem globális céljainak elérésében. A fauna és a flóra alapvető szerepet kap a biológiai egyensúly fenntartásában, és védelmüket az országok be kell iktassák országos célkitűzéseikbe.
Fő törekvések: a) minden vadon élő állat- és növényfaj számára a minimális védelem biztosítása b) kiemelt védelem a veszélyeztetett fajok számára c) fokozott védelem a vándorló fajok, a vadon élő fajok élőhelyei és a veszélyeztetett élőhelyek számára, d) a tagországok közötti együttműködés elősegítése a természetvédelem terén
A nemzetközi környezeti együttműködések: Bonni egyezmény - útmutatás a megoldáshoz
2. Bonni Egyezmény: (1979) a vándorló, vadon élő fajok védelméről. 44 tagja van, Magyarország a hatályba lépés óta tagja. Az egyezmény célja a szárazföldi, tengeri és repülő vándorló fajok védelme a teljes előfordulási területükön. Az élővilág és az élőhelyek globális védelmét célozza.
A nemzetközi környezeti együttműködések: Ramsari egyezmény - útmutatás a megoldáshoz
3. Ramsari Egyezmény (1971) a nemzetközi jelentőségű vadvizekről, különösen, mint a vízimadarak élőhelyéről. Magyarország 1979-ben csatlakozott, ezt az Országgyűlés 1993-ban törvényerőre emelte. 81 tagja van és kb. 650 vadvíz tartozik az Egyezményhatálya alá. A tagok kötelezettségei: a) minimum 1 területet javasolniuk kell a " Nemzetközi jelentőségű vadvizek listájára" b) a területükön lévő vadvizek ésszerű hasznosítása c) az Egyezmény betartására vonatkozóan folyamatosan konzultálniuk kell a többi tagországgal, d) vizes területeken természetvédelmi területek jelöljenek ki
A nemzetközi környezeti együttműködések: Riói egyezmény - útmutatás a megoldáshoz
4. Riói Egyezmény: ENSZBiodiverzitásEgyezmény (1992 jún. 05.) Célja a biológiai sokféleség megőrzése és védelme. A tagok kötelezettséget vállalnak nemzeti biodiverzitásistratégia kialakítására. Az Egyezmény fontos része a fenntartható fejlesztés megvalósítása a nemzetközi együttműködések során. (Az USA nem írta alá.)
A nemzetközi környezeti együttműködések: Washingtoni egyezmény - útmutatás a megoldáshoz
5. Washingtoni Egyezmény a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok kereskedelmének szabályozására. 126 tagja van, Magyarország 1973-ban csatlakozott. Célja, hogy a nemzetközi kereskedelem ne veszélyeztesse a vadon élő fajok fennmaradását. Ezek az állat- és növényfajok három listán vannak felsorolva, a velük való kereskedelem a védelem fokától függően engedélyhez kötött vagy tilos.