A Helsinki Egyezmény (1992)
A Helsinki Egyezmény az országhatárokat átlépő vagy kijelölő nemzetközi vízfolyások, és tavak védelmét célozza. 1996-ban lépett hatályba.
ENSZ EGB Ipari Baleseti Egyezmény
Az ENSZ EGB Ipari Baleseti Egyezményt 1992 márciusában fogadták el Helsinkiben. Célja az emberi egészség és a környezet védelme az ipari balesetek országhatárokon átjutó kártételeivel szemben.
ENSZ konferencia a Környezetről és Fejlődésről
Riói Egyezmény: ENSZBiodiverzitásEgyezmény (1992 jún. 05.) Célja a biológiai sokféleség megőrzése és védelme. A tagok kötelezettséget vállalnak nemzeti biodiverzitásistratégia kialakítására. Az Egyezmény fontos része a fenntartható fejlesztés megvalósítása a nemzetközi együttműködések során. (Az USA nem írta alá.)
ENSZ konferencia a Környezetről és Fejlődésről összefoglalása
A Stockholmi konferencia 20. évfordulóján, 1992. júniusában Rió de Janeiróban rendezték meg azt a nemzetközi konferenciát, amelyen 178 ország hivatalos küldöttsége és kb. 8000 nem kormányzati szervezet vett részt. A Föld globális problémáit tárták fel, és sokrétű, de inkább általános jellegű dokumentumot, akcióprogramot fogadtak el. Ezek kötelező előírást nem tartalmaztak, de a jövőre nézve az országok mégis kötelezettséget vállaltak a környezetvédelem területén. Öt dokumentum megvitatására került sor:
1. A Feladatok a 21. századra c. programot a környezetvédelmi és –fejlesztési problémák kezelésére alkották meg.
2. Elvi álláspontjaikat a Riói nyilatkozat a Környezetről és Fejlődésről c. dokumentum tartalmazza. Létrehozták a Fenntartható fejlődés Bizottságot, a program végrehajtásának felügyeletére és koordinálására.
3. A BiodiverzitásEgyezmény a fenntarthatóságot célozza meg.
4. Az Éghajlatváltozási Keretegyezmény nemzetközi megállapodás az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére.
5. Nyilatkozat az Erdőkről Elvek és Fejlődés.