A munkáltató, és kárfelelőssége
A munkáltató a munkavállalónak munkaviszonyával összefüggésben okozott kárért vétkességére tekintet nélkül, teljes mértékében felel. Mentesül a munkáltató a felelősség alól, ha bizonyítja, hogy a kárt működési körén kívül eső elháríthatatlan ok vagy kizárólag a károsult elháríthatatlan magatartása okozta.
A munkáltató a felelőssége alapján a munkavállalónak elmaradt jövedelmét, dologi kárát, a sérelemmel, illetve ennek elhárításával összefüggésben felmerült indokolt költségeit és esetleges nem vagyoni kárát köteles megtéríteni.
A munkavállaló, és kárfelelőssége
A munkavállaló a munkaviszonyából eredő kötelezettségének vétkes megszegésével okozott kárért kártérítési felelősséggel tartozik. Gondatlan károkozás esetén a kártérítés mértéke a munkavállaló egyhavi átlagkeresetének ötven százalékát nem haladhatja meg. (A pénzintézeti dolgozók, ha ellenőrzés elmulasztásával okoztak kárt, akkor a teljes kárért felelnek.)
Szándékos károkozás esetén a munkavállaló a teljes kárt köteles megtéríteni. Mentesül a munkavállaló a felelősség alól, ha bizonyítja, hogy a hiányt elháríthatatlan külső ok idézte elő, vagy a munkáltató a biztonságos őrzés feltételeit nem biztosította.
A leltárhiányért a leltárfelelősségi megállapodást kötött munkavállaló vétkességére tekintet nélkül felelősséggel tartozik.
Ha a kárt többen együttesen okozták, a kárért vétkességük arányában felelnek. Amennyiben a kárt többen szándékosan okozták, egyetemleges a felelősségük.
A munkaviszony megkülönböztetése más "munkavégzéstől"
A munkaviszonyban a munkavállaló munkateljesítést vállal, a vállalkozási szerződés tárgya ezzel szemben, valamilyen eredmény vállalása.
A megbízási szerződésben a megbízott valamely cél érdekében való tevékenységre vállal kötelezettséget, de nem ígéri azt, hogy tevékenysége meghatározott eredménnyel fog járni. A megbízásnál a szolgáltatás maga a szerződésben meghatározott tevékenység kifejtése.
Mindkét szerződésben- a munkaszerződéssel szemben - előre meghatározott a szolgáltatás tárgya.