A levél szerepe
A levelezés a beszélgetés és a telefonálás mellett a harmadik társadalmi érintkezés, személyes kapcsolattartás egyik formája. Általa kapcsolatot tartunk ismerőseinkkel, rokonainkkal, illetve a hivatalos érintkezés legelterjedtebb formája.
A levél tartalmi elemei
A levél tartalma olyan legyen, hogy felkeltse a címzett érdeklődését. Ne közöljünk levélben pletykát, hiteltelen történeteket. Ne írjunk másra nézve sértő dolgokat. Ne írjuk a levelet feldúlt, haragos hangulatban. A levelet minden esetben olvassuk át elküldés előtt. Ügyeljünk a helyesírásra. Fontos, hogy a mondatokat valamilyen logikai sorrendben építsük egymásra, hiszen a csak úgy odavetett mondatok nem alkotnak egységes egészet.
A kézzel írt levél
Nagyon figyeljünk a külalakra, hiszen a külcsín alapján egyenesen következtetnek a jellemünkre. A levelet minden esetben alá kell írni. Érdemes először piszkozatot készíteni, hiszen nem tudhatjuk, mikor változtatjuk meg a mondatokat, és hát nem ildomos vastagon átsatírozni az elrontott részeket. Törekedjünk arra, hogy a sorok egyforma hosszúak legyenek és nagyjából vízszintesek. A lap két szélén hagyjunk margót, 3-3 centimétereset.
A levél összehajtása
A levelet először hosszában, majd keresztben hajtjuk össze, mindig úgy hogy az írás belülre kerüljön. A levelet úgy helyezzük el a borítékban, hogy hajtása a boríték aljára kerüljön. Ezzel elkerüljük, hogy a késsel nyitott borítéknál nem sérül a levél.
A levél címzése
A borítékot mindig gondosan címezzük meg, ne hagyjuk el a doktor, a professzor, elnök, igazgató megjelölést. Írjuk ki pontosan az utca nevét, házszámot, emeletet, ajtót. A bélyeget ne ferdén ragasszuk fel, és ne fejre állítva. A bélyeg helye a levél jobb felső sarkában van. A levél küldője a nevét és címét a bal felső sarokba írja.